Wyjście na wernisaż sztuki może być niepowtarzalnym spotkaniem i doświadczeniem. Nie każdy jednak odnajdzie się w trakcie takiego wydarzenia. I nie jest to niczym złym, wernisaże i finisaże są specyficzną sytuacją. Dziś przedstawię Ci plusy i minusy wybrania się na otwarcie wystawy.
Na początek, czym jest wernisaż i finisaż?
Najprościej mówiąc, wernisaż jest uroczystym otwarciem, wystawy, a finisaż uroczystym jej zamknięciem. Są to wydarzenia jednorazowe w danym czasie i miejscu dla danej wystawy. Nawet jeśli jedna wystawa powtarza się w różnych instytucjach, to każde otwarcie i zamknięcie jest niepowtarzalne, ze względu na czas, ludzi i miejsce.


Źródło: DSH Warszawa
Często wokół otwarcia wystawy odbywają się liczne wydarzenia, takie jak panel dyskusyjny z artystą, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych. Maja one na celu nadanie kontekstu i wprowadzenie odbiorcy w tematykę wystawy. Dzięki spotkaniom z artystą można mu bezpośrednio zadać pytanie o jego sztukę czy proces twórczy, co jest niepowtarzalnym doświadczeniem.


Źródło: SylView Art - Sylwia Ziółkowska
Wernisaże zazwyczaj składają się z dwóch części, oficjalnej i nieoficjalnej. Podczas tej pierwszej przemawiają kuratorzy, sponsorzy i dyrektorzy instytucji, w której odbywa się wydarzenie. Ta część może być dość nudna i monotonna, o ile głosu nie zabiera sam artysta lub kurator wystawy. Druga część to już zwiedzanie wystawy, liczne dyskusje i poczęstunek. To jest świetna okazja, żeby zamienić kilka słów z organizatorami, dowiedzieć się jak przebiegał proces montowania wystawy i wejść troszkę w świat sztuki.
Ciekawostka! Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa wernisaż? Pochodzi ona od werniksu, czyli przeźroczystego lakieru kładzionego na wierzch obrazu. W XIX wieku podczas pierwszych wystaw, które wtedy jeszcze były nazywane salonami, artyści tuż przed otwarciem kładli werniks na swoje dzieła. To nadawało im połysk i dodatkowo zabezpiecza obraz. |
Plusy wernisażu
- Spotkanie z artystą i żywą sztuką. Okazja, żeby porozmawiać z artystą, trafia się rzadko. Dlatego warto wybrać się na wernisaż i skorzystać z okazji do rozmów i dyskusji. Jeśli nie uda Ci się porozmawiać z daną osobą, posłuchaj o czym rozmawia z innymi (oczywiście z odpowiednim szacunkiem).
- Zbudowanie sieci kontaktów. Może sam chcesz mieć wystawę w danej galerii, a może chcesz podjąć pracę w instytucjach. W każdym przypadku sieć znajomości jest istotna. Nie tylko poznajesz osoby, które mogą Ci pomóc, ale prezentujesz siebie. Na wystawach często zjawiają się te same twarze - bądź jedną z nich!
- Społeczność sztuki. A jeśli chcesz poznać osoby, które po prostu doceniają ładną sztukę, lubią tego samego artystę co ty lub mają podobne poczucie estetyki? Wernisaż jest świetną okazją do tego! Świetną okazją jest pójście na wernisaż z przyjaciółmi większą grupą. Możecie wspólnie dyskutować, a w trakcie skorzystać z poczęstunku. Może wspólnie uda się Wam porozmawiać z artystą.
- Darmowe wejście i jedzenie. Jeśli jesteś studentem ASP, to darmowe jedzenie i napoje z pewnością są przekonujące. W tym dniu wejście do muzeum jest darmowe dla wszystkich i to często na wszystkie wystawy.
Minusy wernisażu
- Tłum i hałas. Wernisaże mają na celu promocję danej wystawy i wydarzeń dookoła niej. Darmowy poczęstunek, często dobry szampan lub wytrawne wino kuszą tłumy. Dodatkowo jest to okazja do spotkania i rozmów. Dlatego wybierając się na takie wydarzenie, nie spodziewaj się ciszy i spokoju.
- Płytki odbiór. Hałas, tłum ludzi, którzy obijają się o nas w ciasnych przejściach i kilka kieliszków wina nie sprzyjają odbiorowi sztuki. Ciężko skupić myśli, a przez hałas nie słyszysz swojego rozmówcy. Przez ograniczony czas i specyficzną grupę odbiorców rozmowy mogą być powierzchowne lub mogą opierać się tylko na laurkach dla artysty i kuratora wystawy. Jeśli lubisz głębokie i filozoficzne rozważania nad dziełem, ciszę i nie przepadasz za tłumem, wernisaż może nie być miejscem i czasem dla ciebie. Wernisaż jest ograniczony czasowo, dlatego ciężko obejrzeć każde dzieło i poświęcić mu wystarczającą ilość czasu.
- Wydarzenie społeczne. Wernisaże są bez wątpienia wydarzeniem społecznym. Wiąże się to z dużą presją, żeby być dobrze ubranym, reprezentować się w nienaganny sposób. Jest to duże obciążenie psychiczne, szczególnie jeśli jest się mocno powiązanym ze światem sztuki.
Wernisaże raczej nie są dla osób, które nie przepadają za tłumem obcych ludzi. Warto wtedy pójść ze znajomymi, rodziną czy drugą połówką. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy wernisaże są dla ciebie, wybierz się do mniejszej galerii. Nawet jeśli będzie to artysta, który Cię nie interesuje, to przetestujesz się w nowej przestrzeni i sytuacji.