Trudno wyobrazić sobie naukę rysunku bez cieniowania. Właśnie dzięki niemu uzyskujesz głębię obrazu i możesz z powodzeniem tworzyć perspektywę. Ta technika nie należy jednak do najprostszych. Istnieje kilka metod cieniowania. Jakie to metody? Dziś o nich opowiemy!
Czym jest cieniowanie?
Cieniowanie jest zapełnianiem obrazu tak, żeby obiekt prezentował się realistycznie. Najlepszym sposobem na naukę odzwierciedlenia przestrzenności formy są ćwiczenia (np. w naszym Domin Studio), uważne obserwowanie rysowanych obiektów, sposobu odbijania światła i tekstury. Możesz wypracować własny sposób rysowania, np. poprzez ćwiczenie siły nacisku ołówka do kartki, próbowanie różnych kątów nachylenia oraz nakładania na siebie warstw.
Jakie są sposoby na cieniowanie?
Choć poleca się, by przejścia między tonacjami były gładkie i płynne, pamiętaj, że wszystko zależy od wybranej przez Ciebie stylistyki. Zależnie od niej możesz zdecydować się na twarde lub gładkie przejścia. Nie ograniczaj się. Miej na uwadze, że także w stylu realistycznym można spotkać twarde przejścia między światłem a cieniem.
Kropkowanie (pointylizm) rozwiązaniem dla cierpliwych
Kropkowanie, fachowo znane pointylizmem, okazuje się bardzo przydatne podczas cieniowania. Polega na budowaniu kompozycji poprzez zapełnianie jej punktami.
Źródło grafiki
Tam, gdzie umieścisz więcej kropek, cień jest gęstszy. W pewnych miejscach kropek może być dużo, do tego stopnia, że całe pole zrobi się czarne, a w innych może być ich zaledwie kilka. Obserwacja tworzonego przez siebie obrazu i próbowanie nowych wariantów pomogą Ci rozwinąć warsztat!
Pamiętaj, że ta technika wymaga sporo cierpliwości i jest pracochłonna. Mimo to jest jednym z lepszych sposobów nauki cieniowania, właśnie dlatego, że pozwala na zastanowienie się bez podejmowania pochopnych decyzji.
Pokrywanie kolorem to przyjemny sposób na naukę cieniowania
Nauka cieniowania poprzez pokrywanie kolorem może okazać się najłatwiejsza i… najprzyjemniejsza. Użyj ołówka, węgla lub kredki i stopniowo dodawaj nowe kolory, rozcierając je lub blendując. Możesz cieniować jednym kolorem, ale jeśli użyjesz więcej odcieni, finalna wersja obrazu będzie naturalniejsza.
Źródło grafiki
Zacznij od najciemniejszego koloru i stopniowo przechodź do najjaśniejszych lub odwrotnie. Im więcej wariantów przetestujesz, tym lepiej!
Hatching — co to jest? Kiedy warto go stosować?
Kreskowanie (hatching) jest, najprościej wyjaśniając, rysowaniem kresek w równoległym kierunku. Stosuje się je m.in. w rysunku technicznym, np. w przekrojach lub projektach architektonicznych. Sposobów na kreskowanie jest wiele, a różnią się od siebie jedynie kątem stawiania linii, położeniem ich względem siebie i długością.
Źródło grafiki
W zależności do tego, jaki sposób wybierzesz, efekt będzie inny. Nie bój się eksperymentować. Próbuj różnych sposobów, nawet na jednym rysunku! Dzięki temu zróżnicujesz obiekty. Dzięki kreskowaniu uwydatnisz też kształt przedstawianych przedmiotów i skutecznie odzwierciedlisz fakturę i materiał.
Uwaga! Jeśli rysunek przedstawia dobrze oświetlone miejsce, kreski powinny znajdować się dalej od siebie. Im bliżej są, tym światło jest odleglejsze, a rysunek powinien być nasycony cięższym walorem.
Siatkowanie (cross-hatching) — jak je wykonać?
Jeszcze jednym sposobem cieniowana jest siatkowanie, czyli odmiana kreskowania. Polega na stawianiu kresek na przemian, by stworzyły coś w rodzaju wspomnianej już siatki, a więc przecinały się ze sobą. Ten rodzaj cieniowania inaczej można określić jako cross-hatching.
Źródło grafiki
Przecinanie się kresek pod różnymi kątami pozwala na kreatywne budowanie światłocienia. Siatkowanie możesz zastosować prostopadle lub pod kątem 45°. Przeprowadź je za pomocą
długich lub krótkich linii, by jak najlepiej odzwierciedlić rzeczywistość.
Nie da się ukryć, że ta technika, pomimo licznych zalet, jest czasochłonna i wymaga skupienia. Żeby ją poprawnie wykonać, musisz też znać podstawy rysunku.
Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, koniecznie sprawdź kursy rysunku w Domin Gdańsk! Prowadzimy zajęcia dla najmłodszych (w wieku od 8 do 11 lat), a także na poziomie podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, by każdy mógł rozwijać się w grupie dostosowanej do jego potrzeb. Jeśli interesuje Cię jedynie nauka rysowania postaci, mamy dla Ciebie propozycję oddzielnego kursu.
Koniecznie sprawdź szczegóły. Czekamy na Ciebie!