Przygotowując się na wymarzone studia architektoniczne czeka cię nie tylko nauka do matur, ale także na egzaminy wstępne. Architektura wymaga od swoich adeptów bardzo wszechstronnej wiedzy, z pogranicza wielu dziedzin. Dlatego, myśląc o studiowaniu architektury należy kształcić się zarówno w rysunku, naukach ścisłych, jak i naukach humanistycznych.
Politechnika Gdańska jest jednym z lepszych kierunków do studiowania architektury w Polsce. W rankingu Perspektyw 2022 roku zajęła 2 miejsce, plasując się zaraz po Politechnice Warszawskiej. W rankingu Ministra Edukacji i Nauki wydział architektury na PG jako jedyny otrzymał najwyższą możliwą ocenę ewaluacyjną. Dodatkowo, kandydatów zachęca bliskość morza i przepiękny wydział, mieszczący się w gmachu głównym Politechniki.
Jak wyglądają egzaminy na Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej?
Egzamin wstępny podzielony jest na dwie części: rysunek z natury i część testowo- rysunkowa.
Pierwszy egzamin odbędzie się 1 lub 2 czerwca. Jest on przeprowadzany stacjonarnie, na dziedzińcach w Gmachu Głównym PG. Zwyczajowo egzamin ten polega na narysowaniu modelki w kompozycji złożonej z różnych przedmiotów– krzeseł, elementów geometrycznych, draperii. Rysuje się na nim na sztalugach, na kartkach formatu B2, ołówkami. Zwykle kompozycja zostaje rozłożona parę dni przed egzaminem, można więc na spokojnie ją przećwiczyć. Z postacią sprawa nie jest już tak oczywista. Na jednym egzaminie pojawiły się nawet 3 modelki jednocześnie! Jednak, zarówno w 2021 jak i w 2022 roku do narysowania była sama kompozycja, bez postaci. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z nauki rysowania człowieka. W końcu nie wiadomo, jak będzie wyglądał najbliższy egzamin. Poza tym, już na studiach, znajomość podstaw rysunku i anatomii człowieka też jest przydatna! Rysunek z natury bada, widzenie przestrzenne kandydata i zdolność do przeniesienia przestrzeni trójwymiarowej na kartkę. Oceniana jest w nim przede wszystkim kompozycja, perspektywa i odpowiednie proporcje. Walor i cień jest dodatkowym, ale nie najważniejszym aspektem rysunku.
Część testowo-rysunkowa odbędzie się zdalnie, poprzez platformę eRekrutacja PG. Jest to większa niewiadoma i wymaga wszechstronnego przygotowania ze strony kandydata. Rok temu test podzielony był na trzy części. Pierwsza to 20 krótkich zadań, przypominających te ze szkolnego konkursu matematycznego— kangura. Na ukończenie tej części kandydat ma godzinę. Można w niej zdobyć 30 punktów (1,5 za każdą poprawną odpowiedź). Test sprawdza widzenie przestrzenne i zdolność logicznego myślenia. W Dominie na bieżąco przerabiamy takie zadania z poprzednich lat. Regularne ćwiczenie percepcji przestrzeni jest niezbędne, by wyjść na prowadzenie w rekrutacji po tym egzaminie. Szczególnie, że za złe odpowiedzi dostaje się w nim punkty ujemne!
Następnie, po krótkiej przerwie, otwarte zostaje pierwsze, a następnie drugie zadanie rysunkowe. Na każde z nich również przeznaczona jest godzina. Format kartki to A3. Narzucona jest technika trwała— cienkopis, długopis lub pióro. Za zadania rysunkowe można otrzymać po 10 punktów. Zwykle jedno zadanie jest bardziej abstrakcyjne, związane z geometrią. Drugie zadanie dotyczy projektowania. Może to być wnętrze, ogród, lub inna przestrzeń związana z architekturą. Przykładowo, rok temu należało zaprojektować taras, na którym umieścić trzeba było wymienione w zadaniu obiekty.
Egzaminy rysunkowe sprawdzają zdolności myślenia kreatywnego i przekazywania idei za pomocą rysunku, a także korzystnego zaprezentowania swojego projektu. Uwaga— nie wygrywa wcale najbardziej „dopieszczony” rysunek, z piękną kreską i cieniem. Egzamin trwa relatywnie krótko, dlatego wymusza szkicową kreskę, którą najlepiej jest mieć już wyćwiczoną. Ważna jest w nim znajomość perspektywy, odpowiednich proporcji i szybkie myślenie projektowe. Jedynym sposobem na uzyskanie w nim wysokiej punktacji jest konsekwentna praca i przerabianie różnych tematów rysunkowych, zarówno na kursie rysunku, jak i w domu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko, że trafimy na temat, który nam nie podpasuje. Ważna jest też podstawowa znajomość ergonomii oraz sposobu rysowania rzutów i planów. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o odpowiedniej kompozycji.
Jak ważne w rekrutacji są wyniki egzaminów maturalnych?
Dobre wyniki egzaminów to nie wszystko. Zdecydowanie warto zainwestować czas w naukę do matur. Egzaminy wstępne mogą pójść źle z wielu powodów— stres, choroba lub niefortunnie dobrany temat. Punkty z matur też są bardzo ważne, a nawet ważniejsze. Z egzaminów wstępnych można uzyskać łącznie 100 punktów, a z matur 220. Dlatego, po opublikowaniu wyników egzaminów maturalnych, lista osób z najwyższą punktacją zwykle drastycznie się zmienia.
Jakie przedmioty zdawać na maturze?
Przy rekrutacji najważniejsza jest matura rozszerzona z matematyki. Ponadto można również wybrać maturę z historii sztuki lub informatyki— obydwie mają tą samą wagę. Liczona w punktacji jest również matura z języka polskiego i z języka obcego, na poziomie rozszerzonym lub podstawowym. Punkty są liczone za pomocą następującego wzoru:
W = (matematyka * p) + (przedmiot dodatkowy * p) +( 0,1 * j polski * p) + (0,1 * j obcy* p)
W przypadku, gdy kandydat zdawał maturę na poziomie podstawowym, wynik jest mnożony przez współczynnik p=0,4. Dla matury na poziomie rozszerzonym p=1.
Oznacza to, że do rekrutacji można przystąpić, nie pisząc wszystkich z wymienionych rozszerzeń. Znajomość matematyki i historii sztuki na poziomie rozszerzonym przydaje się jednak w późniejszym toku studiów. Natomiast języki są bardzo przydatne w komunikacji i prezentowaniu swoich projektów. Nie bagatelizujmy znaczenia języka polskiego!
Mimo wszystko, dostanie się na studia architektoniczne bez warsztatu rysunkowego jest możliwe. Zdecydowanie warto jest jednak poświęcić czas i chęci na naukę rysunku architektonicznego. Już w trakcie studiów nie ma na to czasu, a na pierwszym roku architektury jest bardzo dużo ćwiczeń rysunkowych. Prowadzący mniej uczą, a więcej oceniają prace rysunkowe. Dlatego, inwestycja w naukę rysunku w liceum na pewno zwróci się w przyszłości.