Nauka Rysunku: 10 Skutecznych Sposobów. Każdy z nas miał kiedyś taki moment, szczególnie na początku przygody z rysowaniem, w którym chcieliśmy przyspieszyć czas. Żeby już rysować lepiej, żeby już być na wymarzonym poziomie. Nauka rysunku to długi i pracochłonny proces, który można wspomóc stosując kilka prostych zasad.

Nauka Rysunku: 10 Skutecznych Sposobów

Nauka Rysunku to skomplikowana sztuka! Każdy z nas miał kiedyś taki moment, szczególnie na początku przygody z rysowaniem, w którym chcieliśmy przyspieszyć czas. Żeby już rysować lepiej, żeby już być na wymarzonym poziomie. Nauka rysunku to długi i pracochłonny proces, który można wspomóc stosując kilka prostych zasad.

10. Aktywność
Uczestnicz w życiu artystycznym swojego miasta czy okolicy. Staraj się odwiedzać różnego rodzaju warsztaty, wernisaże, wydarzenia typu “Noc Muzeów”. Czeka cię tam spora dawka kreatywności i inspiracji. Trójmiasto obfituje w różnego rodzaju galerie i eventy, gdzie możesz dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy z zakresu sztuki czy architektury, poznać nowych ludzi, wypróbować nowych sposobów na przedstawienie swoich pomysłów. Wspomaga to kreatywność i przekłada się na efektywność i chęci do nauki rysunku.
W Dominie staramy się 2 razy do roku organizować wernisaże, na których prezentujemy pracę naszych uczniów. Pod koniec zeszłego roku szkolnego odbyła się wystawa w naszej pracowni z cyklu Nocy Muzeów (Tutaj więcej o tym).
nauka1
nauka9
9. Lektury
Jako dodatek do zajęć z nauki rysunku warto pogłębić wiedzę z zakresu teorii, sięgając po książki szeroko opisujące konkretne zagadnienia takie jak “Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego” (Maria Rzepińska) czy “Punkt i linia a płaszczyzna” (Wassily Kandinsky). Specjalistyczna wiedza na temat kompozycji, pracy naszych zmysłów i wrażeniowości rysunku, pomaga tworzyć nietuzinkowe prace i oczarować odbiorców. 
Niedawno dodaliśmy artykuł o książkach, które warto znać wybierając się na architekturę. Jest to dziesięć pozycji obowiązkowych do przeczytania przed pójściem na studia, a najlepiej przed egzaminem, które pozwolą zaznajomić się z architekturą i dadzą dobre podłoże do pogłębienia tematu. Więcej tutaj.
8. Odpowiednio przygotowane narzędzia
Nie ma nic bardziej zniechęcającego do nauki rysunku, niż ciągle łamiący się ołówek. Zadbaj o to, żeby narzędzia którymi się posługujesz były dobrej jakości i w dobrym stanie. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu na ostrzeniu czy wymienianiu ich. Szukaj i eksperymentuj, aby znaleźć swój ulubiony zestaw przyborów, które wbrew pozorom różnią się od siebie. Nawet ołówki z tym samym oznaczeniem miękkości bywają niepodobne w zależności od producenta. 
Po wielu pytaniach od Was jakie ołówek wybrać do nauki rysunku, stworzyliśmy osobny artykuł poświęcony temu problemowi. 
nauka8
nauka7
7. Dobre miejsce do pracy
Nauka rysunku wymaga trochę logistyki, aby wybrać dobre miejsce. Przede wszystkim wygodne, dobrze doświetlone, z duża ilością miejsca na swobodny ruch. Gdy siedzimy w niekomfortowej pozycji, zwyczajnie szybciej odechciewa się nam pracować. Warto pamiętać o przestrzeni na pracę dla rąk, odpowiednią do rysowania długich prostych linii. Bardzo ważne jest też światło, koniecznie z takiego źródła, które nie rzuca żadnego cienia.
6. Próbowanie różnych technik
Raz na jakiś czas, postaraj się wykonać pracę techniką, której nie używasz na co dzień. Jeśli specjalizujesz się w ołówku, spróbuj wykonać pracę w cienkopisie lub odwiedź zajęcia z akwareli. Różne narzędzia dają różne efekty i rozwijają nasze zdolności twórcze we wszechstronnych kierunkach. Spróbowanie czegoś nowego pozwala też zapobiec rutynie i może naprowadzić nas na nowe zainteresowania, których się nie spodziewaliśmy. Nauka rysunku, choć czasem można o tym zapomnieć, to świetna zabawa.
nauka6
nauka5
5. Studiowanie prac innych
Ucz się od mistrzów! Nauka Rysunku ma wielu wielkich przedstawicieli. Staraj się szukać inspiracji, ale nie tylko w tematyce rysunków, ale i w technice jaką są one wykonane. Każdy rysuje inaczej i używa innych, ulubionych metod. Warto przyglądać się pracom z bliska, analizować postawione kreski, grę cieni czy konstrukcję, kompozycję. W tym celu staraj się odwiedzać muzea i galerie sztuki. Uważnie przyglądaj się prezentowanym tam pracom, szkicuj, rób notatki. W każdym płótnie znajdziesz coś ciekawego, co można wykorzystać przy wykonywaniu autorskich rysunków czy obrazów.
4. Szkice
Często przy przejściu na duże formaty, niesłusznie zostawiamy szkicowniki w zapomnieniu. W swojej naturze te małoformatowe narzędzie do pracy, pozwala nam rysować dosłownie wszystko w wielu różnych miejscach. Umożliwia też częstsze rysowanie z natury, które nie wymaga zabierania ze sobą dużych teczek czy składanych krzeseł. Co szkicować? Co się da. Nauka rysunku jest wolna od podziałów. Jeśli masz problem z elipsami, możesz ćwiczyć rysowanie filiżanek w kawiarni, jeśli problem sprawia ci perspektywa, pomoże rysowanie dowolnych wnętrz i budynków. Tak samo jest z ludźmi czy nawet zwierzętami domowymi. Wszystko jest warte przestudiowania.
nauka4
nauka3
3. Korekty
Często powtarzane te same błędy, hamują rozwój. Dlatego niezwykle ważne jest częste oddawanie prac do korekty, gdzie prowadzący jest w stanie wyłapać niedoskonałości, poprawić i poradzić co i jak można zrobić lepiej. Nauka rysunku po wielu godzinach spędzonych nad arkuszem papieru sprawia, że pewne błędy stają się dla nas mało widoczne. Cenne wskazówki pomogą w dalszym rysowaniu i zapobiegną powielaniu złych nawyków.
2. Monitorowanie Sukcesu
Staraj się zbierać swoje prace w jednym miejscu i monitorować progres z miesiąca na miesiąc, z trymestru na trymestr, z roku na rok. Nauka rysunku to ciągłe dążenie do ideału. Zobaczysz, co ci wychodzi najlepiej, a co wymaga dalszego udoskonalenia. Wyłapiesz również najczęściej powtarzane błędy (może to być źle dobrana skala dla niektórych obiektów rysunku lub kompozycja) i będzie ci łatwiej nad nimi pracować.
nauka2
nauka rysunku 10 sposobów top1
1. Systematyczność
Było to już wiele razy powtarzane, jest i będzie. Nie ma nic co zapewnia tak dobrze widoczne postępy jak zwykła systematyczność, tak w nauce rysunku, jak i w każdej innej dziedzinie. Największy progres osiąga się przez regularną pracę, nawet w niewielkich ilościach. Postaraj wyrobić sobie nawyk rysowania oraz stawiaj sobie konkretne, realne cele. Możesz zacząć od pilnowania, aby na każde zajęcia przynieść pracę domową. Jedna duża praca w tygodniu, to dobry początek, który na pewno szybko zaowocuje widoczną poprawą umiejętności.

Wszystkie wymienione sposoby razem wzięte, pomogą ci poprawić swoje umiejętności i na pewno zmotywują do dalszego tworzenia. Jeżeli masz jakieś swoje sprawdzone sposoby daj nam znać w komentarzu.

Nauka rysunku to proces, który jest czymś więcej niż tylko stawianiem kresek na papierze!


Komentarze
2021-04-20
2021-05-08

Dodaj komentarz