Nauka rysowania może odbywać się na świeżym powietrzu, Gdy podczas dni wolnych dopisuje pogoda. Na rysowanie w plenerze można wybrać się prawie wszędzie, wystarczy pamiętać o potrzebnych przyborach i odnaleźć idealne miejsce. Przed wyruszeniem na kilkugodzinne rysowanie należy zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Zastanów się jaką techniką i na jakim formacie planujesz wykonać swoją pracę i zabierz tylko to, czego na pewno będziesz potrzebować. Podstawowe wyposażenie teczki na rysowanie w plenerze: Deska, kartki (minimum 2), zestaw przyborów do wykonania pracy wybraną techniką, gumki do mazania, ostrzynki.

Nauka rysownia - Jak rysować w Plenerze?

Przed wyruszeniem na kilkugodzinne rysowanie należy zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Zastanów się jaką techniką i na jakim formacie planujesz wykonać swoją pracę i zabierz tylko to, czego na pewno będziesz potrzebować. Podstawowe wyposażenie teczki na rysowanie w plenerze: Deska, kartki (minimum 2), zestaw przyborów do wykonania pracy wybraną techniką, gumki do mazania, ostrzynki. Nie zabieraj ze sobą rzeczy, które na pewno się nie przydadzą. Możesz również spróbować swoich sił w szkicowniku, jest to wygodniejsza opcja, ponieważ nauka rysowania na małym formacie pozwala na rysowanie w wielu miejscach bez ograniczeń, nawet przy stole w kawiarni. Jeśli planujesz malować w plenerze, nie zapomnij o słoikach/butelkach z wodą oraz ściereczkach czy ręczniczkach, na pewno się przydadzą.

jak rysować w plenerze?
Z dodatkowych rzeczy, jakie mogę być pomocne, pierwszym jest na pewno składane krzesełko. Nie w każdym miejscu znajdziemy ławkę czy murek na którym można usiąść, a siedzenie przez wiele godzin na krawężniku czy ziemi będziesz zwyczajnie męczące. Kolejno należy zawsze pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem, jeśli wybierasz nasłonecznione miejsce. Brzmi jak banał, jednak rysowanie zajmuje czas, który spędzony w pełnym słońcu bez żadnej ochrony może wyrządzić nam dużo szkód na zdrowiu.
Nauka rysowania w plenerze może być pełna pogodowych niespodzianek, dlatego koniecznie sprawdź pogodę. Sprawdzone wymagane minimum to 18 stopni. Gdy jest zbyt ciepło, nie polecamy wychodzić na długie godziny, nawet jeśli planujesz spędzić je w cieniu.
rysunek plenerowy2

Jak zacząć rysowanie w wakacje? - Więcej o kursach w Wakacje

Jak zacząć?

Zaczynamy dokładnie tak jak każdą pracę, od horyzontu i ogólnego zarysu tematu. Tutaj szczególnie ważne jest rysowanie etapami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracę trzeba będzie dokończyć później. Do tego niezbędne jest wyrysowanie wszystkich ważnych proporcji. Zaznacz linie zbiegu, okien, załamań. Jeśli rysujesz np. wieżę kościoła, możesz spróbować narysować ją w perspektywie trójzbiegowej. Proporcje i kierunki odmierzaj za pomocą ołówka czy cienkopisu.
rysowanie-plener
rysowanie-plener-marta
Podstawową różnicą między rysowaniem z tutoriali lub zdjęć a rysowaniem z natury, jest zmienna pogoda. Cienie cały czas się zmieniają, a może też ich nawet zabraknąć w wyraźnej postaci, gdy słońce zajdzie za chmurami. Dlatego też, rób zdjęcia widokowi który rysujesz. Ustaw aparat na wysokości twoich oczu (aby mieć taką samą perspektywę) i postaraj się uchwycić idealny moment.

Jakie miejsca wybierać?

 

Ciekawe

jak rysować-plener-łukasz
Co to znaczy? Każdy budynek, plac czy widok można przedstawić na wiele sposobów, w zależności od ujęcia. Im ujęcie ciekawsze, a za tym kompozycja na kartce, tym praca będzie wyglądać efektowniej. Przy rysowaniu np. widoku ulicy, wykorzystaj wyraźny punkt zbiegu na kartce aby nadać pracy dynamiki. Szukaj miejsc, w których dużo się dzieje na fasadach budynków oraz koniecznie takich na które będzie padać światło słoneczne przynajmniej przez część czasu, który spędzisz na rysowaniu. Cienie nadają dużo wymiarowości do rysunków, i pozwalają dokładniej pokazywać grubości i zależności między różnymi elementami. Nauka rysowania to proces, więc szukaj miejsc odpowiednich do twojego poziomu i możliwości, tak aby się nie zniechęcić, a zarazem ćwiczyć nowe rzeczy.

Nauczysz się tam nowych technik i teorii, a być może odkryjesz nową pasję. Są one otwarte na różne grupy wiekowe oraz z różnym poziomem zaawansowania. Przebieg zajęć pozwoli ci nadrobić zaległości z podstaw oraz doszlifować zdobytą już wiedzę.

Wygodne i bezpieczne

Unikaj miejsc blisko jezdni, chodników o natężonym ruchu oraz otwartych placów bez żadnego zacienienia. Niektóre miejsca tylko w określonych porach dnia są bardzo zatłoczone, na to też trzeba uważać. Jeżeli miejsce, w którym chcesz rysować należy do osoby prywatnej lub instytucji, zawsze zapytaj o pozwolenie, nie wchodź nigdzie na siłę. 
rysowanie-norwegia

Gdańsk

Miejsca idelane na plener:
  • Brama Żuraw w Gdańsku
  • Dwór Artusa
  • Ratusz Nowego Miasta
  • Kaplica Królewska
  • Bazylika Mariacka
  • Złota brama
  • Wielka Zbrojownia
  • Gmach Główny PG
  • Archikatedra Oliwska
  • Pałac Opatów

Gdańsk to miejsce w którym nauka rysowania może być szczególnie atrakcyjna! Co roku odwiedzamy je z grupami plenerowymi podczas zajęć wakacyjnych. Rysujemy perełki gdańskiej architektury, ale i również naturę. Poniżej mapa z przykładowymi miejscami, które warto odwiedzić i sportretować

Plenery w Dominie Gdańsk

Jeśli preferujesz wyjścia na plenery z kimś, kto zawsze Ci pomoże, zapoznaj się z nasza ofertą plenerów wakacyjnych. Kursy są dla osób na każdym poziomie zaawansowania, nasi asystenci każdemu pomogą. Szczególnie dla początkujących jest lepiej zacząć pod okiem kogoś doświadczonego. W plenerach wakacyjnych można uczestniczyć bez konieczności brania udziału w regularnym kursie wakacyjnym. Więcej informacji tutaj.  
plenery rysunkowe-toan

Promo Kursów Wakacyjnych 2019


Komentarze

Dodaj komentarz