logo
    Zaloguj
    Zapisz się!
    Kurs Rysunku GdańskKursy OnlineArtykułyGaleriaKonkursyKontaktSklep
    logo
    Dodane 2020-12-10

    Autor: Anna Mańka

    Łączenie technik rysunkowych

    Udostępnij
    Łączenie technik rysunkowych

    Łączenie Technik – Kiedy i po co używamy?

    Rysunek i malarstwo to nieskończone spektrum możliwości używania różnych narzędzi, które na ołówku się tylko zaczynają. Jeśli czujesz się pewnie z grafitem w ręku, spróbuj wykorzystać propozycje omówione podczas dzisiejszej lekcji przy pracy nad kolejnym rysunkiem.

    Co z czym łączyć?

    Na początku przygody z łączeniem różnych technik warto wypróbować sprawdzonych połączeń i zastosować się do porad i metod pracy, a później eksperymentować z własnymi pomysłami. Poniższe zestawy zostały przetestowane przez uczniów lub asystentów Domina i będziemy je omawiać na przykładowych pracach.

    Ołówek + Kredki

    Jest to połączenie bardzo łatwo dostępne, często już nam znane oraz pozwalające na łatwą poprawę ewentualnych błędów. Pracę zaczynamy od wyrysowania ołówkiem konstrukcji oraz etapu 2 Fazy. Przy fazie 3 wybieramy jakie elementy, w jaki sposób i na jaki kolor chcemy podkreślić. Kredkami możemy łatwo wydobyć cienie, światło czy pokazać najważniejsze elementy pracy. Kolory kredki można wykorzystać jako proste narzędzie do ukazania prostego tematu w interesujący sposób.

    Przykład: Poniższa praca pokazuje jeden z tematów zawartych w Podstawach Perspektywy, jest to doskonałe ćwiczenie do poprawy prostych kresek oraz utrwalenia metody słupów telegraficznych czy elips.

    Łączenie Technik 01

    Prosta kompozycja została podkreślona kredkami w dwóch kolorach, wydobywając konstrukcję i podkreślając jej tło. Kredka została użyta w subtelny sposób.
    Uwaga: W rysunku łączącym ołówek z kredką, nie używaj ołówka do rysowania konturów, a kredki do wypełniania każdego pola. Łatwo się pogubić, będąc przyzwyczajonym do używania kredek przy kolorowankach. Pamiętaj, że można je wykorzystywać jako bardzo kreatywne narzędzie!

    Cienkopis/ołówek + biała kredka

    Perfekcyjne połączenie do wrażeniowych prac, szczególnie przedstawiających architekturę pełną ciekawych detali.

    W pierwszej pracy kredka została użyta do podkreślenia najbardziej interesujących elementów rysunku, kierując widza na najciekawsze miejsca na pracy. Zabieg ten powinien być zawsze oszczędny i działać jako węzeł.
    Łączenie technik rysunkowych 2

    Pamiętaj: Jeśli na pracy jest dużo istotnych elementów wartych podkreślenia, wybierz 2-3 (najlepiej znajdujące się blisko siebie) i podkreśl je delikatną plamą.

    Nietrudno tutaj przesadzić!

    Kolejna praca z zastosowaniem białej kredki używa jej do pokazania bardzo naświetlonych miejsc lub takich które silnie odbijają światło. Zauważ, że ściana, która widocznie jest najjaśniejsza, nie została wypełniona białym kolorem tylko podkreślona i na spadzie kartki biel delikatnie się rozmywa.
    Łączenie technik rysunkowych 3

    Ołówek/Tusz + Kawa

    Łączenie technik rysunkowych 4
    Łączenie technik rysunkowych 5

    Kolejną często stosowaną metodą jest połączenie tradycyjnej techniki z kawą. Ponownie używamy jej do podkreślenia ważnych elementów, nadania klimatu pracy czy podkreślenia trójwymiarowości. Praca z kawą (szczególnie na początku) nie jest łatwa, dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje z jakimi należy się zapoznać przed rozpoczęciem eksperymentowania:

      •  Używaj kawy rozpuszczalnej o bardzo gęstej konsystencji i stosuj ją jak pigment, nie jak farbę. Gdy potrzebujesz, możesz zawsze ją rozwodnić. To pozwoli ci na uzyskanie szerokiej gamy tonów.
      •  Przy kawie zalecamy pracę na papierze akwarelowym, zwykły brystol może się szybko odkształcić.
      •  W ołówku: zanim zaczniesz nadawać brązów pracy, zrób bardzo mocny podrys. Ołówek łatwo się rozmazuje w kontakcie z wodą.
      •  W tuszu: najpierw zrób mały test swojego cienkopisu cz długopisu. Narysuj kreskę lub dowolny kształt, poczekaj kilka/kilkanaście minut aż dobrze zaschnie i namaluj na nim plamę kawą lub zwykłą wodą. Jeśli tusz się rozmazuje, musisz poszukać wodoodpornego narzędzia, aby nie popsuć wodą swojej ciężkiej pracy.
      •  Przy nakładaniu warstw koniecznie poczekaj aż każda poprzednia dokładnie wyschnie, woda na kartce nie jest łatwa do opanowania a nadmierne jej zamoczenie może ją trwale uszkodzić.
      •  Jeśli jest taka potrzeba, popraw ołówek/tusz po wyschnięciu kawy.

    Tusz + Marker

    Łączenie technik rysunkowych 7
    Łączenie technik rysunkowych 6

    Ulubione połączenie przy rysowaniu architektury. Odpowiedni marker potrafi przemienić dobrą pracę w niesamowicie ciekawą. Do tego oszczędza czasu przy cieniowaniu, które wykonuje się dużo szybciej niż długopisem. Można go stosować na wiele sposobów:

      •  Do cieniowania, gdzie wszystkie zacienione elementy wypełniamy określoną ilością warstw, aby uzyskać oczekiwane tony.
      •  Do podkreślenia najciemniejszych elementów – w pracach przedstawiających nocne ujęcia.
      •  Do wydobywania najważniejszych elementów, podkreślania najważniejszych lub ostatecznych kształtów.

    Przed dodaniem markera, dokładnie wyrysuj zaplanowane obszary tuszem. W tym połączeniu świetnie sprawdza się podkreślanie markerem plam wcześniej wykonanych tuszem, ujednolica to je oraz nadaje nowego waloru.

    Akwarela + Tusz

    Praca nad tym połączeniem odbywa się na podobnych zasadach do pracy z kawą. Tutaj jednak do momentu 3 fazy pracujemy jak przy klasycznym malowaniu akwarelą, natomiast tuszem tylko wydobywamy najważniejsze elementy. Pamiętaj aby poczekać z tym do momentu, gdy farba dokładnie wyschnie. Akwarela jest uznawana za jedną z najtrudniejszych technik, więc polecamy połączenie z tuszem tylko osobom z doświadczeniem w malarstwie akwarelowym.

    Tusz w różnych kolorach

    Łączenie technik rysunkowych 8
    Łączenie technik rysunkowych 9

    Nie jest to połączenie dwóch odrębnych technik, jednak może nadać twojej pracy nowego wyglądu lub od samego początku sprawić, że będzie unikalna. Pracę z innymi kolorami niż czarny możemy wykonać na dwa sposoby:

      •  Jako narzędzie do całościowego wykonania pracy, zamiast klasycznej czerni możemy zastosować dowolny wybrany kolor np. niebieski, czerwony. Prace w wyjątkowym kolorze na pewno będą się wyróżniać!
      •  Jako podkreślenie czarnego tuszu. Możemy zastosować je w podobny sposób do kredek lub jak na przykładzie, do nadania abstrakcyjnych form i pokazania klasycznego tematu konstrukcyjnego w zupełnie nowy, abstrakcyjny sposób. Takie ćwiczenia znakomicie wpływają na wyobraźnię i kreatywność.

    Porady

    1.  Przy pracy z kredką – PODKREŚLAJ NIE WYPEŁNIAJ.
    2.  Przed zakupem markerów koniecznie przetestuj je w sklepie, każda marka ma zupełnie inną paletę kolorów i odcienie z pozoru te same mogą się znacznie od siebie różnić.
    3.  Jeśli używasz długopisów/cienkopisów o różnych kolorach, polecamy używać produktów z tej samej serii. Grubości linii powinny być wtedy takie same.
    4.  Przy pracy z kawą/akwarelą polecamy dokładne przyklejenie krawędzi kartki do deski przy użyciu taśmy malarskiej, aby zapobiec odkształcaniu się papieru.
    5.  Jeśli chcesz, aby twoja praca była wyjątkowa, możesz też wybrać inny papier niż zwykle. Na rynku jest wiele produktów o ciekawej fakturze lub kolorze, pamiętaj tylko aby odpowiednio go dobrać do narzędzia, którym zamierzasz pracować.
    logo-footer
    Kurs Rysunku GdańskKursy OnlineArtykułyGaleriaKonkursyKontaktSklepInne
    GdańskGdyniaPoznańWarszawaWrocławKrakówŁódźKatowiceLublinRadom
    Copyright © 2025 Domin Gdańsk
    Regulamin uczestnictwaRegulamin sklepu kursów on-line Polityka prywatnościPolityka cookies
    logo
    Regulamin uczestnictwaRegulamin sklepu kursów on-line Polityka prywatnościPolityka cookies
    Copyright © 2025 Domin Gdańsk