Program Adobe Photoshop został stworzony już ponad 30 lat temu i o ile od dawna jest on uznawany za standard w branży obróbki zdjęć oraz szeroko pojętej sztuki cyfrowej, to twórcy nigdy nie spoczęli na laurach i do dzisiaj aktualizują program o nowe funkcje oraz usprawnienia. Nie jest to więc zaskakujące, że kryje się w nim wiele przydatnych narzędzi oraz funkcji, które mogą zostać niezauważone przez początkujących, lub nawet wprawionych twórców.
Nie wszystkie nowe narzędzia będą diametralnie wpływać na jakość wykonanych prac, jednak nawet najdrobniejsze usprawnienia w procesie twórczym mogą na dłuższą metę przyspieszyć nam pracę i ułatwić produkowanie kolejnych ilustracji.
Świeże spojrzenie
Gdy spędzamy wiele godzin na malowaniu jednego obrazu, bardzo istotne jest zdobycie świeżego spojrzenia na naszą kompozycję, pozwoli nam to dostrzec błędy, których dotychczas nie byliśmy w stanie zidentyfikować. Dokonać tego można na kilka różnych sposobów. Jednym z najbardziej efektywnych jest spojrzenie na obraz w lustrze, jest to technika, o której pisał już sam Leonardo da Vinci.
Źródło: https://www.sightsize.com/the-mirror-the-master-of-painters/
Jednak przy digital paintingu, nie będzie nam potrzebne do tego lustro. Ponieważ efekt lustrzanego odbicia możemy osiągnąć znacznie łatwiej, przy użyciu jednej prostej funkcji z panelu operacji. Pozwoli nam ona nagrać dowolną czynność, a następnie odtwarzać ją jednym kliknięciem.
Po otworzeniu okna z operacjami klikamy przycisk z plusem, aby utworzyć nową operację. Wpisujemy nazwę i wybieramy klawisz funkcyjny, który będzie odpowiedzialny za aktywowanie operacji, po czym klikamy „Nagraj”
Następnie nawigujemy do sekcji Obraz>Obracanie obrazu i wybieramy opcje „Odbij obszar roboczy w poziomie”
Po wykonaniu tych czynności zatrzymujemy nagrywanie w panelu z operacjami. Teraz, wybrany klawisz funkcyjny będzie tworzył lustrzane odbicie naszej pracy przy każdym kliknięciu.
Migawka
Panel Historii zapisuje każde nasze posunięcie w Photoshopie, dzięki temu posiada on jedną bardzo przydatną funkcję. Jeżeli utworzymy migawkę poprzez kliknięcie ikony aparatu na dole panelu, zostanie zapisany obecny stan naszej pracy.
Nie działa to jednak w taki sam sposób jak zapisanie pliku na komputerze, bowiem migawka pozwala nam w każdej chwili powrócić do momentu, w którym została stworzona, poprzez kliknięcie jej ikony na górze listy.
Jeżeli planujemy wprowadzić w naszej kompozycji jakieś drastyczne zmiany, warto najpierw utworzyć sobie migawkę, dzięki temu, powracając do poprzedniego stanu, łatwo będziemy mogli porównać zmiany w naszej pracy i ewentualnie powrócić do wcześniejszej wersji, jeśli zmiany nas nie satysfakcjonują.
Symetria
Narzędzi symetrii jest relatywnie nowym dodatkiem, jednak szybko się okazało, że bardzo przydatnym. Przy jego pomocy możemy malować interesujące wzory na kilku różnych osiach symetrii.
Po wybraniu jednej z osi, możemy zacząć malować, a program sam stworzy identyczne kopie naszych ruchów wzdłuż widocznych linii.
Źródło: https://helpx.adobe.com/photoshop/using/paint-symmetry.html
Zastąp Kolor
Funkcja zastąpienia koloru świetnie nadaje się do testowania różnych wersji kolorystycznych naszej pracy. Możemy przy jej pomocy wybrać dany kolor na naszej kompozycji, po czym indywidualnie modyfikować jego barwę, nasycenie oraz jasność.
Kroplomierz
Narzędzia służącego do pobierania kolorów z obrazu nie trzeba nikomu przedstawiać. Posiada ono jednak jeszcze jedną funkcję, która bardzo przydaje się do szybkiego mieszania kolorów.
Po wybraniu narzędzia, na górnym pasku możemy zmienić rozmiar próbki, przy średniej 11 × 11 pikseli, pobrana zostanie średnia koloru z obszaru o właśnie takim rozmiarze.
Jeżeli więc potrzebujemy szybko dobrać kolor, znajdujący się pomiędzy dwoma elementami, wystarczy, że zwiększymy rozmiar próbki, a następnie pobierzemy go z miejsca, gdzie kolory się stykają.
Dzięki temu pobranie zostany kolor, który jest mieszanką tych dwóch barw.
Photoshop z pewnością kryje w sobie znacznie więcej funkcji i narzędzi niż te, które zostały tu wymienione. Niektóre z nich będą bardziej przydatne od innych, jednak wszystko, co nawet w małym stopniu oszczędza nam czas i ułatwia pracę, jest warte zapamiętania.