Czy rysunek przydaje się w życiu? - na początku rozwoju i edukacji człowieka jest to narzędzie wspomagające budowanie wrażliwości oraz lepsze odczytywanie otaczającego nas świata.

Czy rysunek przydaje się w życiu?

Wydawać by się mogło, że umiejętność rysowania przydaje się jedynie w dzieciństwie. Na początku rozwoju i edukacji człowieka jest to narzędzie wspomagające budowanie wrażliwości oraz lepsze odczytywanie otaczającego nas świata. Dzieci rysują w szkole, przedszkolu, podczas spotkań z rówieśnikami i w oczekiwaniu na wizytę u lekarza.

Na pewnym etapie rozwoju większość z nas przestaje jednak rysować i trudno ocenić, co jest tego przyczyną. W praktyce bowiem wiek nie zmienia nic w zakresie korzyści płynących z rysowania. Warto pamiętać, że rysunek przydaje się również w dorosłym życiu w wielu jego dziedzinach.

Rysunek Czy przydaje się w życiu?
Rysunek czy przydaje się?

Kartka papieru, przybory do rysowania i problemy dnia codziennego przestają mieć znaczenie

Rysowanie nie jest jedynie prostą czynnością, która prowadzi do osiągnięcia widocznych na pierwszy rzut oka rezultatów. Tę formę wyrażania emocji, pomysłów i oczekiwań wykorzystują nie tylko ludzie korzystający z niej w swojej pracy zawodowej. Rysunek przydaje się w życiu na różnym jego etapie, ponieważ:

 • rozwija zdolność widzenia przestrzennego,
 • kształtuje umysł i wzbogaca wyobraźnię,
 • redukuje stres,
 • eliminuje nudę i poczucie pustki w życiu,
 • jest ciekawą formą medytacji, umożliwiającą osiągnięcie jeszcze lepszych jej efektów,
 • pomaga wizualizować pomysły i rozwiązania codziennych problemów,
 • rozwija wrażliwość i pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość,
 • jest świetną formą komunikacji,
 • pozwala wyrazić uczucia bez skrępowania,
 • sprawia, że stajemy się uważnymi obserwatorami,
 • buduje poczucie estetyki.

Rysować może każdy, choć być może jeszcze o tym nie wie

W naszej kulturze można spotkać się z błędnym przeświadczeniem, że rysować mogą jedynie osoby, które urodziły się z talentem artystycznym. Problemy z tworzeniem własnych dzieł nierzadko zrażają ludzi dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rysowaniem. W rzeczywistości jednak niewskazane jest szybkie poddawanie się, ponieważ jak w każdym procesie uczenia, również w tym przypadku potrzebny jest czas.
Rysować czy warto?

Dysponując zapałem i chęcią rozwoju, osiągnęliśmy już połowę sukcesu. Należy pamiętać, że rysowania można się nauczyć. Dobry mentor nie tylko zapozna nas z wszystkimi potrzebnymi technikami, ale również pomoże wyeliminować powtarzające się błędy. Zorganizowany kurs jest więc narzędziem umożliwiającym pełne wykorzystanie korzyści płynących z tego rodzaju aktywności. Warto się uczyć i doskonalić swoje umiejętności, ponieważ rysunek może przydać się w najmniej spodziewanym momencie.


Komentarze

Dodaj komentarz