Matura z historii sztuki staje się coraz popularniejsza i więcej maturzystów decyduje się na nią. Jednak na pewno zdarzyło się Wam słyszeć od bliskich ciekawskie pytania, po co wam ta matura z historii sztuki? Co po studiach związanych ze sztuką? Nie lepiej zdawać WOS lub historię? Jak się jednak okazuje matura z hiszu daje wiele możliwości i otwiera drzwi bardzo nieoczywistych zawodów.
Jeśli zastanawiasz się jaki przedmiot warto zdawać na maturze, dziś przedstawię Ci kilka powodów, dlaczego powinieneś lub powinnaś wybrać właśnie historię sztuki.
1. Duża przewaga na uczelniach artystycznych.
Jeśli zamierzasz zdawać na uczelnie artystyczne, politechnikę, akademie lub wydziały sztuk pięknych historia sztuki w większości przypadków jest wysoko punktowana. W przypadku, kiedy powinie Ci się noga na egzaminie, możesz liczyć na wysoki wynik z matury z historii sztuki lub po prostu da Ci to dodatkowe punkty.
Jeśli chcesz poznać kilka trików pomagających w nauce oraz robieniu notatek z historii sztuki, zapoznaj się z artykułami "Jak uczyć się do matury z historii sztuki?" oraz "Jak robić notatki z historii sztuki?"
Oprócz egzaminów uczelnie mogą przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, na której nie pomijają pytań o ulubionego artystę lub zagadnienie ze świata sztuki. Posiadając już wiedzę z hiszu zabłyśniesz na rozmowie i zyskasz dodatkowe punkty.
Źródło fotografii
Skoro o wiedzy mowa. Historia sztuki Cię nie ominie. Idąc na kierunek praktyczny, w Twoim planie zawitają zajęcia z teorii. Matura da Ci przewagę i nieco ulgi w czasie zabieganej sesji. W przypadku wydziałów sztuk pięknych, które są częścią uniwersytetów, matura jest niezbędna. Dlatego wybierając się na historię sztuki, krytykę artystyczną, ochronę dóbr kultury czy inne kierunki matura może być wymagana. Sprawdź wymagania rekrutacyjne i upewnij się, czy od wymarzonego kierunku nie dzieli Cię matura z hiszu.
2. Nieoczywiste zawody.
No, to kim zostaniesz po tej szkole artystycznej? - Matura z historii sztuki ułatwia dostanie się na uczelnie artystyczne, ale otwiera drzwi na wiele innych kierunków. Wiedza z hiszu nie jest aż tak powszechna i jest kojarzona z wysokim wykształceniem. Dzięki temu jest to as w rękawie utożsamiany z wysokim statusem społecznym. Są to między innymi:
- archeologia,
- różnego rodzaju filologie,
- japonistyka,
- konserwacja i restauracja dzieł sztuki,
- krytyka artystyczna,
- kulturoznawstwo i wiele innych.
Skorzystaj z wyszukiwarki dla maturzystów i odkryj więcej ciekawych kierunków.
Źródło fotografii
Po tych studiach czeka Cię praca w kulturze i sztuce. Dziś jest to wciąż kojarzone z pracą w muzeum, domu aukcyjnym czy z nudną pracą za biurkiem. Jednak po studiach związanych ze sztuką możesz zostać dyrektorem czy projektantem kreatywnym, pracownikiem agencji reklamowej, a nawet dyplomatą. Historia sztuki na maturze czy jako kierunek studiów pobudza kreatywność i rozwija horyzonty, nadaje szeroki kontekst danej kultury, co również może sprawdzić się w zawodach związanych z polityką.
3. Zrób to dla siebie!
Może jesteś pasjonatem historii sztuki albo masz ambicje zdać najmniej oczywiste przedmioty na maturze. Zdanie tego przedmiotu to nie lada wyzwanie, ale z pewnością przy rozmowie z przyjaciółmi wzbudzisz równie wielką ciekawość. Ponadto możesz rzucać ciekawostkami i robić za prywatnego przewodnika po świecie sztuka dla znajomych i rodziny. Wybranie takiej, a nie innej ścieżki świadczy o Twojej otwartości umysłu i chęci rozwoju, co często jest bardziej wartościowe niż sam dyplom lub wysokie wyniki w nauce. Dodatkowo, jeżeli zdajesz maturę w 2024 roku, nie musisz się martwić o próg 30%.
4. Matura ustna z języka polskiego.
Na maturze oprócz tekstów literackich możesz odwołać się do tekstów kultury, a są to między innymi dzieła sztuki. Historia sztuki, to nie tylko zapamiętanie jak największej ilości obrazów, ale również znajomość kontekstu społeczno-politycznego, filozofii danej epoki i wiodących myśli, które swoje odzwierciedlenie mają w sztuce i literaturze. Podczas ustnej wypowiedzi nie tylko sprawniej opiszesz formalną i symboliczną treść dzieła, ale opiszesz jego poszczególne elementy, co może być całkiem imponujące dla komisji.
Aby dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę z historii sztuki, warto sięgnąć po literaturę! W artykule "Książki pomagające w przygotowaniu do matury z historii sztuki" poznasz kilka wartościowych tytułów!
Historii sztuki wciąż jest niszowym przedmiotem na maturze. Warto jednak rozpatrzyć podejście do niej lub zgłębienie tematu na własne potrzeby lub do przygotowania się na inne egzaminy.