Spadek natchnienia i brak weny są często spotykane wśród artystów. Niekiedy mamy dużo czasu, by sobie z nim poradzić, jednak czasem zbliża się termin oddania pracy na artystycznej
uczelni czy zamówionego przez klienta obrazu… Co wtedy zrobić?
Zacznijmy od tego, że… w blokadzie twórczej nie ma nic złego! Spotykała bardzo wielu artystów w przeszłości, spotyka dziś i spotykać będzie także jutro. Najczęstszym powodem jej występowania jest zbyt częste wykonywanie danej czynności, np. rysowania. Przestajesz mieć nowe pomysły, a te wcześniejsze nagle wydają się nijakie i do kosza. Rutyna życia codziennego, brak nowych bodźców i natłok pracy znacząco wpływają na blokadę. Mamy kilka pomysłów, jak sobie z nią poradzić!
Masz blokadę twórczą? Daj sobie czas!
Jeżeli zaciąłeś się na jednym rysunku, nie próbuj wykonywać go na siłę. Robiąc coś wbrew sobie, ryzykujesz, że efekty Cię nie zadowolą. Zamiast tego przejdź do kolejnego. Nie patrz na zegarek, nie oczekuj, że blokada natychmiast zniknie. Podejdź do zadania małymi kroczkami. Podziel tworzenie obrazu na etapy, każdego dnia skupiaj się na innej części.
Zmiana otoczenia to sposób na przełamanie rutyny
Pomyśl także o zmianie otoczenia. Czasami wystarczy wyjść ze sztalugą na zewnątrz – jednak nie wszyscy przepadają za pracą na słońcu. Pomyśl o stworzeniu wygodnej strefy twórczej w domu. Jeżeli masz osobną pracownię, na chwilę o niej zapomnij. Idź do innego pokoju i uporządkuj przestrzeń. Niech z widoku znikną zbędne rzeczy. Następnie odetchnij i spróbuj ponownie. Czasem nawet najmniejsza zmiana może być remedium na powrót natchnienia!
Nowa technika i tematyka na blokadę twórczą? Spróbuj!
Ciekawym rozwiązaniem jest także zmiana techniki. Szkicujesz od kilku tygodni miesięcy, i to bez przerwy? Może czas na farby olejne czy akrylowe? Kilka pociągnięć pędzla sprawi, że oderwiesz się od rutyny, by z odświeżonym umysłem wrócić do swojej techniki.
Prawdopodobnie potrzebujesz też zmiany tematyki. Może jest coś, co od dawna chciałeś namalować, ale odkładałeś to ze względu na inne obowiązki? Jeżeli tak, koniecznie wróć do swojego pomysłu!
Jeśli wszystkie tematy, które budziły Twoje zainteresowanie, teraz wydają się nudne, pomyśl o narysowaniu tego, co znajduje się przed Tobą! Ciekawym rozwiązaniem jest również ponowne wykonanie starego rysunku – szczególnie takiego, z którego czułeś się bardzo dumny. Jeżeli pamiętasz, jak bardzo cieszyły Cię ostateczne efekty, spróbuj przypomnieć sobie to uczucie.
Wykaż się cierpliwością
Nie wszystko musi pójść po Twojej myśli! Uzbrój się w cierpliwość. Niestety, nie zawsze jesteś w stanie poradzić sobie z blokadą. Pomimo prób i chęci czasem jedynym rozwiązaniem jest upływ czasu. Zamiast obwiniać się za daną sytuację, z wyrzutami sumienia obserwując pustą kartkę, wykorzystaj czas!
Zrób sobie całodzienną wycieczkę, wybierz się do kina, przeczytaj książkę, która leży na półce od tygodni lub idź na trening. Nie bądź dla siebie surowy. Blokada twórcza prędzej czy później przeminie, a Ty w tym czasie wykorzystasz wolny czas. Kto wie, może przypadkiem w Twojej głowie pojawi się nowy pomysł?