Tablety graficzne posiadają wiele parametrów oraz funkcji, według których można je podzielić na różne kategorie. Jedna cecha zwraca jednak większą uwagę niż inne, jest to wyświetlacz – który nie każdy tablet posiada.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tablety z wyświetlaczem są bezwzględnie lepsze od tabletów graficznych, które go nie posiadają. Sentyment ten wzmacnia również większa cena, co powoduje, że tablety z ekranem nierzadko postrzegane są jako narzędzia dla profesjonalistów, które są drogie, jednak warte swojej ceny, w przeciwieństwie do tanich, prymitywnych tabletów graficznych, które wymagają osobnego monitora do funkcjonowania.
Prawda jest oczywiście nieco inna. Oba urządzenia mają swoje wady oraz zalety. Wybór będzie zależał od naszych preferencji, umiejętności oraz budżetu.
Cena
Dla większości z nas zastanawiających się pomiędzy tymi dwiema opcjami, wybór zakończy się już tutaj. Zwykły tablet graficzny można kupić za zaledwie 200 złotych, natomiast tablet z wyświetlaczem, będzie nas kosztował co najmniej 1,5 tysiąca. Dodatkowo, zwykły tablet graficzny z wyższej półki kosztuje około 2,5 tysiąca za to tablety z wyświetlaczem sięgają kwot nawet 15 tysięcy złotych.
Krzywa uczenia się
Klasyczne tablety przyciągają swoją przystępną ceną wielu nowych artystów, którzy dopiero zaznajamiają się z wirtualnym medium. Jednak paradoksalnie, są one nieco mniej intuicyjne w obsłudze i wymagają więcej czasu na przyzwyczajenie się, by móc przy ich pomocy komfortowo tworzyć. Tablety z wyświetlaczem mają tę zaletę, że proces twórczy jest bardziej zbliżony temu w mediach tradycyjnych. Ruchy pędzlem po powierzchni tabletu nie są przenoszone na monitor komputera, a pojawiają się tuż pod piórkiem tabletu, tak jak prawdziwa farba pod pędzlem. Sprawia to, że tablety z wyświetlaczem są łatwiejsze do nauki i z pewnością zaoszczędzą wiele frustracji nowym twórcom.
Ergonomia
Tablety z wyświetlaczem będą zazwyczaj wymagać nieco więcej przestrzeni od tabletów klasycznych, szczególnie jeżeli interesuje nas wyższa półka cenowa.
O ile tablety z wyświetlaczem są bardziej intuicyjne w obsłudze, tablet klasyczny posiada jeszcze jedną dość istotną przewagę. Dzięki temu, że powierzchnia na której operujemy piórkiem jest fizycznie oddzielona od ekranu na którym widzimy rezultaty, nasza ręka nigdy nie będzie zasłaniać nam ekranu podczas pracy, oznacza to również, że możemy indywidualnie regulować naszą odległość od tabletu oraz ekranu.
Tablety bez wyświetlacza są zazwyczaj preferowanymi kompanami do podróży, ze względu na swój rozmiar, wytrzymałość oraz brak ekranu, który łatwo mógłby się uszkodzić. Niższa cena sprawia też, że w razie wypadku szkody będą znacznie mniejsze.
Klasyczne tablety graficzne nieustannie stanowią dużą część katalogu największych firm produkujących tablety. Nie bez powodu, urządzenia te sprawdzają się w profesjonalnych aplikacjach równie dobrze co ich droższe odpowiedniki z ekranami. Jasnym jest, że najistotniejsze w wyborze będą nasze preferencje i upodobania. Warto pamiętać, że drogi sprzęt wcale nie oznacza automatycznie, że będziemy osiągać lepsze rezultaty, jednak z bardziej kosztownym sprzętem przychodzi również większa wygoda w użytkowaniu i niezawodność, co może zaoszczędzić nam w przyszłości wiele bólu głowy.