Rysunek Fantasy – Zastanawia cię jak powstają rysunki koncepcyjne do gier? Ciekawią cię stworzenia nie z tego świata lub surrealistyczne krajobrazy? Czas na fantastykę! Podczas dzisiejszej lekcji omówimy temat, który ogromnie rozwija wyobraźnie i pozwala nam na swobodę w tworzeniu form.

Rysunek Fantasy - Jak zacząć?

Uwaga! Nie tylko potwory!

Rysunek fantastyczny to nie tylko przerażające postacie w mroku, ale szerokie spektrum ujęć, które odbiegają od znanej nam rzeczywistości. Nie obawiaj się tego tematu, tylko spróbuj go przedstawić w formie, która jest najbliższa twoim zainteresowaniom.

Szkic

Nie testuj pomysłów na rysunku! Przed podjęciem się pracy nad fantastyką warto zrobić sobie szkic oraz określić w jakim kierunku ma się ona rozwijać. Naszkicuj sobie nie tylko zarys kompozycji, ale również najważniejsze elementy fantastyczne, które planujesz umieścić na kartce. Jest to bardzo ważne przy rysowaniu rzeczy, znajdujących się tylko w twojej wyobraźni.

Zaplanuj jaki klimat chcesz przedstawić na pracy oraz pomyśl jakie jego elementy są kluczowe. W pracach fantasy najpopularniejsze są motywy średniowieczne, przedstawiające często zamki czy smoki. Natomiast w temacie science-fiction górują maszyny, roboty oraz futurystyczne ujęcia miejskie. Jednak są to tylko ogólne trendy, twoje prace mogą być osadzone w dowolnym otoczeniu, a nawet mieszać ze sobą te wyżej wymienione. 

Referencje - nie zgaduj!

Przy rysowaniu tematów abstrakcyjnych z wyobraźni, referencje (wbrew pozorom) są bardzo istotne. Zanim zaczniesz rysować, postarać się znaleźć przykładowe zdjęcia obiektów, które chcesz umieścić na pracy. Nie muszą one w stu procentach odpowiadać temu, co chcesz narysować ani być wyjątkowe. Ważne, żeby mieć bazę wyjściową do narysowania proporcji czy wykreślenia perspektywy.
Referencji możesz szukać na stronach takich jak pinterest.com, w pracach innych na deviantart.com oraz artstation.com czy w galerii Domin Gdańsk.

Pamiętaj jednak, aby używać referencji w mądry sposób. Nie kopiuj prac innych, tylko staraj się znaleźć inspiracje oraz punkt początkowy dla swoich własnych pomysłów.

rysunek fantasy 1
rysunek fantasy 2

Detale

Pamiętaj, aby twoje prace były bardzo szczegółowe. Przy rysowaniu tematów z wyobraźni, często upraszcza się elementy, a to właśnie dużo detali sprawia, że prace wydają się prawdziwe. Jeśli nie masz pomysłu na poszczególne elementy (np. baśniowe drzwi), poszukaj zdjęcia przedstawiającego takie, które mogą posłużyć Tobie jako przykład.

Detale to jednak nie tylko konkretne części danego elementu, ale również małe składowe całej pracy. Każde uniwersum składa się z wielu elementów i należy pamiętać o tym żeby je umieścić na pracy.

Stworzenia

Rysunek abstrakcyjnych zwierząt, potworów czy ludzi to ćwiczenie bardzo kształtujące anatomię. Na początku swojej przygody z fantastyką poszukaj ujęcia wyjściowego, na podstawie którego rozwiniesz swój pomysł. Może to być zwykła fotografia przedstawiająca np. człowieka, którego przedstawisz w fantastycznym wydaniu poprzez dodanie mu ubrań o odpowiednim charakterze. Jednak twoja twórczość nie musi kończyć się tylko na dodatkach, ale może też obejmować struktury anatomiczne czy modyfikować funkcje danych elementów.

Architektura

Fantastyczne budynki można przedstawić w bardzo wielu konwencjach. Mogą to być obszerne zamki czy fortecę o mrocznym klimacie, ale również takie, które odbiegają znacznie swoją konstrukcją od tych, które znamy. Niektóre z ich elementów mogą być przeskalowane czy w zbyt dużej ilości.

rysunek fantasy 4
rysunek fantasy 3

Krajobrazy

Baśniowe krajobrazy możesz łatwo osiągnąć rysując poszczególne elementy jako przeskalowane, np. drzewa czy rośliny lub wbrew powszechnie znanym prawom fizyki. Świat natury możesz dowolnie mieszać z motywami science-fiction.

Techniki

Do wykonania prac fantastycznych możesz użyć dowolnych technik. Możliwości są nieograniczone. Każda z metod, użyta w odpowiedni sposób, pozwoli ci na dobre oddanie tematu pracy. Z doświadczenia jednak wiemy, że niektóre z nich lepiej współgrają z konkretnymi tematami. Oto nasze sugestie:

  • Prace fantasy: ołówek, kredka, rozcieruch, malarstwo, digital painting
  • Science-fiction: cienkopis, marker, ołówek, digital painting
rysunek fantasy 5

Przykłady

Poniżej przedstawiamy prace naszej asystentki – Katarzyny Malinowskiej – wykonane techniką digital painting.

Pierwszy przykład do bardzo proste zastosowanie powszechnie znanych elementów w wydaniu nie z tego świata. Owce na pierwszym planie pokazują naturalny, codzienny krajobraz, który rozwija się w fantastyczny dopiero na dalszym planie. Zauważ, że pomimo swojej prostoty, praca pokazuje dużo szczegółów w węźle, wyraźnie zaznaczając, że to zwierzęta grają główną rolę. 

Niebieskie światła wychodzą przez wszystkie okna budynku, który również nie jest pozbawiony ważnych detali, pomimo znacznej odległości. Na fasadach wciąż widać detal drewna, a płot obok nie został pominięty. Szczegóły są bardzo ważne, w oddawaniu ,,prawdziwości” pracy.
rysunek fantasy 7
Kolejna praca to dynamiczne ujęcie przedstawiające postać ludzką oraz smoka(?) o wielu głowach. Jest ono bardzo dynamiczne, ukazane w perspektywie trójzbiegowej. Potwór jest w centrum pracy, jest bardzo dobrze dopracowany, posiada wiele szczegółów, a każda z głów jest ujęta w pod innym kątem. Dynamiczna gra światła podkreśla klimat przedstawionej sceny. Dużą rolę odgrywają unoszące się dookoła skały oraz tło pracy, dodatkowo oddające dynamikę ruchu w scenie.
rysunek fantasy 8
Ostatni przykład to post-apokaliptyczne ujęcie chat, narysowanych w klasyczny sposób. Kluczowym elementem są tutaj ludzie w kombinezonach, skupieni na obsłudze nieznanych urządzeń. Klimat jest ciemny i ponury, światła urządzeń wyraźnie odcinają ludzi od otoczenia. Węzeł skupiony jest na centrum pracy, a dalsze plany rozmywają się. Zauważ, że relatywnie jasne tło lasu wciąż ukazuje go mrocznym i jednocześnie podkreśla ciemne budynki.
09

Zobacz pozostałe prace Kasi na Instagramie


Komentarze
Artsyta Dzięki za fajne podsumowanie, Pozdro!
2021-03-17
Admin Nie ma za co, zapraszamy do czytania.
2021-03-17

Dodaj komentarz