Chcesz poprawić swój warsztat? Czujesz, że ostatnio stoisz w miejscu lub pomimo starań dalej popełniasz te same błędy? Po pierwsze – bądź cierpliwy, efekty przychodzą z czasem. Po drugie – weź pod uwagę nasze porady!
Nie zapomnij o podstawach
Niezależnie od techniki, w jakiej się specjalizujesz, stosuj zasadę „od ogółu do szczegółu”. Jako dziecko najpierw uczysz się wypowiadać pojedyncze słowa, by zacząć budować pełne zdania. Ta sama zasada dotyczy sztuki.
Poprawienie swojego warsztatu zacznij od ogólnej formy, rozbicie wszystkiego na bryły i naukę kompozycji. Detale zostaw na koniec. Dobrym początkiem może być odpowiedni kurs. Pod okiem ekspertów nauczysz się podstaw. Boisz się wątpliwości? Bez obaw, dostarczymy Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Regularne i częste ćwiczenia to klucz do sukcesu
Koniecznie wypracuj w sobie regularność. Załóż szkicownik i codziennie rysuj w nim… cokolwiek! Wydarzyło się coś miłego? Byłeś na kolacji ze znajomymi i podobał Ci się wystrój restauracji? Jesteś na spacerze i widzisz zachód słońca? To świetna okazja, by wyjąć notes i uwiecznić ten widok.
Częste ćwiczenia sprawiają, że zauważasz swoje błędy, ćwiczysz i utrwalasz wiedzę. Dla osób, które prowadzą pamiętnik, rysunki będą wspaniałym dopełnieniem opisu dnia.
Czym są referencje i kiedy się przydają?
Referencja to wzór, na którego podstawie rysujesz. Niektórzy wątpią w uczciwość korzystania z referencji, jednak wielu twórców chętnie dzieli się swoimi pracami, zachęcając początkujących
rysowników do korzystania z ich twórczości.
Ćwiczenia z referencjami nauczą Cię m.in. stosowania odpowiednich proporcji twarzy czy wyboru właściwych kolorów. Od czego zacząć? Patrz na wzór i spróbuj jak najlepiej oddać to, co na nim widzisz. Analizując każdy szczegół, z czasem nauczysz się rysować twarze, części ciała i proporcje z pamięci. To bardzo często stosowane rozwiązanie, polecane także przez zawodowców.
Czytelna linia akcji podstawą rysunku
Rysując sylwetki, pomyśl o rozpoczęciu od linii akcji, by pokazać ruch i dynamikę. Czym jest ta linia? Przebiega przez całą postać i definiuje jej pozę. Musi być czytelna, ponieważ odbiorca podąży
za nią wzrokiem.
Jeżeli Twoja postać będzie np. biec, linia musi być zdecydowana. Przy spokojniejszym ruchu powinna być po prostu czytelna. Dzięki ćwiczeniom, szybko zauważysz różnicę! Nie zapomnij, że
linia akcji jest dobra wtedy, gdy przebiega od ręki do nogi. Będzie łatwa w zrozumieniu i przyjemna dla oka odbiorcy.
Pamiętaj, że proporcje są bardzo ważne. O ile spoglądając na martwą naturę, oko odbiorcy może niektórych niedoskonałości nie wychwycić, tak ludzkie ciało w niewłaściwych proporcjach zostanie szybko zauważone także przez amatorów.
Nie zapomnij o perspektywie i widzeniu przestrzennym
Perspektywa pozwala na dokładne określenie przestrzeni kompozycji, dzięki czemu stworzysz realistycznie wyglądające szkice. Niektórzy uważają, że nauka perspektywy jednozbiegowej i dwuzbiegowej wystarczy, by móc tworzyć piękne rysunki. To nie do końca prawda. Cierpliwość jest kluczem do sukcesu i im więcej zagadnień poznasz, tym lepiej dla Twojego warsztatu!
Poza perspektywą ważne jest także widzenie przestrzenne. Popularnym ćwiczenie to nauka rysowania tego samego przedmiotu, którego położenie zmieniasz. Pomyśl o kubku z kawą, który będziesz obserwować z różnych perspektyw, np. od góry czy stojąc z boku. Spróbuj go narysować.
Pamiętaj, że przerysowanie czyjegoś obrazu nie jest złe, jeżeli zachowujesz rysunki „do szuflady”. Ćwiczenia na cudzych obrazkach pomogą Ci wyćwiczyć pamięć mięśniową, by następnym razem samemu narysować twarz o idealnych proporcjach!