Zwiedzanie muzeów sztuki to wyjątkowe przeżycie, które pozwala nam na poznanie historii i kultury poprzez dzieła sztuki. W muzeach można zobaczyć nie tylko arcydzieła malarstwa czy rzeźby, ale także wiele innych dziedzin sztuki, takich jak fotografia, design czy sztuka współczesna. Zwiedzanie muzeów z głową jest szczególnie pomocne i ważne dla maturzystów, którzy mają przed sobą całe wakacje pełne podróży i wycieczek po miejscach wypełnionych sztuką.
1. Zaplanuj wizytę.
Planując wizytę w muzeum, warto zapoznać się z jego ofertą i obecnymi wystawami. Jest to o tyle ważne, ponieważ wystawa stała może zostać częściowo zamknięta na rzecz innej wystawy. Sprawdź zbiory instytucji i dowiedz się, które zabytki zobaczyć, a już podczas wizyty idź prosto do sali z tym dziełem.
Jeśli jest to popularna ekspozycja mogą być duże kolejki. Dlatego sprawdź, czy jest możliwość zakupu biletu online. A może jest dzień, w którym wstęp jest za darmo. Dowiedz się, jakie zniżki Ci przysługują.
Często w muzeach tłumy zbierają się przy kilku najpopularniejszych obrazach – jak np. Mona Lisa w Luwrze. Każdy chce zrobić sobie z nią zdjęcie, ale zanim dotrzesz do obrazu, miną wieki... Dlatego w takiej sytuacji warto zainteresować się innymi dziełami, a do tego najbardziej zatłoczonego dojść, kiedy będzie mniej ludzi. A może warto zacząć zwiedzanie trochę wcześniej?
2. Czytaj, pytaj, dowiaduj się, notuj!
Czytanie opisów i informacji o poszczególnych eksponatach to także ważna część zwiedzania muzeum. Dzięki temu możemy poznać historie sztuki, techniki ich wykonania. Sprawdź, czy w ofercie sklepiku jest dostępny katalog wystawy, na którą się wybierasz. Często są dostępne również wersje online, a warto się w taki zaopatrzyć. W takim katalogu oprócz szczegółowych informacji o samym dziele znajdziemy również ciekawostki o nim czy informacje o autorze. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zapytaj pracowników.
Notuj! Zapomnij o robieniu zdjęć, do których i tak nie wrócisz i zaginą w odmętach twojej galerii. Zapisz swoje odczucia, dlatego ten obraz zwrócił twoją uwagę. Spróbuj zrobić analizę formalną dzieła.
W muzeach możesz także znaleźć prace znanych impresjonistów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, Jak impresjoniści zmienili dzieje sztuki, aby dowiedzieć się o nich nieco więcej!
Spróbuj naszkicować dzieło lub salę i ludzi, w której się znajduje, to doskonałe ćwiczenie rysownicze. Podczas rysowania zwróć uwagę na interakcję pomiędzy dziełami, jaki kolor mają ściany, jak to wpływa na dzieła i twój odbiór.
3. Zapewnij sobie odpoczynek.
Podczas zwiedzania muzeów warto spędzić sobie chwilę relaksu. Pomimo pozorów, zwiedzanie jest dużym wysiłkiem intelektualnym, szczególnie kiedy chcemy chłonąć jak najwięcej wiedzy. W muzeach często są kawiarnie, w których można odpocząć, napić się czegoś dobrego czy nawet zjeść kanapkę czy ciasto. Kiedy pogoda sprzyja, warto wyjść na zewnątrz i się przewietrzyć. Na samej wystawie są ławki, najczęściej przed większymi i ważniejszymi dziełami.
4. Otwórz się na nowe doświadczenia.
Niektóre muzea organizują także specjalne wystawy czasowe, które są często przyznawane artystom, stylowi czy tematowi. Aby zobaczyć, zobaczyć dzieła, które są zwykle w prywatnych kolekcjach lub zwykle nie są dostępne dla zwiedzających.
Warto również wspomnieć, że muzea sztuki to nie tylko miejsca, w których można oglądać dzieła sztuki, ale także miejsca, w których występują różne rodzaje wydarzeń kulturalnych, takie jak koncerty, spektakle teatralne, pokazy filmowe czy wykłady na tematy związane ze sztuką. Są to doskonałe okazje, aby połączyć zwiedzanie muzeum z kulturalnymi doświadczeniami i poszerzyć swoją wiedzę. Instytucje kultury mogą mieć w swojej ofercie zwiedzanie z przewodnikiem w promocyjnej cenie. Warto z tego skorzystać i dowiedzieć się czegoś od specjalisty.
W Gdańsku takim miejscem wartym uwagi jest Patio ASP, które regularnie organizuje warsztaty artystyczne i konferencje naukowe.
5. Pamiętaj o szacunku.
Podczas zwiedzania muzeów sztuki zachowaj się właściwe wobec dzieł sztuki oraz innych zwiedzających. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi fotografowania oraz dotykania dzieł sztuki. Są wystawy, które są w pełni kinetyczne, a na innych tylko niektóre dzieła. Jeśli nie masz pewności, zapytaj obsługi muzeum.
Wizyta w muzeum sztuki to doskonała okazja odkrycia piękna sztuki. Poszerzenia swoich horyzontów i czerpania garściami żywych dzieł. Dlatego warto planować wizyty, korzystać z bezpłatnych materiałów, księgarń muzealnych i wydarzeń artystycznych i kulturalnych.