Rysowanie należy do jednej z najbliższych i najbardziej widocznych form wyrazu artystycznego. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym artystą, czy doświadczonym profesjonalistą, każdy może znaleźć w rysowaniu czegoś dla siebie. Jednak, jak w przypadku każdej dziedziny sztuki, czasami ciężko znaleźć motywację do rozpoczęcia pracy.
Po pierwsze, ważne jest, aby określić swoją motywację do rysowania, czyli po co to? Może być to doskonalenie swoich umiejętności manualnych, odkrywanie nowych technik, czy po prostu korzystanie z kreatywnego wyrazu i robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Bez względu na to, co jest Twoim celem, powinieneś być skłonny do poświęcenia czasu i energii.
1. Inspiracja
Jeśli szukasz inspiracji, zacznij od wyboru tematu, który Cię interesuje. Jeżeli brak Ci motywacji już od dłuższego czasu, to nie warto szukać muzy w Internecie. Może Cię to przebodźcować, tylko stracisz czas i nie znajdziesz żadnych inspiracji. Do tego łatwo wpaść w króliczą dziurę i skończyć na przeglądaniu słodkich kotków na instagramie, których nigdy nie narysujesz.
Najlepiej na początek szukać w najbliższym otoczeniu. Zacznij od szukania rzeczy na biurku: kubek, myszka od komputera, roślinka, która woła o kroplę wody. To ważne, aby na początku skupić się na prostych tematach, aby nie zniechęcić się zbyt szybko. Im ambitniejszy temat pracy, tym więcej energii musisz poświęcić na jego zrealizowanie. Każdy rysunek to krok w kierunku doskonalenia swoich umiejętności, więc nie musi być idealny, ważne, żeby od czegoś zacząć.
Zamiast przeglądać Internet, zajrzyj do albumów sztuki. Warto też podejść do braku motywacji jak akademicy. Wybierz swoje ulubione dzieło i przekopiuj je jeden do jeden. W ten sposób trenujesz największych mistrzów. Może wpadniesz na pomysł, żeby dodać coś od siebie? Nie krępuj się!
Spróbuj połączyć rysowanie z innymi formami sztuki, jak muzyka, literatura czy fotografia. Posłuchaj muzyki, która pobudzi Twoją wyobraźnię, przeczytaj książkę, która Cię zainspiruje i stworzysz do niej ilustracje lub zobacz zdjęcie, które zachwyci Twoje oczy. To może pomóc Ci w znalezieniu lokalizacji i pomysłów na rysowanie.
2. Regularna praktyka
Ważne jest również, aby regularnie rysować, żeby nie wyjść z wprawy. Im więcej rysujesz, tym szybciej się rozwijasz. Dlatego spróbuj ćwiczyć podstawy nawet jeśli jesteś na zaawansowanym poziomie. Ćwicz bryły, cieniowanie, anatomie. Zrób plan i rozpisz wszystkie umiejętności, które chcesz doskonalić. Pomyśl, co musisz zrobić, żeby je rozwijać.


Ustaw swój własny czas na rysowanie i trzymaj się go. Nawet jeśli jest to tylko kilka minut dziennie, regularne ćwiczenia pomagają Ci wspierać twoje efekty i rozwój twojej kreatywności.
Jeśli masz problemy z wypracowaniem regularności w swoich ćwiczeniach, pomożemy Ci w tym! W Roku Szkolnym prowadzimy zajęcia cotygodniowe, sprawdź nasze kursy oraz harmonogram! Wyślij zgłoszenie już teraz, żebyśmy mogli doradzić Tobie właściwe dla Ciebie kursy!
3. Społeczność
Innym sposobem na motywację do rysowania jest dołączenie do grupy artystycznej. W Internecie można znaleźć wiele grup i forów, w których artyści chwalą się swoimi pracami, udzielając sobie porady i krytyki. Takie grupy mogą pomóc Ci w doskonaleniu swoich umiejętności. Pamiętaj, żeby rozróżniać konstruktywną krytykę od hejtu.


4. Eksperymentuj
Nie bój się eksperymentować i wykorzystywać nowy technik. Czasami łatwo popaść w rutynę i rysować wciąż te same rzeczy, tymi samymi sposobami. Warto eksperymentować i próbować nowych technik. Może pomóc Ci to w odkryciu własnego stylu i sposobu rysowania. Baw się i łącz nieoczywiste techniki.
Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak możesz zacząć swoją przygodę z rysowaniem, zapraszamy do Artykułu!
Pamiętaj, że rysowanie to proces, który wymaga cierpliwości i wytrwałości. Nie oczekuj, że będziesz mistrzem rysunku od razu. To długi proces, który wymaga czasu i praktyki. Pomyśl, z czego wynika brak motywacji. Często jest to spowodowane właśnie perfekcjonizmem i chęcią rysowania świetnych prac za pierwszym podejściem. Niestety wymaga to wielu lat praktyk i tysięcy porażek, krzywych szkiców i zapełnionych szkicowników. Dlatego tak ważne jest znalezienie grupy, która da Ci wsparcie, zrozumie Twoje zmagania i udzieli porad.
Motywacje do rysunku można znaleźć w wielu źródłach, warto ich szukać u innych artystów, którzy często dzielą się swoimi sprawdzonymi sposobami na brak chęci do tworzenia. Pamiętaj o tym, że brak inspiracji jest całkowicie normalne. Ważne, żeby się sobą zaopiekować, zrobić przerwę i dać sobie czas na regenerację. Nie bierz na siebie zbyt dużo i najważniejsze - rysowanie ma Ci sprawiać radość i satysfakcję!