Wiadomo nie od dziś, że postawy i kierunki w jakich rozwijają się dzieci, jak również środowisko i otoczenie mają znakomity wpływ na ich późniejsze życie dorosłe. Jednym z czynników poddawanym wielu dyskusjom oraz opracowaniom jest wpływ kreatywności na prawidłowe dorastanie. Wielowymiarowy rozwój odgrywa szczególną wśród nastolatków, którzy poszukują swojego miejsca i niedługo będą podejmować pierwsze ważne życiowe decyzje, takie jak wybór szkoły czy kierunku studiów. Czy warto zatem inwestować w kreatywność?
Porady:
Podstawowym organem, który powinien zapewniać dzieciom kreatywny rozwój są oczywiście szkoły. Jeśli jednak te nie zapewniają go na wystarczająco dobrym poziomie, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami takimi jak zajęcia w domach kultury, szkołach rysunku, uczestnictwo w różnych wydarzeniach czy warsztatach. Nie muszą się one skupiać wokół jednej dziedziny lub jednej wybranej aktywności. Szczególnie ważne dla dziecka jest poznawanie i odkrywanie nowych rzeczy.
Poza tym ważne jest stworzenie środowiska, które wspiera i popiera działania kreatywne oraz samo w sobie jest motorem do twórczego działania. Jest to środowisko, które wspiera różne artystyczne inicjatywy podejmowane przez dziecko oraz dopinguje jego nawet najmniejsze kroki.


Kreatywne zainteresowania takie jak rysowanie czy gra na instrumentach wymagają dużo systematycznej pracy i zaangażowania. Tym samym uczą tych cech, które później przekładają się na inne dziedziny życia. Wiele dziedzin wymaga tygodni a nawet miesięcy skrupulatnej pracy aby dostrzec efekty. W świecie, w którym wszystko odbywa się w zaskakującym tempie, a każda akcja ma wywoływać natychmiastową reakcję, nauka cierpliwości wydaje się być nad wyraz cenną umiejętnością.
Różnego rodzaju zajęcia czy warsztaty dodatkową są okazją do poznania różnych interesujących i ciekawych ludzi, których łączy wspólna pasja. Wzajemne inspirowanie i wspieranie owocuje lepszymi rezultatami i pozwala zawierać przyjaźnie na lata. Często bardzo swobody charakter zajęć kreatywnych daje doskonałe pole do rozmów, wymiany doświadczeń a przede wszystkim nauki przez dobrą zabawę.


Przede wszystkim należy kierować się tym, co dziecko lubi lub czym się interesuje. Szerokie oferty różnych zajęć można znaleźć online lub w lokalnych ośrodkach kultury. Odbywają się one w różnych godzinach, w różne dni tygodnia. Warto też próbować różnych form i nie poddawać się jeśli pierwsze zajęcia nie przypadną dziecku do gustu. Aby zachęcić je do nowych aktywności można również rozważyć zaangażowanie koleżanek czy kolegów, ponieważ często tym co jest najbardziej przerażające w nowym miejscu jest brak uczestników, których się zna.
Wiele miejsc otwierają nowe grupy wraz z nowym rokiem szkolnym i prowadzi je regularnie podczas jego trwania. Niektóre instytucje zapewniają aktywności również podczas ferii zimowych i wakacji.
Kreatywny rozwój to inwestycja na lata i ciekawa alternatywa dla biernego spędzania czasu. Na pewno opłaci się w przyszłości i pozytywnie wpłynie na inne dziedziny życia dziecka. Może również mieć znakomity wpływ na późniejszą karierę zawodową i rozwijanie innych pasji.
Referencje
[1]Putz-Plecko, Barbara. “Cultural education: The promotion of cultural knowledge, creativity and inter-cultural understanding through education.” (2008).
[2]Jagodzińska, Katarzyna. “Edukacja kulturalna na rzecz kreatywności i innowacyjności.” (2013).