Gdy tworzenie sztuki przy użyciu technik komputerowych zaczęło stawać się coraz bardziej przystępne oraz powszechne, wiele artystów zajęło się tworzeniem swoich pierwszych wirtualnych dzieł. Pomimo tego, że większość prac stworzonych krótko po pojawieniu się tego medium, przyjmowała zazwyczaj formę kolaży lub abstrakcyjnych kształtów, szybko stało się jasne, że wraz z rozwojem technologii i mocy obliczeniowej komputerów, wzrosną także możliwości i zasoby narzędzi dostępnych do tworzenia sztuki.
Równolegle z rozwojem programów służących do obróbki grafiki oraz powstaniem pierwszych tabletów graficznych, digital painting wyłonił się jako odrębna dziedzina sztuki. Możliwości artystów nie były już ograniczone tylko do kolaży i prostych kształtów a zaczęły równać się mediom tradycyjnym.
Obecnie, większość osobistych komputerów w połączeniu z niedrogim tabletem graficznym pozwalają tworzyć obrazy równające się detalem z malarstwem tradycyjnym. Naśladowanie tekstur pędzla, podłoża, wilgotności farby oraz wykrywanie poziomu nacisku pióra na tablet to tylko kilka z przykładów jak wiele program komputerowy jest w stanie obecnie symulować na wirtualnym płótnie.
Digital painting znajduje szczególne zastosowanie w dziedzinach takich jak grafika koncepcyjna, ilustracja oraz scenorysy do filmów, animacji czy gier.
Grafika koncepcyjna
Jest to forma ilustracji, której głównym założeniem jest stworzenie wizualizacji pomysłu na określony przedmiot, postać lub lokalizację. Grafika koncepcyjna obecnie wykonywana jest praktycznie ekskluzywnie w medium digital paintingu, nie bez powodu, jest to najszybszy i najczęściej także najtańszy sposób, aby zwizualizować swój pomysł i zaprezentować go innym. Możliwość łatwego inkorporowania do swojej pracy zdjęć, tekstur, filtrów oraz obiektów 3D, sprawia, że proces twórczy przebiega nadzwyczaj szybko względem mediów tradycyjnych.
Scenorys
Jest to seria zazwyczaj bardzo prostych szkiców przedstawiających sekwencje zdarzeń, używanych jako wizualizacja we wczesnym procesie tworzenia filmu, animacji lub gier. Praktycznie nielimitowany rozmiar przestrzeni do malowania jaką oferują programy graficzne, pozwala na płynny proces tworzenia kolejnych elementów sekwencji bez potrzeby sortowania kolejnych kartek papieru.
Ilustracja
Cyfrowe ilustracje znajdują swoje miejsce na wielu książkach, plakatach, stronach internetowych, programach komputerowych, materiałach reklamowych lub nawet na ubraniach. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie by dostrzec, że ilustracja otacza nas z każdej strony, czy to na plakacie który mijamy na ulicy czy na kartonie mleka przy śniadaniu.
Sztuka dla sztuki
Digital painting jest też medium, które oferuje dużo ciekawych możliwości do wyrażania siebie w swoich własnych projektach artystycznych. Daje niesamowite pole do popisu naszej wyobraźni. Programy graficzne oferują nam mnóstwo narzędzi niedostępnych w technikach tradycyjnych. Cofanie zmian, całkowita zmiana kolorów kilkoma kliknięciami, możliwość rozdzielenia poszczególnych elementów obrazu na warstwy, filtry, pobieranie kolorów i wiele, wiele więcej.
Podsumowując — przy digital paintingu można się przede wszystkim świetnie bawić tworząc swoje własne obrazy, rysunki, ilustracje czy nawet animacje. Dobre opanowanie warsztatu otwiera także wiele ścieżek kariery w których można się spełniać, rozwijać i jednocześnie zarabiać przy tym dobre pieniądze.