Realistyczny rysunek warsztatowy jest ważny, jako podstawa pracy każdego twórcy. Picasso najpierw mógł poszczycić się doskonałym warsztatem, by później poszerzać granice sztuki. Poprawny warsztatowo rysunek jest czymś, czego może nauczyć się każdy człowiek, z odpowiednią ilością determinacji i czasu. Styl jest zaś tym, co wyróżni cię na tle innych twórców. Własny styl jest swego rodzaju podpisem, wizytówką. Można po nim rozpoznać działalność danego twórcy. Stworzenie unikatowego stylu i dzielenie się nim jest też podstawą do późniejszej pracy w branżach kreatywnych. Nikt tam nie potrzebuje powielaczy, natomiast osoby kreatywne, mogące pochwalić się wyjątkowym portfolio, są bardzo pożądane.
Warsztat rysunkowy
Pamiętaj, że osobisty styl tworzy się na podstawie warsztatu! Ważne jest to, żeby nie odwracać kolejności w nauce rysunku. Jeśli zaczniesz od rysowania mangi, później bardzo trudno będzie ci się odzwyczaić od takiej kreski i przejść do rysunku realistycznego. Natomiast, zaczynając od realizmu możesz z łatwością bawić się później rzeczywistością, tworząc nie w jednym, a w wielu stylach. Jeśli tworzysz semi-realistyczne postaci musisz najpierw zgłębić podstawy anatomii człowieka, żeby swobodnie nią potem manipulować.
Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących pracy nad własnym warsztatem, polecamy nasze artykuły "Sposoby na szybkie poprawienie swojego warsztatu artystycznego" oraz "Jakie strony internetowe pomogą Ci w nauce rysunku anatomicznego?".
Chcąc odkryć swój własny sposób zapisu przestrzeni, musisz poznać wcześniej zasady perspektywy. Bardzo ważna jest też oczywiście znajomość logiki cieniowania i kompozycji. Rysunek warsztatowy jest punktem wyjścia dla ciekawej interpretacji rzeczywistości. Brak znajomości podstaw rysunku będzie bardzo widoczny w stylizacji— tak jak obrazki tworzone przez sztuczną inteligencję możemy rozpoznać po tym, że ludzie mają na nich niestandardowe ilości palców czy nóg ;)
Inspiracja twórcza
Możliwe, że masz głowę pełną pomysłów, jednak brakuje ci warsztatu lub doświadczenia, by z satysfakcją przenieść je na kartkę. Przede wszystkim warto wtedy jest mieć kontakt z twórczością innych artystów. Z uwagą przyglądaj się temu, jak działają twórcy, których styl ci się podoba. Czerpanie inspiracji nie jest niczym złym. Każdy styl jest mieszanką mediów i otoczenia autora, przetrawionym przez jego umysł i wypracowanym przez lata. Wielu współczesnych artystów dzieli się tajnikami swojej pracy w internecie, publikując w mediach społecznościowych tutoriale i speedpainty. Dobrym pomysłem jest założenie konta na ArtStation, gdzie tysiące twórców publikuje swoje profesjonalne portfolia.
Pamiętaj jednak, że kopiowanie czyjejś twórczości jest niedopuszczalne. Styl każdego dobrego artysty jest wynikiem długiej, wytężonej pracy i dbałości o szczegóły. Nie pojawia się znikąd, a jego cechy mają określone, celowe przeznaczenie. Bezmyślnie powielając czyjś styl staniesz się tylko jego gorszą kopią, pozbawioną wnętrza i głębi.
Media jako źródło inspiracji
Czas, który poświęcasz na konsumowanie mediów— filmów, seriali, książek czy gier, wcale nie musi być nieproduktywny. Nad takimi produkcjami pracują artyści tworzący koncepty, odpowiedzialni za projekty postaci, przestrzeni, maszyn. Jest to jedna z bardziej popularnych obecnie dróg kariery artystycznej, szczególnie dla osób zainteresowanych digital artem. Jeśli ciekawi cię taka praca lub po prostu chcesz znaleźć punkt odniesienia dla swojego projektu, nie bój się czerpać inspiracji ze swoich ulubionych produkcji. Ciekawym ćwiczeniem jest tworzenie własnych konceptów do znanego ci uniwersum. Star Wars, Władcy Pierścieni, czy może Wiedźmin? Spróbuj stworzyć własną postać lub lokalizację w charakterze twoich ulubionych dzieł kultury. Pozwoli ci to zobaczyć, co właściwie podoba ci się w tworzeniu wizualnej narracji tego konkretnego produktu, a także co możesz zaadaptować do swojego własnego stylu.
Historia sztuki
W swojej pracy możesz wykorzystać też historię sztuki. Ciekawym jest to, jak styl rysunku zmieniał się i dominował w różnych epokach. Widoczne jest to szczególnie w rycinach z żurnali modowych, gdzie sposób rysowania stylizowanej postaci w XIX i XX wieku zmieniał się co dekadę, w zależności od panujących trendów. Nawet styl rysowania architektonicznego zmieniał się na przestrzeni wieków. Z historii sztuki można wyciągnąć wniosek, że skoro w każdej epoce dominowały różne, określone style rysunku, to w naszej też się takie pojawiają. Bacznie zwracaj na to uwagę. Każda epoka ma swoich nowatorów i epigonów— twórców powielających przemijające trendy. Jeśli chcesz tworzyć coś nowego, niestandardowego, musisz być świadomy tej zależności.
Techniki rysunku
Poszukując własnego stylu warto jest poeksperymentować z wieloma różnymi technikami. Każda technika rysunkowa ma swoje właściwości. Odpowiednio się nimi posługując, możemy osiągnąć bardzo ciekawe efekty. Nie bój się łączyć różnych technik. Jeśli interesuje cię jakaś konkretna stylizacja, obserwuj to, w jaki sposób inni artyści się nią posługują, jakich narzędzi i w jaki sposób używają. Pomyśl, jak możesz je zaadaptować do własnego rysunku. Zapożyczając konkretne elementy, miksując i dodając coś od siebie, tworzysz własne, unikatowe dzieła.
Możesz także mieszać różne techniki! Poruszyliśmy ten temat w artykule "Łączenie technik rysunkowych".
Kreatywność
Pamiętaj, że kreatywność można w sobie rozwijać i pielęgnować. Nie jest to cecha nadana, której wartości nie można zmienić. Tworząc z własnej głowy, obserwując i przetwarzając świat własnymi oczami, rozwijasz się kreatywnie. Ważna w tym procesie jest różnorodność tego, co tworzysz. Opuszczanie swojej rysunkowej strefy komfortu jest bardzo rozwijające i prowadzi do poszerzenia twoich horyzontów, co jest bardzo ważnym aspektem pracy twórczej. Szczególnie we współczesnym świecie, gdzie z każdej strony jesteśmy nastawiani na konsumowanie, tworzenie może być manifestem twojej indywidualności.
Jako Szkoła Rysunku jesteśmy w stanie Tobie pomóc! Dołącz do nas!
Kultura, którą się otaczasz, twój umysł i poczucie estetyki są wyjątkowe. Możesz z nich stworzyć coś prawdziwie niesamowitego, na czym jesteś w stanie zarabiać. Pamiętaj, że twój własny styl rysunkowy będzie naturalnie tworzył się przez czas. Jest to naturalny proces, który postępuje w dość niekontrolowany sposób. Nie staraj się na siłę tworzyć czegoś nowego, a raczej eksploruj to, co podoba ci się w sztuce. Powodzenia!