Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów w głowie większości z nas pojawia się wiele pytań i rozważań. Mówi się powszechnie, że tak zwane “kierunki projektowe” są niezwykle przyszłościowe i ważne dla społeczeństwa. Prognozy analityków wskazują, że będą one odgrywać coraz większą rolę na rynku pracy. Jak jest naprawdę?
Czym są kierunki projektowe?
Do kierunków projektowych zaliczamy m. in. architekturę, wzornictwo, grafikę lub projektowanie mody. Można je studiować na politechnikach czy akademiach sztuk pięknych. Każdy z kierunków jest inny oraz skupia się na innych zagadnieniach, jednak ich wspólnym celem jest stworzenie produktów o wysokiej wartości estetycznej i funkcjonalnej. Zagłębiając się w specyfikacje danej ścieżki, można zobaczyć wyraźne różnice w skali na jakiej się skupiają, długości procesu projektowego, intensywności pracy w grupie czy trwałości wykonanych rezultatów oraz miejscach w których są one prezentowane i użytkowane.
Oto TOP 6 powodów dla których warto wybrać kierunki projektowe:
Naszą rzeczywistość otacza coraz więcej przedmiotów, gadżetów i budynków, tym samym rośnie zapotrzebowanie na projektantów i architektów. Wszystkie rzeczy jakie nas otaczają, począwszy od kubków, poprzez telefony, budynki czy strony internetowe zostały przez kogoś zaprojektowane. Projektanci to nie tylko osoby wykonujące “proste” rysunki czy szkice, ale osoby odpowiedzialne nawet za rozwój cywilizacji. Ich praca może okazać się kluczowa dla poprawy życia ludzkiego oraz pomóc rozwiązać skomplikowane problemy w społeczeństwie. Istnieje wiele historii budynków czy obiektów, które zmieniły życie codzienne danej społeczności a nawet bieg historii. Wymaga to ogromnych pokładów kreatywności, stawia wyzwania z którymi często nie zmierzył się nikt wcześniej, lecz daje ogromną satysfakcję i pozwala na realne kształtowanie rzeczywistości.
Odpowiednio zaprojektowane budynki, przedmioty użytku codziennego czy nawet znaki informacyjne, są kluczowe dla zdrowego i wygodnego życia. Im lepsza jakość tych projektów, tym więcej przyjemności z ich użytkowania. To bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie konsumentów i ogólne zadowolenie społeczne. Dodatkowo wraz z rozwojem gospodarczym rośnie potrzeba otaczania się estetyczną przestrzenią oraz przedmiotami. Wynika to bezpośrednio ze wzrostu świadomości społeczeństw, w których coraz większą rolę odgrywa sztuka. Stąd coraz mocniejsze dążenie do piękna, które ma zdecydowanie pozytywny wpływ na człowieka. W towarzystwie atrakcyjnych wizualnie obiektów, czujemy się bardziej zrelaksowani i bardziej usatysfakcjonowani po ich nabyciu w porównaniu z tymi o gorszych walorach estetycznych.
Praca projektowa to nieustanny kontakt z ludźmi, ponieważ w większości to dla nich tworzy się projekty. Często zadania, jakich podejmują się projektanci, są jedyne w swoim rodzaju i wymagają współpracy ze specjalistami z wielu dziedzin. Unikatowe wyzwania napędzają kreatywność, uczą współpracy z różnorodnymi klientami i branżystami. Niektóre projekty są zupełnie indywidualne i pozwalają na pełną swobodę w wyrażaniu siebie. W obu przypadkach środowisko pracy jest bardzo kreatywne i rozwijające na wielu poziomach.
Studia na kierunkach artystycznych polegają na zdobywaniu wiedzy zarówno z teorii projektowania, historii czy prawa, ale również na poznawaniu, jak wygląda tworzenie w praktyce. Często najważniejszymi przedmiotami są te, podczas których opracowuje się koncepcje lub nawet wykonuje prototypy nowych rozwiązań dla zadanego tematu. Kierunki projektowe są z reguły wymagające i bardzo angażujące. Nie oznacza to jednak czasu spędzonego tylko nad książkami w bibliotece, przedmioty i zadania są bardzo różnorodne i ciekawe. Środowisko projektowe to interesujący, twórczy i zróżnicowani ludzie. Współpraca z nimi to zawsze lekcja nowych umiejętności i wymiana doświadczeń.
Sukces zawodowy wymaga wiele zaangażowania, poszukiwań osób do współpracy i klientów. Dla niektórych może się być wadą, że coraz więcej osób z branży projektowej pracuje na własną rękę jako freelancerzy, bez regularnej umowy o pracę. Ma to jednak zaletę w elastycznym trybie zarządzania czasem i miejscem pracy jak i względnej dowolności w wybieraniu projektów. Organizacja pracy w biurach czy kooperatywach jest różna, każdy znajdzie coś dla siebie. Prognozuje się jednak, że coraz więcej osób będzie pracowało we własnym wymiarze godzin i w wybranym miejscu. Dla świeżych absolwentów jest to szansa na uniknięcie szoku po zderzeniu z rzeczywistością życia zawodowego, która jest zupełnie inna niż rzeczywistość studencka.
Robotyzacja procesów produkcyjnych i pracowniczych, nazywana również czwartą rewolucją przemysłową staje się faktem. Polega ona na zmianie proporcji między wkładem pracy ludzkiej, a pracy wykonywanej przez maszyny. Proporcje między jednym, a drugim zmieniają się w drastycznym tempie na korzyść pracy zautomatyzowanej. Co to oznacza? Coraz więcej zadań będzie wykonywanych bez udziału człowieka, jednak nie wszędzie da się go zastąpić. W branży kreatywnej udział ludzki nie może być zastąpiony. Chociaż powstają prototypy komputerów artystów, są one zaprogramowane przez ludzi i na ich wrażliwości i zmysłach się opierają. Nie będą w stanie wyprzeć wyobraźni jaką posiadamy oraz zastąpić kreatywnych umiejętności. Pozostawia to otwarte pole dla designerów, którzy będą pracować przy projektowaniu takich maszyn czy urządzeń, pozostając poza zasięgiem ich możliwości.
Kierunki projektowe poza byciem interesującymi samymi w sobie zapewniają też niezwykłą satysfakcję, gdy na końcu procesu projektowego, można z dumą oglądać jego pozytywne rezultaty swojej pracy. Studiować można w bardzo wielu miejscach w Polsce i zagranicą.
Oto lista uczelni i kierunków w Gdańsku i Sopocie:
- Akademia Sztuk pięknych:
Architektura Wnętrz, Wzornictwo, Architektura Przestrzeni Kulturowych, Grafika, Międzywydziałowa Specjalność Animacja, Malarstwo, Malarstwo, specjalność Sztuka w Przestrzeni Publicznej, Rzeźba, Intermedia. - Politechnika Gdańska:
Architektura, Gospodarka Przestrzenna. - Sopocka Szkoła Wyższa:
Architektura, Architektura Wnętrz, Architektura Krajobrazu.