Digital painting to połączenie tradycyjnej formy malarstwa (takiej jak akwarela, szkic czy malarstwo olejne) z rysunkiem wykonywanym poprzez narzędzia cyfrowe. To metoda tworzenia obrazu przy użyciu narzędzi komputerowych, np. tabletu z rysikiem.
Jak zacząć przygodę z tą artystyczną formą? O tym poniżej.
Dla kogo jest digital painting?
Digital painting otwiera przed Tobą wiele możliwości na rynku pracy. Możesz zatrudnić się jako ilustrator, artysta koncepcyjny, artysta 2D czy animator. Również osoby zainteresowane branżą gier chętnie spróbują swoich sił lub rozwiną posiadane już umiejętności.
To również ciekawa forma relaksu i możliwość wyrażenia siebie. Takie cechy sprawiają, że digital paintingiem powinny zainteresować się również szukające nowych zainteresowań lub odskoczni po całym dniu pełnym obowiązków.


Jakie programy przydają się w digital paintingu?
Digital painting to stosunkowo nowe medium, zdobywające popularność wśród pasjonatów i krytyków sztuki. Jeśli chcesz zająć się nim na poważnie, powinieneś zacząć od podstaw – nawet jeżeli już zajmujesz się rysunkiem hobbystycznie lub zawodowo. Jaki sprzęt okaże się przydatny? Na pewno tablet graficzny, ekranowy lub iPad. Cena nie zawsze jest najważniejsza, istotny jest za to odpowiedni program. Oto najpopularniejszy software ceniony zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów:
-
Photoshop,
-
Paint Tool SAI,
-
Clip Studio Paint,
-
Autodesk Sketchbook,
-
Procreate,
-
Krita,
-
GIMP.
- Affinity
Wiele z nich jest w pełni lub częściowo bezpłatnych (pewne bardziej zaawansowane funkcje wymagają uiszczenia stosownej opłaty), dostępne są również darmowe wersje testowe. To umożliwi Ci sprawdzenie produktu, zanim zaczniesz tworzyć portfolio lub rozpoczniesz współpracę z klientami. Dzięki temu wybierzesz ten program, który jest dla Ciebie najwygodniejszy w obsłudze.
Ustawienia sprzętu podczas nauki digital paintingu
Pamiętaj! Nie rezygnuj z programu po pierwszej próbie. Musisz przyzwyczaić się do rysika oraz spróbować różnych wariantów ustawień, np. czułości nacisku. O jego stopniach dowiesz się więcej podczas wybierania konkretnego sprzętu.
Dostosowanie czułości rysika do Twoich potrzeb jest bardzo ważną częścią procesu. Pomoże znacznie szybciej opanować konkretne umiejętności. Nie zapomnij o tym, ponieważ dzięki temu nauka będzie nie tylko szybsza, ale także przyjemniejsza.
Nie zapomnij o pędzlach zwykłych i mieszających. Ten drugi rodzaj realistycznie symuluje techniki malowania takie jak mieszanie kolorów na płótnie czy łączenie kolorów na pędzlu.
Digital painting pozwala na poznawanie nowych rozwiązań bez inwestycji w specjalistyczne narzędzia. Spróbuj nowych technik, a odnajdziesz te bardziej spójne z Twoją estetyką. To świetna opcja nie tylko dla zaawansowanych rysowników, ale także dla tych, którzy nadal testują i poszukują swojego stylu.
Jeżeli efekty Cię nie zadowolą, zmodyfikuj gotowe opcje.

Popełniaj błędy bez konsekwencji
Pamiętaj, że digital painting pozwala Ci na popełnianie błędów i ich cofanie. Jeżeli się pomylisz lub przetestujesz opcję czy technikę, która nie spełnia Twoich oczekiwań – zawsze możesz cofnąć swoje działanie. Bardzo przydatna będzie praca na warstwach, która pozwoli Ci na lepsze zarządzanie tym, co widnieje na gotowej pracy. To niemożliwe w przypadku tradycyjnych technik – nieodpowiedni ruch pędzlem jest właściwie nie do usunięcia.
Nauka na błędach to powód, dla którego digital painting jest popularny nie tylko wśród dorosłych, ale także młodzieży, uczniów szkół artystycznych oraz studentów ASP. Nauka tej metody tworzenia wymaga oczywiście cierpliwości (ale nadal mniej niż w przypadku tradycyjnego malarstwa – nie musisz np. czekać na wyschnięcie farby!), jednak popełnienie błędu nie sprawia, że praca ląduje w koszu.
Nie martw się więc trudnymi początkami. Zaangażowanie, pasja oraz wzięcie udziału w odpowiednich kursach pozwolą Ci zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności.
Popularność digital paintingu nie jest chwilowa. Jego niemal nieograniczone możliwości są przyszłością sztuki, której warto dać szansę. Pamiętaj o niej, planując swoją karierę, doskonaląc umiejętności czy szukając twórczego zajęcia na popołudnia.