Jak wdrożyć się w archi świat? Nic prostszego niż książki! Na półkach w księgarniach i bibliotekach znajdziemy bardzo dużo pozycji po hasłem architektura, lecz każda z nich jest przeznaczona dla odbiorcy na różnym poziomie zaawansowania. Przedstawiamy wam dziesięć pozycji obowiązkowych do przeczytania przed pójściem na studia, a najlepiej przed egzaminem, które pozwolą zaznajomić się z architekturą i dadzą dobre podłoże do pogłębienia tematu.
10. Architektura. Style i detale – Cole Emily / 2007
Na początek coś z historii architektury, czyli poręczny przegląd stylów, który na pewno przyda się podczas zajęć z historii architektury na studiach. Książka prezentuje przekrój przez wszystkie najważniejsze informacje tłumacząc, czym jest pinakiel, a czym apsyda. Odpowie na wszystkie pytania, a czytelne grafiki pomogą zrozumieć geometrię detali. Zdecydowanie do zamówienia jako prezent na najbliższą okazję!
9. Zarys historii Architektury – Wanda Bogusz / 1996
Kolejna pozycja również dotyczy historii. Jest to streszczenie dziejów architektury, doskonałe jako baza do dalszych odkryć. Idealnie spełnia wymagania osób zaczynających swoją przygodę z dziejami architektury. Obowiązkowo do przeczytania przed egzaminem!
8. Architektura jest najważniejsza. Rozmowy – Ewa Mańkowska-Grin / 2015
Jest to wydanie zawierające wywiady z architektami, opowiadające o ich pracy, codziennych zmaganiach oraz o tym za co kochają to co robią. Ciekawie prowadzone konwersacje, pozwalają poznać życie zawodowe od środka, zrozumieć co to znaczy “być architektem” i jak różnie jest to postrzegane. Rozmowy dotyczą różnych zagadnień, ukazując wielowymiarowość tej profesji oraz pozwalają zapoznać się z najważniejszymi nazwiskami polskiego środowiska architektów.
7. Śmierć i życie wielkich miast Ameryki – Jane Jacobs / 1961
Uważana za jedną z najważniejszych pozycji dotyczących urbanistyki, książka dziennikarki Jane Jacobs opowiada o tym co znaczy dla nas miasto i dlaczego warto o nie walczyć. Pozwala zrozumieć je z perspektywy mieszkańca oraz tłumaczy jak miejsce w którym mieszkamy wpływa na to kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Gdy została wydana w 1961 wywołała wielką rewolucję i wciąż nie straciła swojej ważności.
6. Historia architektury dla wszystkich – Tadeusz Broniewski / 1963
Istnieje legenda, która głosi, że na studenci architektury śpią z tą książką. W 90% to prawda. Jest szczegółowa, opisuje wiele budynków, zawiera wiele rysunków planów, które przydają się na zajęciach z historii. Przystępnie napisana, mimo swojej dużej objętości, nada się jako rozszerzenie podstawowej wiedzy.
5. D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji – Aleksandra i Daniel Mizielińscy/ 2009
Przekrój przez dzieła architektury mieszkaniowej, ukazany w pięknej oprawie graficznej. Zabawne ukazanie budynków, które “ należy znać”. Do ilustracji dołączone są krótkie opisy oraz przedstawione najważniejsze elementy projektu. Doskonała dla aspirujących studentów jak i również dla najmniejszych odbiorców. (W serii również m.in. D.E.S.I.G.N. i S.Z.T.U.K.A)
4. Życie między budynkami – Jan Gehl / 1971
Kolejna pozycja skupiająca się na urbanistyce. Tym razem dokładnie tłumaczy zachowania ludzi, kształtowane przez przestrzeń oraz pokazuje na przykładach jak powinno się ją kształtować, aby była jak najbardziej przyjazna dla odbiorcy. Jest to swego rodzaju przewodnik dla urbanistów, dający nowe spojrzenie na miasta i ich istotną rolę w naszym życiu.
3. Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast? – Radosław Gajda, Natalia Szcześniak / 2018
Jest to skarbnica wiedzy dla początkujących architektów. Opisuje najważniejsze realizacje architektoniczne w parze ze zdjęciami budynków. Pozwala poznać historię oraz znaczenie różnych obiektów, zrozumieć genezę ich powstania oraz jak i komu służą.
2. Myślenie architekturą – Peter Zumthor / 1998
Książka w formie zbiorów esejów, autorstwa jednego z najbardziej cenionych architektów. Opowiada o różnych aspektach architektury, o procesie jej tworzenia, o budynkach, o tym jak je rozumieć. Przybliża również filozofię jaką kieruje się Zumthor podczas projektowania oraz przedstawia powiązania pomiędzy architektura i innymi dziedzinami sztuki.
1. Oczy skóry: Architektura i zmysły – Juhani Pallasmaa / 1996
Jest niewielka, ładnie wydana w języku polskim i zmienia zupełnie postrzeganie budynków. Opowiada o tym jak w niezwykły sposób możemy je odczuwać wszystkimi naszymi zmysłami, o tym jak każdy element naszego otoczenia jest ważny. Nadaje nowego znaczenia dla słowa “architektura”, pewnie sposób zamieniając je z betonowego ciała stałego w serię doznań i wrażeń jakie odczuwa odbiorca. Zdecydowanie numer jeden dla wszystkich.