Jak rozwijać artystyczny potencjał Twojego dziecka? - Wiadomo nie od dziś, że postawy i kierunki w jakich rozwijają się dzieci, jak również środowisko i otoczenie mają znakomity wpływ na ich późniejsze życie dorosłe. Jednym z czynników poddawanym wielu dyskusjom oraz opracowaniom jest wpływ kreatywności na prawidłowe dorastanie. Wielowymiarowy rozwój odgrywa szczególną wśród nastolatków, którzy poszukują swojego miejsca i niedługo będą podejmować pierwsze ważne życiowe decyzje, takie jak wybór szkoły czy kierunku studiów. Czy warto zatem inwestować w kreatywność? 

Jak rozwijać artystyczny potencjał Twojego dziecka?

Wiadomo nie od dziś, że postawy i kierunki w jakich rozwijają się dzieci, jak również środowisko i otoczenie mają znakomity wpływ na ich późniejsze życie dorosłe. Jednym z czynników poddawanym wielu dyskusjom oraz opracowaniom jest wpływ kreatywności na prawidłowe dorastanie. Wielowymiarowy rozwój odgrywa szczególną wśród nastolatków, którzy poszukują swojego miejsca i niedługo będą podejmować pierwsze ważne życiowe decyzje, takie jak wybór szkoły czy kierunku studiów. Czy warto zatem inwestować w kreatywność? 

,,Sztuka i kultura są niezbędnymi elementami kompleksowej edukacji, której celem jest osiągnięcie maksymalnych korzyści dla najlepszego możliwego rozwoju każdej osoby, a tym samym umożliwienie każdej jednostce aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie jako konstruktywnego członka społeczności” [1]
“Kształtowanie wrażliwości na sztukę i kulturę buduje rozwój gospodarczy, rozwija tolerancję i wrażliwość na drugiego człowieka. Osoby kreatywne są bardziej empatyczne, ciekawe świata oraz nie boją się nowych wyzwań. Ponadto ,,dostęp do rozmaitych form ekspresji kulturowej, działań artystycznych i dzieł sztuki oraz kontakt z nimi zapewniane od najmłodszych lat są ważne dla rozwoju osobistego, budowy tożsamości, wysokiej samooceny i indywidualnego poczucia przynależności; dzięki niemu dzieci i młodzież nabywają kompetencji międzykulturowych oraz innych umiejętności, które mają znaczenie dla włączania społecznego i które pomagają im stać się aktywnymi obywatelami i zyskać szansę na zatrudnienie w przyszłości’’ [2] 

Porady:

4. Narzędzia

Podstawowym organem, który powinien zapewniać dzieciom kreatywny rozwój są oczywiście szkoły. Jeśli jednak te nie zapewniają go na wystarczająco dobrym poziomie, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami takimi jak zajęcia w domach kultury, szkołach rysunku, uczestnictwo w różnych wydarzeniach czy warsztatach. Nie muszą się one skupiać wokół jednej dziedziny lub jednej wybranej aktywności. Szczególnie ważne dla dziecka jest poznawanie i odkrywanie nowych rzeczy. 
Poza tym ważne jest stworzenie środowiska, które wspiera i popiera działania kreatywne oraz samo w sobie jest motorem do twórczego działania. Jest to środowisko, które wspiera różne artystyczne inicjatywy podejmowane przez dziecko oraz dopinguje jego nawet najmniejsze kroki.
narzędzia
zaangażowanie
3. Zaangażowanie

Kreatywne zainteresowania takie jak rysowanie czy gra na instrumentach wymagają dużo systematycznej pracy i zaangażowania. Tym samym uczą tych cech, które później przekładają się na inne dziedziny życia. Wiele dziedzin wymaga tygodni a nawet miesięcy skrupulatnej pracy aby dostrzec efekty. W świecie, w którym wszystko odbywa się w zaskakującym tempie, a każda akcja ma wywoływać natychmiastową reakcję, nauka cierpliwości wydaje się być nad wyraz cenną umiejętnością.
2. Nauka od innych i ciekawe znajomości

Różnego rodzaju zajęcia czy warsztaty dodatkową są okazją do poznania różnych interesujących i ciekawych ludzi, których łączy wspólna pasja. Wzajemne inspirowanie i wspieranie owocuje lepszymi rezultatami i pozwala zawierać przyjaźnie na lata. Często bardzo swobody charakter zajęć kreatywnych daje doskonałe pole do rozmów, wymiany doświadczeń a przede wszystkim nauki przez dobrą zabawę.
Nauka od innych i ciekawe znajomości
aktywności
1. Jak wybrać zajęcia dla dziecka?

Przede wszystkim należy kierować się tym, co dziecko lubi lub czym się interesuje. Szerokie oferty różnych zajęć można znaleźć online lub w lokalnych ośrodkach kultury. Odbywają się one w różnych godzinach, w różne dni tygodnia. Warto też próbować różnych form i nie poddawać się jeśli pierwsze zajęcia nie przypadną dziecku do gustu. Aby zachęcić je do nowych aktywności można również rozważyć zaangażowanie koleżanek czy kolegów, ponieważ często tym co jest najbardziej przerażające w nowym miejscu jest brak uczestników, których się zna.
Wiele miejsc otwierają nowe grupy wraz z nowym rokiem szkolnym i prowadzi je regularnie podczas jego trwania. Niektóre instytucje zapewniają aktywności również podczas ferii zimowych i wakacji.

Kreatywny rozwój to inwestycja na lata i ciekawa alternatywa dla biernego spędzania czasu. Na pewno opłaci się w przyszłości i pozytywnie wpłynie na inne dziedziny życia dziecka. Może również mieć znakomity wpływ na późniejszą karierę zawodową i rozwijanie innych pasji. 

Referencje

[1]Putz-Plecko, Barbara. “Cultural education: The promotion of cultural knowledge, creativity and inter-cultural understanding through education.” (2008).

[2]Jagodzińska, Katarzyna. “Edukacja kulturalna na rzecz kreatywności i innowacyjności.” (2013).


Komentarze

Dodaj komentarz