Nauka rysownia - Jak rysować w Plenerze?

Nauka rysowania może odbywać się na świeżym powietrzu, Gdy podczas dni wolnych dopisuje pogoda.
Na rysowanie w plenerze można wybrać się prawie wszędzie, wystarczy pamiętać o potrzebnych przyborach i odnaleźć idealne miejsce

Nauka rysowania - Co jest potrzebne?

Przed wyruszeniem na kilkugodzinne rysowanie należy zaopatrzyć się w kilka rzeczy.  Zastanów się jaką techniką i na jakim formacie planujesz wykonać swoją pracę i zabierz tylko to, czego na pewno będziesz potrzebować.  Podstawowe wyposażenie teczki na rysowanie w plenerze: Deska, kartki (minimum 2), zestaw przyborów do wykonania pracy wybraną techniką, gumki do mazania, ostrzynki. Nie zabieraj ze sobą rzeczy, które na pewno się nie przydadzą. Możesz również spróbować swoich sił w szkicowniku, jest to wygodniejsza opcja, ponieważ nauka rysowania na małym formacie pozwala na rysowanie w wielu miejscach bez ograniczeń, nawet przy stole w kawiarni. Jeśli planujesz malować w plenerze, nie zapomnij o słoikach/butelkach z wodą oraz ściereczkach czy ręczniczkach, na pewno się przydadzą.

jak rysować w plenerze?
jak rysować w plenerze?

Z dodatkowych rzeczy, jakie mogę być pomocne, pierwszym jest na pewno składane krzesełko. Nie w każdym miejscu znajdziemy ławkę czy murek na którym można usiąść, a siedzenie przez wiele godzin na krawężniku czy ziemi będziesz zwyczajnie męczące. Kolejno należy zawsze pamiętać o nakryciu głowy i kremie z filtrem, jeśli wybierasz nasłonecznione miejsce.  Brzmi jak banał, jednak rysowanie zajmuje czas, który spędzony w pełnym słońcu bez żadnej ochrony może wyrządzić nam dużo szkód na zdrowiu.

rysunek plenerowy

Nauka rysowania w plenerze może być pełna pogodowych niespodzianek, dlatego koniecznie sprawdź pogodę.  Sprawdzone wymagane minimum to 18 stopni. Gdy jest zbyt ciepło, nie polecamy wychodzić na długie godziny, nawet jeśli planujesz spędzić je w cieniu.

Jak zacząć rysowanie w wakacje?

Więcej o kursach w Wakacje

Nauka rysowania w Wakacje w Dominie Gdańsk

Nie odpoczywamy! Jeśli brakuje ci motywacji na naukę rysowania w wakacje, możesz dołączyć do jednej z wakacyjnych grup rysunkowych. Czas wolny od obowiązków to doskonała okazja na eksperymentowanie. Jest w czym wybierać!

wakacje rysunek

Kursy

Nauka rysunku, grafika warsztatowa, grafika projektowa, digital painting, akwarela czy rysunek modowy. To wyjątkowe zajęcia, stymulujące kreatywność i zawsze przyciągające ciekawych ludzi. Odbywają się one w różnych terminach w lipcu oraz sierpniu, na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Nauczysz się tam nowych technik i teorii, a być może odkryjesz nową pasję. Są one otwarte na różne grupy wiekowe oraz z różnym poziomem zaawansowania. Przebieg zajęć pozwoli ci nadrobić zaległości z podstaw oraz doszlifować zdobytą już wiedzę.

Dokładny harmonogram zajęć tutaj – Wakacyjny Kurs Rysunku

Wakacje to niepowtarzalny moment na naukę rysowania w plenerze. Domin Gdańsk zabiera kursantów do pięknych miejsc w Trójmieście na wspólne rysowanie, poprzedzone zajęciami w pracowni.

Plenery

Wyjścia plenerowe odbywają się w ciągu dwóch tygodni  8-13 lipca i 5-10 sierpnia:

Data
Miejsce
8 lipca
Park Oliwski
9 lipca
Archikatedra Oliwska
10 lipca
Ratusz Głównego Miasta Gdańsk
11 lipca
Dwór Artusa
12 lipca
Skwer Kościuszki w Gdyni
13 lipca
Wydział Architektury PG
5 sierpnia
Europejskie Centrum Solidarności
6 sierpnia
Złota Brama
7 sierpnia
Wnętrze kościoła Św. Jana
8 sierpnia
Żuraw Gdański
9 sierpnia
Kościół Św. Brygidy i Św. Katarzyny
10 sierpnia
Bazylika Mariacka i Kaplica Królewska
rysunek wakacje
rysunek wakacje

Plenery wyjazdowe

Co roku wszystkie filie Domina zbierają swoje siły i organizują wyjazd dla rysowników. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziliśmy Lofoty w Norwegii, Wiedeń, południowe Niemcy, Francję i Szwajcarię a w tym roku wybieramy się do Florencji! 

 

Podczas takiego wyjazdu rysujemy, uczymy się historii architektury “na żywo”, odwiedzamy muzea, a wieczorami.. dalej rysujemy. Jest to świetna okazja na doskonalenie swojego warsztatu, ucząc się od innych osób w grupie ludzi, których łączą wspólne zainteresowania i cele. Nauka rysunku w wakacje? To na prawdę nic trudnego!

Pięćdziesiątaki

W wakacje Domin daje swoim uczniom unikalną możliwość spędzenia wakacji na całkowicie darmowym kursie letnim, zwanym Pięćdziesiątakami. Odbywa się on w Warszawie i trwa 50 dni w lipcu i sierpniu. Uczestniczą w nim osoby z wszystkich filii Domina w Polsce. Każdy, kto będzie obecny na zajęciach łącznie 50 dni od 24 czerwca do końca sierpnia nie płaci nic za swoje uczestnictwo. 

Poziom rysunkowy po takich zajęcia wzrasta 2-3 krotnie, efekty są niesamowite i jest to potwierdzone przez kilka kolejnych, wyszkolonych już ekip Pięćdzesiątaków. Nauka rysowania w wakacje daje możliwość wejścia na inny poziom umiejętności.

O wielkim zapale tej grupy świadczy wypowiedź jednej z uczestniczek: “To jedne z moich najlepiej spędzonych wakacji! Przecież my to kochamy”

rysunek wakacyjny

Jak zacząć?

Zaczynamy dokładnie tak jak każdą pracę, od horyzontu i ogólnego zarysu tematu. Tutaj szczególnie ważne jest rysowanie etapami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracę trzeba będzie dokończyć później. Do tego niezbędne jest wyrysowanie wszystkich ważnych proporcji.  Zaznacz linie zbiegu, okien, załamań. Jeśli rysujesz np. wieżę kościoła, możesz spróbować narysować ją w perspektywie trójzbiegowej. Proporcje i kierunki odmierzaj za pomocą ołówka czy cienkopisu.

rysowanie
rysowanie

Podstawową różnicą między rysowaniem z tutoriali lub zdjęć a rysowaniem z natury, jest zmienna pogoda. Cienie cały czas się zmieniają, a może też ich nawet zabraknąć w wyraźnej postaci, gdy słońce zajdzie za chmurami. Dlatego też, rób zdjęcia widokowi który rysujesz. Ustaw aparat na wysokości twoich oczu (aby mieć taką samą perspektywę) i postaraj się uchwycić idealny moment.

nauka rysowania

Jakie miejsca wybierać?

Ciekawe

jak rysować

Co to znaczy?  Każdy budynek, plac czy widok można przedstawić na wiele sposobów, w zależności od ujęcia. Im ujęcie ciekawsze, a za tym kompozycja na kartce, tym praca będzie wyglądać efektowniej. Przy rysowaniu np. widoku ulicy, wykorzystaj wyraźny punkt zbiegu na kartce aby nadać pracy dynamiki. Szukaj miejsc, w których dużo się dzieje na fasadach budynków oraz koniecznie takich na które będzie padać światło słoneczne przynajmniej przez część czasu, który spędzisz na rysowaniu. Cienie nadają dużo wymiarowości do rysunków, i pozwalają dokładniej pokazywać grubości i zależności między różnymi elementami. Nauka rysowania to proces, więc szukaj miejsc odpowiednich do twojego poziomu i możliwości, tak aby się nie zniechęcić, a zarazem ćwiczyć nowe rzeczy.

Nauczysz się tam nowych technik i teorii, a być może odkryjesz nową pasję. Są one otwarte na różne grupy wiekowe oraz z różnym poziomem zaawansowania. Przebieg zajęć pozwoli ci nadrobić zaległości z podstaw oraz doszlifować zdobytą już wiedzę.

Wygodne i bezpieczne

Unikaj miejsc blisko jezdni, chodników o natężonym ruchu oraz otwartych placów bez żadnego zacienienia. Niektóre miejsca tylko w określonych porach dnia są bardzo zatłoczone, na to też trzeba uważać. Jeżeli miejsce, w którym chcesz rysować należy do osoby prywatnej lub instytucji, zawsze zapytaj o pozwolenie, nie wchodź nigdzie na siłę. 

rysowanie

Gdańsk

Gdańsk to miejsce w którym nauka rysowania może być szczególnie atrakcyjna! Co roku odwiedzamy je z grupami plenerowymi podczas zajęć wakacyjnych. Rysujemy perełki gdańskiej architektury, ale i również naturę. Poniżej mapa z przykładowymi miejscami, które warto odwiedzić i sportretować.

L.P.
Miejsce
1
Brama Żuraw w Gdańsku
2
Dwór Artusa
3
Ratusz Nowego Miasta
4
Kaplica Królewska
5
Bazylika Mariacka
6
Złota brama
7
Wielka Zbrojownia
8
Gmach Główny PG
9
Archikatedra Oliwska
10
Pałac Opatów
Coordinates of this location not found

Plenery w Dominie Gdańsk

Jeśli preferujesz wyjścia na plenery z kimś, kto zawsze Ci pomoże, zapoznaj się z nasza ofertą plenerów wakacyjnych. Kursy są dla osób na każdym poziomie zaawansowania, nasi asystenci każdemu pomogą. Szczególnie dla początkujących jest lepiej zacząć pod okiem kogoś doświadczonego. W plenerach wakacyjnych można uczestniczyć bez konieczności brania udziału w regularnym kursie wakacyjnym. Szczegółowy grafik poniżej

plenery rysunkowe
nauka rysunku

Wyjścia plenerowe odbywają się w ciągu dwóch tygodni  8-13 lipca i 5-10 sierpnia:

Data
Miejsce
8 lipca
Park Oliwski
9 lipca
Archikatedra Oliwska
10 lipca
Ratusz Głównego Miasta Gdańsk
11 lipca
Dwór Artusa
12 lipca
Skwer Kościuszki w Gdyni
13 lipca
Wydział Architektury PG
5 sierpnia
Europejskie Centrum Solidarności
6 sierpnia
Złota Brama
7 sierpnia
Wnętrze kościoła Św. Jana
8 sierpnia
Żuraw Gdański
9 sierpnia
Kościół Św. Brygidy i Św. Katarzyny
10 sierpnia
Bazylika Mariacka i Kaplica Królewska
Play Video

Autorka: Anna Mańka
https://www.zemeatelier.com/