Wybór odpowiedniego pędzla do malowania w medium cyfrowym może być na początku dosyć przytłaczający, nie tylko ze względu na całe multum parametrów, jakie mogą być przypisane do tego narzędzia, ale także przez ogromną ilość pędzli dostępnych w każdej chwili do pobrania z internetu. Od momentu zainstalowania Photoshopa, program już oferuje nam kilkanaście pędzli do wyboru, jeżeli zdecydujemy się pobrać kilka zestawów pędzli od innych artystów oraz zrobić nieco własnych, ilość ta może bardzo szybko urosnąć do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset różnych pędzli.
Możliwości tego urządzenia w Photoshopie są zdecydowanie imponujące, nie dziwne więc, że wiele początkujących artystów nie może się oprzeć przed pobieraniem prawie każdej napotkanej w internecie paczki pędzli, aby stale poszerzać swoją kolekcję. Większa ilość pędzli zdecydowanie przekłada się na większe możliwości, jednak ich zbyt duża ilość może szybko zacząć spowalniać nasz proces twórczy, nie tylko przez spowolnienie działania samego programu, ale także przez potrzebę przebierania wśród większej ilości pędzli. Może się to okazać dosyć problematyczne, szczególnie dla osób dopiero zapoznających się z tym medium.
Pędzel dla początkujących
Najlepszym wyborem dla początkujących będzie zwykły okrągły pędzel z kryciem kontrolowanym przez siłę nacisku piórka na tablet.
Malowanie tak prostym pędzlem z pewnością nie jest aż tak ekscytujące jak używanie bardziej skomplikowanych pędzli, jednak dzięki swym ograniczeniom posiada on jedną istotną przewagę – zmusza nas do skupienia się na bardziej istotnych elementach pracy takich jak kształt, sylwetka i walor. Przez swoją nieporęczność, nie pozwala nam skupiać się na detalu w zbyt wczesnym etapie pracy, służy więc on za dobre narzędzie do nauki wielu fundamentów malarstwa.
Pędzel ten jest instalowany wraz z Photoshopem, więc możemy od razu zabrać się do malowania.
Pędzle teksturowane
Zwykły okrągły pędzel jest co prawda bardzo użyteczny, ale ma oczywiście swoje limitacje. Gdy zajdzie potrzeba nałożenia na formę tekstury, rysowanie jej ręcznie może okazać się zbyt czasochłonne i nieopłacalne. Z pomocą przychodzi tekstura, którą możemy zawrzeć w naszym pędzlu, aby imitować materiały takie jak skóra, tkanina, metal, skały czy nawet włosy.
Tekstury warto używać raczej oszczędnie, gdyż duży natłok detali, który utworzy tekstura, będzie mocno przyciągał wzrok odbiorcy. Należy również pamiętać, że tekstura zawsze będzie lepiej widoczna w miejscach mocniej oświetlonych, ponieważ nasze oczy gorzej radzą sobie z dostrzeganiem detalu na obiektach w słabym świetle.
Pędzle fotorealistyczne
Pędzle te prawie zawsze są w części lub całości, stworzone ze zdjęcia. Pozwalają nam szybko tworzyć fotorealistyczne obiekty jednym kliknięciem i znacząco przyspieszają prace nad ilustracją. Zazwyczaj używane są one przez osoby zaawansowane, które są w stanie zwinnie umieszczać te elementy w swojej pracy w taki sposób, że ciężko dostrzec różnice pomiędzy obiektami namalowanymi ręcznie a tymi dodanymi za pomocą pędzla.
Skąd pobrać pędzle
W internecie nie brakuje darmowych paczek z pędzlami, a duży wybór sprawia, że decyzja, którą paczkę pobrać może okazać się trudniejsza, niż by się to mogło na początku wydawać. Poniżej zamieszczam kilka propozycji, które są jednocześnie różnorodne, wielofunkcyjne i łatwe do przyswojenia.
Pędzle malarskie:
https://www.deviantart.com/aarongriffinart/art/BRUSHES-609357781
Pędzle węglowe:
https://www.deviantart.com/wojtekfus/art/Realistic-Charcoal-Brush-494147697
Pędzle z siatkami perspektywy:
https://www.deviantart.com/pixelstains/art/Pixelstains-Perspective-Grid-Brushes-535529322
W tych zestawach pędzli każdy znajdzie coś dla siebie, jest tam zdecydowanie wystarczająco różnych pozycji aby zapewnić nam ciekawe narzędzia do pracy nawet na kilka lat.
Nie zapominajmy, że wszystkie pędzle z Photoshopa oraz ich funkcje służą przede wszystkim do tego, aby ułatwić i przyspieszyć proces twórczy, nawet najlepszy pędzel od najlepszego artysty nie zastąpi nam dobrej znajomości fundamentów sztuki oraz wyobraźni.