Ołówek – znalezienie swojego ulubionego to sztuka. Na rynku istnieje wiele firm oferujących różnej klasy i jakości produkty do rysowania, wśród których to ołówki cieszą się największą popularnością, jednak różnorodność wyboru może okazać się trudna do pokonania w drodze do znalezienia tego, z którym będzie się nam współpracowało najlepiej. 

Ołówek do rysowania - Jaki wybrać?

Ołówek do rysowania - Jaki wybrać? – znalezienie swojego ulubionego to sztuka. Na rynku istnieje wiele firm oferujących różnej klasy i jakości produkty do rysowania, wśród których to ołówki cieszą się największą popularnością, jednak różnorodność wyboru może okazać się trudna do pokonania w drodze do znalezienia tego, z którym będzie się nam współpracowało najlepiej. 

ołówek do rysowania
Problemy w poszukiwaniu odpowiedniego ołówka, dotyczą zarówno początkujących jak i zaawansowanych rysowników, a wybór jest bardzo indywidualny.

Choć może się to wydawać błahą sprawą, ołówek to podstawowe narzędzie do wykonywania rysunków, od którego może bardzo wiele zależeć, szczególnie na początku przygody z rysowaniem. Jednak należy pamiętać, że ważniejsze od ołówka czy kartki, są nasze umiejętności i żaden specjalistyczny czy drogi sprzęt ich nie zastąpi, może jednak ułatwić i umilić nam pracę.

Miękkości ołówków

Twardość ołówków
Podstawową miarą przy wyborze ołówków jest ich miękkość, wahająca się od około 9H do 9B (niektóre firmy oferują nawet szerszy wybór), z najbardziej znanym ołówkiem HB po środku skali. Czym się od siebie różnią?

Ołówki H
– to ołówki twarde, których twardość wzrasta wraz z numeracją. Zostawiają jasną linię, słabo się rozmazują oraz twardo odciskują na strukturze papieru.
Ołówki B – to z kolei miękka grupa ołówków, które są coraz bardziej miękkie wraz ze rosnąca numeracją. Są ciemne, łatwo rozmazujące się, lekko odciskające na papierze oraz pozwalające na większą swobodę nasycenia koloru w porównaniu z ołówkami H.

Rodzaje rysunków i zalecane miękkości ołówka

Ołówki twarde (H) stosuje się najczęściej do wykonywania precyzyjnych rysunków technicznych, przy których często wykorzystuję się inne przyrządy takie jak linijki. W tych rysunkach najważniejsze są proste i dokładne linie, o określonej grubości np. 0.5mm. Taką precyzję łatwo osiąga się pracując z twardą skalą, która dodatkowo się nie rozmazuje, więc nie naraża na wymazywanie między liniami pozostawiając arkusze idealnie czyste. Precyzyjność tych ołówków, jest bardzo ograniczająca w przypadku gdy chce się tworzyć prace rysunkowo-wrażeniowe, nie pozwala na tak różnorodne wykorzystanie narzędzia.

Ołówki miękkie (B) idealnie się do tego nadają. Mają szerokie zastosowanie w pracach rysunkowych przedstawiających dowolne tematy, od architektury po postać. Pozwalają na różnicowanie tonów, swobodne kształtowanie plam oraz płynne przejścia między cieniami.
jaki ołówek do rysowania

Rodzaje ołówków

Kolejnym kryterium wg którego możemy podzielić ołówki to ich rodzaj. Możemy spotkać ołówki w drewnie (najbardziej popularne), ołówki automatyczne czy sztabki.

Ołówki drewniane, to te najłatwiej dostępne i najczęściej spotykane. Mają różne przekroje, które pozwalają dostosować je nawet do najbardziej wymagającej dłoni. Są najczęściej używane w rysunku, pozwalają na wiele.

Ołówki automatyczne, to ołówki działające podobnie do długopisu, gdzie rysik wymienia się gdy się on skończy. Pozwalają na umieszczanie dowolnej miękkości rysika w obudowie, jednak często narzucają jego grubość.

Sztabki, to same grafity, bez żadnej obudowy, przypominające ołówki czy grube kredki. Używane najczęściej przy technice “rozcierucha” oraz przy wykonywaniu rozległych plam.
ołówki

Gumki do mazania

gumka do mazania
Przy temacie ołówka, nie może zabraknąć tematu gumek do mazania.

Podstawową gumką rysownika powinna być gumka chlebowa. W przeciwieństwie do zwykłej gumki, jest ona miękka i plastyczna, oraz pozwala na stopniowanie siły zmazywania, szczególnie przydatnej w wydobywaniu światła z prac. Dodatkowo, na rysunku można znaleźć gumki w postaci kredki, pozwalające na bardzo precyzyjne wymazywanie.

Próbuj!

Wielu rysowników przechodzi długa drogę w poszukiwaniu swojego ulubionego narzędzia, która może być bardzo długa. Próbuj różnych ołówków w różnych formach i eksperymentuj. Pamiętaj tylko, aby w rysunku odręcznym, używać jak najwięcej miękkich grafitów, ponieważ te najlepiej się sprawdzają.

Asystenci Domina polecają marki ołówków

ulubiony ołówek
Mój ulubiony to automatyczny ołówek Kaweco, wyprodukowany według projektu niezmienionego od wielu lat wzoru z dobrze dopracowanym mechanizmem. Wygodny w użytkowaniu, a dodatkowo piękny sam w sobie. Pozwala uzyskać bardzo cienkie linie. – Agnieszka Weis

W gruncie rzeczy najważniejszym narzędziem rysowania jest ręką i umiejętności jakie posiadasz, jednak można zwiększyć komfort pracy kupując dobrej jakości ołówki. Ja osobiście bardzo lubię ołówki od Faber-Castell, miękkie, w zielonym drewienku. – Jakub Wilczek

Polecam ołówki Progresso, nie mają drewienka więc można nimi narysować szeroką kreskę i cieniutką, do tego Faber-Castell są bardzo miłe i miękkie w rysowaniu, a grafit nie zacina. – Eryk Sczygieł

Bardzo lubię rysować automatycznymi Versatilami, marki Koh-I-Noor, można łatwo regulować grubość ich linii i swobodnie wymieniać w nich wkłady. – Katarzyna Malinowska

Komentarze

Dodaj komentarz