Niestety, nawet w najlepszym sklepie z materiałami dla plastyków nie kupisz zaczarowanego ołówka. Nie znaczy to jednak, że Twój ołówek nie nabierze dzięki Tobie magicznych właściwości. Dowiedz się, jak wiele zależy od dobrego ołówka!
Twardość ołówka
Możesz wybierać spośród ołówków twardych, średnich i miękkich, o różnych stopniach twardości grafitu. Ołówki twarde, oznaczone literą H (ang. hard) i mieszczące się w przedziale twardości od 9H do H, przeznaczone są do rysunków technicznych. Ich grafit jest wyjątkowo odporny na złamania i bardzo wolno się zużywa. Ołówki średnie (F i HB) najlepiej sprawdzą się jako przybory do pisania. Ołówki miękkie, oznaczone literą B (ang. black), o stopniach twardości od B do 9B, to ołówki najlepiej nadające się do rysowania.
Teoretycznie najbardziej miękkim ołówkiem jest ołówek oznaczony 9B, ale w ofercie niektórych firm możesz także znaleźć ołówki oznaczone 10, a nawet 12B.
Zastosowania poszczególnych twardości ołówka
Rysować możesz tak naprawdę każdym ołówkiem, ale nie zawsze będziesz zadowolony z efektu. Twardość ołówka wybierasz w zależności od tego, jakiego rodzaju pracę zamierzasz wykonać. Generalna zasada mówi, że im twardszy ołówek, tym jaśniejsza i cieńsza kreska.
Jeśli zajmujesz się tworzeniem rysunków architektonicznych, w których podstawą jest czytelność i precyzja, najlepsze efekty zapewni dość twardy ołówek. Szczegółowy rysunek wykonany miękkim grafitem może się rozmazać (zwłaszcza jeśli jest dość mały i nie zabezpieczysz jego powierzchni utrwalaczem), trudno więc będzie zachować jasne partie rysunku w niezmienionym stanie. Tym bardziej nie sprawdzi się w takim przypadku bardzo gruby grafit, którym nie da się precyzyjnie wykreślić pionów i poziomów.
Jeśli martwisz się, że twardym ołówkiem nie uda Ci się osiągnąć zadowalającego efektu przy nakładaniu światłocienia, pamiętaj, że dobry światłocień to nie tylko kontrasty walorowe, ale także stopniowanie natężenia kresek – tzw. szrafowanie.
Ołówki miękkie zdecydowanie łatwiej się prowadzą i zapewniają większą swobodę podczas cieniowania. Umożliwiają tworzenie dużych plam i miękkie przejścia od szarości do naprawdę intensywnej czerni. Rysunki wykonane miękkimi grafitami są bardziej wrażeniowe i nie tak dosłowne, jak wspomniane szkice architektoniczne. Wyraziste kontrasty walorowe, które możesz osiągnąć miękkim grafitem, dodadzą Twoim pracom dynamiki i zwiększą ich ekspresję.
Ołówki drewniane
Ołówki drewniane to najpopularniejszy, najbardziej dostępny i najmniej kosztowny rodzaj ołówków.
Będą idealne jako pierwsze narzędzie do rysowania. Minusem tych przyborów jest to, że po kilku upadkach grafit w środku ołówka pęka (najczęściej w kilku miejscach), a wtedy ponowne zatemperowanie ołówka graniczy z cudem. Drewniane ołówki zużywają się bardzo szybko – zwłaszcza ołówki miękkie. Może się zdarzyć, że po zakończeniu pracy nad dużym rysunkiem, wymagającym skomplikowanego cieniowania, Twój ulubiony ołówek będziesz mógł zmieścić w pudełku po zapałkach…
Ołówki automatyczne
Ołówki automatyczne mają plastikową lub metalową obudowę i wymienny, wysuwany za pomocą automatu na sprężynie, wkład (tzw. rysik). Wkłady do ołówków automatycznych mają różną grubość (0,35 mm; 0,5 mm; 0,7 mm; 1,0 mm) i o różny stopień twardości (2H, HB, B, 2B).
Źródło: https://paperconcept.pl/
Sprawdzą się jako przybory piśmiennicze, na lekcji geometrii oraz jako narzędzia do rysowania małych, bardzo szczegółowych form i wykonywania precyzyjnych rysunków (np. projektów inżynieryjnych). Dodatkową zaletą ołówków automatycznych jest fakt, że nie trzeba ich temperować, a ich rysiki są dużo bardziej odporne na złamania, niż grafity ołówków drewnianych.
Ołówki mechaniczne
Ołówki mechaniczne, podobnie jak ołówki automatyczne, mają obudowę z plastiku lub metalu i wymienne wkłady. W przypadku tych przyborów grafit wysuwa się przy pomocy specjalnego tłoku (przez wciśnięcie elementu na górze ołówka). W ofercie sklepów z materiałami dla plastyków są dostępne również tzw. kubusie – specjalne mechaniczne ołówki umożliwiające pracę z grafitem o grubości nawet 5,6 mm, jak również sztyftami kredowymi lub węglowymi.
Źródło: https://paperconcept.pl/
Mechaniczne ołówki tego typu są niezwykle wygodne i praktyczne – obudowa wykonana z plastiku lub metalu sprawi, że podczas rysowania mniej się pobrudzisz. Ponadto umożliwiają rysowanie nawet bardzo krótkimi sztyftami, których bez obudowy nie da się już wygodnie trzymać.
Unikaj ołówków bez określonej twardości
Jeśli jesteś na początku swojej artystycznej drogi, nie używaj ołówków bez określonej twardości. Wszystkie tzw. ołówki szkolne to w najlepszym przypadku dość twarde ołówki HB, które nie są najlepszym wyborem dla początkujących rysowników, służą bardziej do podkreślenia fragmentów, czy robienia notatek nuż rysowania.