Wyrażać siebie można na wiele sposobów. Jednym z nich jest rysowanie, szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Na samym początku dziecko nieudolnie próbuje narysować coś, co ma w głowie, jednak z biegiem czasu umiejętność tę można stale rozwijać, w czym pomoże nauka rysunku.

Nauka rysunku dla dzieci

Wyrażać siebie można na wiele sposobów. Jednym z nich jest rysowanie, szczególnie ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Na samym początku dziecko nieudolnie próbuje narysować coś, co ma w głowie, jednak z biegiem czasu umiejętność tę można stale rozwijać, w czym pomoże nauka rysunku. Czynność ta ma duży wpływ na rozwój kreatywności, żywiołowości oraz pozwala na przeniesienie na papier tego, czego być może dziecko nie jest w stanie przekazać, wykorzystując język werbalny.

Nauka rysunku dla dzieci
kurs rysunku dla dzieci

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma nauka rysunku?

Poprzez naukę rysunku dziecko może stale rozwijać swoje umiejętności, takie jak:

  • spostrzegawczość – jeśli damy do narysowania dziecku określoną rzecz, np. lalkę, scenkę z książki czy inne elementy, wówczas z pewnością będzie się ono starało jak najbardziej odwzorować to, co widzi. Takie ćwiczenia mocno rozwijają w dziecku spostrzegawczość;
  • kreatywność – rysowanie, podobnie jak czytanie i pisanie rozwija kreatywność. Dziecko ma szansę przelać na papier to, co nosi w sobie i w taki sposób, w jaki widzi rzeczywistość. Dzięki temu poszerza też swoje horyzonty, poprzez zastanawianie się, w jaki sposób namalować daną rzecz, myśl, czy cokolwiek innego;
  • motoryka – im więcej dziecko pisze czy maluje, sprawia, że ręka, którą operuje, osiąga coraz lepszą motorykę. Łatwiej utrzymać wówczas dziecku kredkę;
  • pamięć – można ją ćwiczyć, pokazując dziecku daną rzecz do namalowania. Zabierając dany obiekt i prosząc małego ucznia o narysowanie tego, co przed chwilą widział, mamy duży wpływ na rozwój jego pamięci.
Rysunek Dziecirysunek nauka dziecko

Połączenie nauki z doskonałą zabawą

Nauka rysunku może być wspaniałą przygodą, gdzie łączy się nauka z zabawą. Dla małych dzieci samo rysowanie jest czymś przyjemnym, dlatego rzadko zdarza się, aby malec miał problem ze wzięciem kolorowej kredki do ręki. Dzięki temu, jeśli dziecko trafi w ręce wykwalifikowanych nauczycieli, będzie mogło się wiele nauczyć, kształtując swój charakter i być może rękę utalentowanego artysty.

nauka rysunku dla dzieci 2
nauka rysunku dla dzieci 3

Często dzieci, które nie są wychowywane w zasięgu komputera czy telefonu, widząc kartkę i coś do rysowania, automatycznie podchodzą do takiego miejsca. Dlaczego? Ponieważ mogą zapełnić tę pustą przestrzeń tym, co aktualnie noszą w sobie. Może to być wspaniałe doświadczenie zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka, które może mieć problem z komunikacją werbalną, a poprzez namalowany przez siebie obraz jest w stanie wyrazić siebie. Idąc tym tropem dalej, może okazać się, że w przyszłości dziecko odnajdzie swoją pasję i zakotwiczy się w rysowaniu, co doprowadzi go na kierunek ASP lub na inny artystyczny kierunek studiów.


Komentarze

Dodaj komentarz