Uwaga! Nie tylko potwory!
Rysunek fantastyczny to nie tylko przerażające postacie w mroku, ale szerokie spektrum ujęć, które odbiegają od znanej nam rzeczywistości. Nie obawiaj się tego tematu, tylko spróbuj go przedstawić w formie, która jest najbliższa twoim zainteresowaniom.
Szkic
Nie testuj pomysłów na rysunku! Przed podjęciem się pracy nad fantastyką warto zrobić sobie szkic oraz określić w jakim kierunku ma się ona rozwijać. Naszkicuj sobie nie tylko zarys kompozycji, ale również najważniejsze elementy fantastyczne, które planujesz umieścić na kartce. Jest to bardzo ważne przy rysowaniu rzeczy, znajdujących się tylko w twojej wyobraźni.
Zaplanuj jaki klimat chcesz przedstawić na pracy oraz pomyśl jakie jego elementy są kluczowe. W pracach fantasy najpopularniejsze są motywy średniowieczne, przedstawiające często zamki czy smoki. Natomiast w temacie science-fiction górują maszyny, roboty oraz futurystyczne ujęcia miejskie. Jednak są to tylko ogólne trendy, twoje prace mogą być osadzone w dowolnym otoczeniu, a nawet mieszać ze sobą te wyżej wymienione.
Referencje - nie zgaduj!
Przy rysowaniu tematów abstrakcyjnych z wyobraźni, referencje (wbrew pozorom) są bardzo istotne. Zanim zaczniesz rysować, postarać się znaleźć przykładowe zdjęcia obiektów, które chcesz umieścić na pracy. Nie muszą one w stu procentach odpowiadać temu, co chcesz narysować ani być wyjątkowe. Ważne, żeby mieć bazę wyjściową do narysowania proporcji czy wykreślenia perspektywy.
Referencji możesz szukać na stronach takich jak pinterest.com, w pracach innych na deviantart.com oraz artstation.com czy w galerii Domin Gdańsk.
Pamiętaj jednak, aby używać referencji w mądry sposób. Nie kopiuj prac innych, tylko staraj się znaleźć inspiracje oraz punkt początkowy dla swoich własnych pomysłów.
Detale
Pamiętaj, aby twoje prace były bardzo szczegółowe. Przy rysowaniu tematów z wyobraźni, często upraszcza się elementy, a to właśnie dużo detali sprawia, że prace wydają się prawdziwe. Jeśli nie masz pomysłu na poszczególne elementy (np. baśniowe drzwi), poszukaj zdjęcia przedstawiającego takie, które mogą posłużyć Tobie jako przykład.
Detale to jednak nie tylko konkretne części danego elementu, ale również małe składowe całej pracy. Każde uniwersum składa się z wielu elementów i należy pamiętać o tym żeby je umieścić na pracy.
Stworzenia
Rysunek abstrakcyjnych zwierząt, potworów czy ludzi to ćwiczenie bardzo kształtujące anatomię. Na początku swojej przygody z fantastyką poszukaj ujęcia wyjściowego, na podstawie którego rozwiniesz swój pomysł. Może to być zwykła fotografia przedstawiająca np. człowieka, którego przedstawisz w fantastycznym wydaniu poprzez dodanie mu ubrań o odpowiednim charakterze. Jednak twoja twórczość nie musi kończyć się tylko na dodatkach, ale może też obejmować struktury anatomiczne czy modyfikować funkcje danych elementów.
Architektura
Fantastyczne budynki można przedstawić w bardzo wielu konwencjach. Mogą to być obszerne zamki czy fortecę o mrocznym klimacie, ale również takie, które odbiegają znacznie swoją konstrukcją od tych, które znamy. Niektóre z ich elementów mogą być przeskalowane czy w zbyt dużej ilości.
Krajobrazy
Baśniowe krajobrazy możesz łatwo osiągnąć rysując poszczególne elementy jako przeskalowane, np. drzewa czy rośliny lub wbrew powszechnie znanym prawom fizyki. Świat natury możesz dowolnie mieszać z motywami science-fiction.
Techniki
Do wykonania prac fantastycznych możesz użyć dowolnych technik. Możliwości są nieograniczone. Każda z metod, użyta w odpowiedni sposób, pozwoli ci na dobre oddanie tematu pracy. Z doświadczenia jednak wiemy, że niektóre z nich lepiej współgrają z konkretnymi tematami. Oto nasze sugestie:
- Prace fantasy: ołówek, kredka, rozcieruch, malarstwo, digital painting
- Science-fiction: cienkopis, marker, ołówek, digital painting
Przykłady
Poniżej przedstawiamy prace naszej asystentki – Katarzyny Malinowskiej – wykonane techniką digital painting.
Niebieskie światła wychodzą przez wszystkie okna budynku, który również nie jest pozbawiony ważnych detali, pomimo znacznej odległości. Na fasadach wciąż widać detal drewna, a płot obok nie został pominięty. Szczegóły są bardzo ważne, w oddawaniu ,,prawdziwości” pracy.