logo
    Zaloguj
    Zapisz się!
    Kurs Rysunku GdańskKursy OnlineArtykułyGaleriaKonkursyKontaktSklep
    logo
    Dodane 2021-04-26

    Autor: Gabi Zemlis

    Teczka. Jak ją przygotować?

    Udostępnij
    Teczka. Jak ją przygotować?

    Co to jest teczka?

    Teczka to potoczna nazwa na portfolio, czyli zbiór prac, które odzwierciedlają nasze umiejętności i estetykę. Jest ona obowiązkowym etapem rekrutacji większości kierunków artystycznych i projektowych. W zależności od uczelni wytyczne co do tematyki i ilości prac będą różne. Zazwyczaj jest to wymóg od 20 do 30 autorskich prac z zakresu rysunku i malarstwa. Podstawę teczki stanowią postać, martwa natura i pejzaż. W środku mogą również znaleźć się prace z innych dziedzin szeroko pojętych działań artystycznych takich jak np. fotografia czy animacja.
    Teczka_01

    Jak się zabrać za przygotowywanie teczki?

    Po pierwsze, daj sobie czas. Jeśli jesteś osobą, która zostawia wszystko na ostatnią chwilę, to tym razem się nie uda. Nie da się przygotować dobrej teczki w ostatnie dwa tygodnie przed terminem. Dla każdego czas potrzebny na zrobienie prac będzie inny, jednak lepiej dać go sobie więcej, niż nie zdążyć. Dodatkowo wymagany format często jest dosyć duży, ( 70x50 lub 100x70 lub większy) co również przekłada się na czas poświęcony na przygotowywanie.

    Po drugie, traktuj teczkę jako całość. Zastanów się, czym prace mogą nawiązywać do siebie, być może znajdziesz wspólną stylistykę lub kolorystykę. Może uda Ci się osiągnąć jakiś inny zamierzony efekt, dzięki któremu prace będą ze sobą korespondować. Pomyśl, w czym jesteś najlepszy i tę tematykę staraj się uwypuklić. Spróbuj pokazać maksymalnie dużo swoich umiejętności. Warto, abyś przed wyborem prac do teczki miał ich więcej niż wymagane minimum. Do teczki wybieraj tylko najlepsze, te, które pasują do całości i mówią coś ważnego o Tobie. Niech każda praca będzie uzupełnieniem kolejnej. Dodatkowo, robienie większej ilości prac zminimalizuje stresowe myślenie, że to, co aktualnie robisz musi być perfekcyjne, bo przecież na pewno idzie do teczki.

    Teczka_02
    W trakcie kompletowania zestawu postaraj się spojrzeć okiem członka komisji. Na pewno nie będą oni ślęczeć godzinami nad jedną teczką. Parę minut musi im wystarczyć, aby zdecydować czy dana praca jest dla nich wartościowa. Zatem dobrze, aby prace były charakterystyczne i przykuwały uwagę. Można to osiągnąć w różny sposób. Czasem będzie to duży kontrast innym razem niecodzienna tematyka pracy. Nie zapominajmy jednak, że jako specjaliści będą mieli oko do detali, dlatego też zadbaj o staranne wykończenie każdej pracy. 

    Do tego niezbędna jest umiejętność zastosowania podstawowych zasad perspektywy i światłocienia. Bez tego obiekty, które przedstawiasz na rysunkach będą wyglądały koślawo, co z góry przekreśla pozytywny odbiór takiej pracy. Warto ćwiczyć techniczną stronę rysowania nie tylko na arkuszach do teczki. Szkicownik będzie dobrym miejscem do zapisywania inspiracji czy szybkich szkiców koncepcyjnych. Zapisuj sobie absolutnie każdy pomysł na pracę. 

    Co powinno znaleźć się w środku? Wzornictwo a grafika.

    Zarówno w teczce na wzornictwo, jak i na grafikę, chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Do obu podstawą będzie rysunek. Jednak podejście do tworzenia teczki będzie nieco inne. Niezależnie jaki kierunek wybierzesz, staraj się przekazać swoje zainteresowanie specyfiką studiów.

    [GRAFIKA 3]
    Decydując się na grafikę konieczne będzie pokazanie Twojej oryginalności. Nie ma jednego przepisu, jak się na nią dostać. Jako artystyczny kierunek wymaga pewnej wrażliwości, umiejętności syntezy rzeczywistości lub jej skomentowania. W rekrutacji liczyć się będzie charakter prac i pomysłowość. Pamiętaj, że możesz dołączyć skany lub zdjęcia z innych Twoich działań artystycznych niż tylko rysunek czy malarstwo. Dobrze, aby prace były różnorodne.

    Wybierając Wzornictwo na pewno możesz pokazać się z bardziej technicznej strony. W rysunku istotne będą kwestie jasności przekazu, umiejętności obserwacji i analizy, a także kreowania obiektów przestrzennych ze zrozumieniem ich konstrukcji. Rozejrzyj się dookoła, czy wiesz jak działają najbliższe Ci przedmioty domowe takie jak zszywacz, odkurzacz czy maszynka do mięsa? Studium takich obiektów na pewno będzie rozwijające. Być może realizowałeś już jakiś swój mini projekt? Pokazanie procesu jego powstawania i realizacji będzie wartościowym argumentem dla komisji. Jeśli podejmowałeś próby modelowe w papierze, drewnie, innych materiałach lub w programach 3D, będą stanowić one świetne uzupełnienie. Jeśli masz jakąś pasję, która łączy się w pewien sposób z twórczością, opowiedz o niej. Ważne, abyś był autentyczny w tym, co przedstawiasz. Możesz dołączyć również szkicownik, jako odwzorowanie Twoich przemyśleń.

    To co musisz zrobić na pewno, to przeczytanie regulaminów, na stronie uczelni, na którą chcesz aplikować. Głupio byłoby, gdyby przez niedopatrzenie formalności cała praca miałaby pójść na marne. Wypisz sobie jakich konkretnych formatów wymagają, o jakiej tematyce mają być to prace i ile ich ma być. Koniecznie zadbaj o dobrą prezentację swojej teczki. Jeśli rekrutacja przebiega stacjonarnie to ważne jest, aby arkusze nie były pogniecione, naddarte czy pofalowane. Jeśli teczka wysłana będzie online, postaraj się, aby była czytelnie złożona, a prace uporządkowane. Możesz wykorzystać do tego layout oparty na prostej siatce. W ten sposób uzyskasz jednolitą, estetyczną oprawę. 

    Jeśli masz wątpliwości, co do któregokolwiek zagadnienia, lub po prostu chciałbyś dowiedzieć się więcej, zainspirować, albo porozmawiać z przyszłymi członkami komisji rekrutacyjnej, to jest do tego doskonała okazja na dniach otwartych. Właśnie wtedy większość uczelni daje możliwość konsultacji teczki. Warto z tego skorzystać. 

    Teczka_04
    Podsumowując, teczka powinna oddawać Twój charakter i podejście do twórczości. Przygotowanie jej jest czasochłonne i wymaga samozaparcia. Może się zdarzyć, że za pierwszym razem nie uda jej się przygotować na tyle dobrze, aby się dostać, jednak warto próbować! W pracowni masz do dyspozycji osoby, które studiują na tych kierunkach. Konsultuj się, pytaj, rozwijaj, a będzie dobrze:)
    logo-footer
    Kurs Rysunku GdańskKursy OnlineArtykułyGaleriaKonkursyKontaktSklepInne
    GdańskGdyniaPoznańWarszawaWrocławKrakówŁódźKatowiceLublinRadom
    Copyright © 2025 Domin Gdańsk
    Regulamin uczestnictwaRegulamin sklepu kursów on-line Polityka prywatnościPolityka cookies
    logo
    Regulamin uczestnictwaRegulamin sklepu kursów on-line Polityka prywatnościPolityka cookies
    Copyright © 2025 Domin Gdańsk