Digital painting jest to forma sztuki w której techniki tradycyjne, takie jak farby olejne, akwarelowe czy nawet ołówki, są imitowane w przestrzeni komputerowej przy użyciu tabletu graficznego i specjalnego oprogramowania.
Od momentu, kiedy ceny pierwszych tabletów graficznych zaczęły stawać się bardziej przystępne a komputery osobiste coraz szybsze, digital painting zaczął szybko zyskiwać na popularności. Wkrótce stało się jasne, że nie jest to tylko przejściowy trend, a zupełnie odrębne medium z wieloma zastosowaniami, którego popularność rośnie do dzisiaj.
Zalety digital paintingu względem malarstwa tradycyjnego
Jedną z najistotniejszych różnic jest nielinearny proces tworzenia pracy. Artysta tworzący w przestrzeni wirtualnej ma możliwość podziału elementów swojej pracy na poszczególne warstwy oraz niezależnego ich edytowania w dowolnej kolejności. Dodatkowo ma możliwość cofnięcia każdego popełnionego błędu, paletę z milionami kolorów, praktycznie nieskończony rozmiar przestrzeni do malowania, możliwość imitowania większości narzędzi mediów tradycyjnych oraz ich tekstur.

Ze względu na to, że wirtualna praca jest z perspektywy komputera w zasadzie tylko ciągiem znaków, możemy ją dowolnie kopiować, powielać oraz przesyłać w dokładnie takiej samej jakości, jaką posiada oryginał. ponadto, w przeciwieństwie do fizycznych obrazów, które degradują z czasem, wirtualny obraz pozostanie w zupełności bez zmian, tak długo, jak nie uszkodzimy nośnika danych, na którym jest zapisany.
Zastosowania digital paintingu w dzisiejszym świecie

Digital painting na pewno brzmi bardzo zachęcająco ze względu na całą listę przewag, jaką posiada nad mediami tradycyjnymi. Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach istotne jest opanowanie fundamentów sztuki wizualnej, które współdzielone są przez oba te media. Kolor, światło, walor, perspektywa, kompozycja, proporcje oraz anatomia, pozostają praktycznie w całości bez zmian, niezależnie od tego, czy używamy piórka tabletu, czy pędzla z farbą. Nie należy więc skreślać mediów tradycyjnych jako przestarzałej metody sztuki, gdyż podczas jej tworzenia, również można się wiele nauczyć.
Znacznie łatwiej jest rozpocząć swoją przygodę z digital paintingiem dzisiaj, niż chociażby 20 lat temu, tablet graficzny można już kupić za bardzo przystępną cenę, a większość współczesnych komputerów będzie w stanie bez problemu poradzić sobie z obsługą programów graficznych. Biorąc to wszystko pod uwagę, myślę, że digital painting jest świetnym wyborem dla osób zainteresowanych sztukami wizualnymi, nawet jeżeli szukamy sobie po prostu ciekawego i rozwijającego hobby, a nie koniecznie przyszłego zawodu.