Jak zacząć rysować i się nie poddać?

Nawyk

Jedną z największych wątpliwości na początku przygody ,jest to jak zacząć rysować. Jak podjąć ten pierwszy krok. Zmienia się nasz stosunek do rysowania gdy chcemy coś przez to osiągnąć. W naszej głowie pojawia się wyraźny cel, do którego dążymy. Niestety często cel staje się jedynym czynnikiem jaki wpływa na nasze działania i zapominamy o drodze do niego prowadzącej. To początek tej drogi jest kluczowy dla jej dalszego przebiegu.

 

Dobrym podejściem jest traktowanie rysowania jako nawyku w pełnym tego słowa znaczeniu, jako czegoś co pojawia się regularnie w naszym życiu. Zwyczajnie jest i daje nam przyjemność. Jeśli będziemy myśleć o rysunku jako o kolejnej dodatkowej aktywności po szkole, bardzo szybko nasz początkowy zapał zmieni się w rutynę i poczucie obowiązku. Myśląc jak zacząć rysować – nastawicie się na super przygodę!

Jak zacząć rysować?
Ważna jest prawdiłowa organizacja pracy.
Jak zacząć rysować
Ale przy całej powadze, nie zapomnieć, że to jest nasza zabawa i pasja.

Jak zacząć rysować – Start

Najtrudniejszy pierwszy krok. Gdy jesteśmy nowi w danej dziedzinie łatwo się zrazić z czystego braku wiedzy i przerażenia, które wywołuje u nas myśl o oczekiwanych rezultatach. Jeśli próbujemy rysować coś dla siebie, warto zaopatrzyć się w kilka ołówków i średniej wielkości szkicownik (koniecznie, aby mieć wszystkie swoje prace w jednym miejscu i śledzić postęp). Tematyka na samym początku może dotyczyć rzeczy, które lubicie najbardziej, jednak musimy mierzyć siły na zamiary i na początku wybierać łatwe ujęcia. Mamy nadzieje, że już znasz pierwsze kroki jak zacząć rysować, kontynuuj czytanie na pewno dowiesz się więcej!

Droga

Nauka rysunku to praca, która wymaga takiej samej uwagi jak matematyka czy biologia. Ważne jest żebyśmy na samym początku przygody z rysowaniem umiejscowili sobie rysunek jako ważnym element w naszym grafiku i traktowali go jak najbardziej poważnie. Poważnie to znaczy na równi z innymi aktywnościami (!szczególnie, jeśli w planach mamy egzaminy wstępne!).
Spychanie go na dziesiąty plan i odkładanie każdego dnia na jutro niestety nie działa. Częstą przyczyną niepowodzeń jest myślenie o rysowaniu jako o aktywności raz w tygodniu przez 3 godziny. Jest to bardzo złudne, ponieważ daje nam poczucie, że coś robimy. Dodatkowo jest ono wspomagane przez fakt, że jest to coś “ponad program”.  Jeśli zadasz sobie pytanie – Jak zacząć rysować ? za późno możesz już nie zdążyć przed egzaminami. 

Wyobraźmy sobie próbę napisania matury rozszerzonej z matematyki, poświęcając na przygotowanie do niej tylko 3 godziny w tygodniu. Czy to wystarczy?

Jak zacząć rysować
Warto w rysowaniu, znaleźć naszą "drogę".
Jak zacząć rysować
Wtedy ciężka praca, podobna do miliona wykonanych działań matematycznych, minie w mgnieniu oka.

Szukasz kursu, aby dowiedzieć się jak zacząć rysować - Zapraszamy

Więcej o kursach w Wakacje

Rysunek w Wakacje w Dominie Gdańsk

Nie odpoczywamy! Jeśli brakuje ci motywacji na rysowanie w wakacje, możesz dołączyć do jednej z wakacyjnych grup rysunkowych. Czas wolny od obowiązków to doskonała okazja na eksperymentowanie. Jest w czym wybierać!

Rysunek w Wakacje

Kursy

Grafika warsztatowa, grafika projektowa, digital painting, akwarela czy rysunek modowy. To wyjątkowe zajęcia, stymulujące kreatywność i zawsze przyciągające ciekawych ludzi. Odbywają się one w różnych terminach w lipcu oraz sierpniu, na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Nauczysz się tam nowych technik i teorii, a być może odkryjesz nową pasję. Są one otwarte na różne grupy wiekowe oraz z różnym poziomem zaawansowania. Przebieg zajęć pozwoli ci nadrobić zaległości z podstaw oraz doszlifować zdobytą już wiedzę.

Dokładny harmonogram zajęć tutaj – Wakacyjny Kurs Rysunku

Plenery

Wyjścia plenerowe odbywają się w ciągu dwóch tygodni  8-13 lipca i 5-10 sierpnia:

Data
Miejsce
8 lipca
Park Oliwski
9 lipca
Archikatedra Oliwska
10 lipca
Ratusz Głównego Miasta Gdańsk
11 lipca
Dwór Artusa
12 lipca
Skwer Kościuszki w Gdyni
13 lipca
Wydział Architektury PG
5 sierpnia
Europejskie Centrum Solidarności
6 sierpnia
Złota Brama
7 sierpnia
Wnętrze kościoła Św. Jana
8 sierpnia
Żuraw Gdański
9 sierpnia
Kościół Św. Brygidy i Św. Katarzyny
10 sierpnia
Bazylika Mariacka i Kaplica Królewska

Plenery wyjazdowe

Co roku wszystkie filie Domina zbierają swoje siły i organizują wyjazd dla rysowników. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziliśmy Lofoty w Norwegii, Wiedeń, południowe Niemcy, Francję i Szwajcarię a w tym roku wybieramy się do Florencji! 

 

Podczas takiego wyjazdu rysujemy, uczymy się historii architektury “na żywo”, odwiedzamy muzea, a wieczorami.. dalej rysujemy. Jest to świetna okazja na doskonalenie swojego warsztatu, ucząc się od innych osób w grupie ludzi, których łączą wspólne zainteresowania i cele. Rysunek w wakacje? To na prawdę nic trudnego!

Pięćdziesiątaki

W wakacje Domin daje swoim uczniom unikalną możliwość spędzenia wakacji na całkowicie darmowym kursie letnim, zwanym Pięćdziesiątakami. Odbywa się on w Warszawie i trwa 50 dni w lipcu i sierpniu. Uczestniczą w nim osoby z wszystkich filii Domina w Polsce. Każdy, kto będzie obecny na zajęciach łącznie 50 dni od 24 czerwca do końca sierpnia nie płaci nic za swoje uczestnictwo. 

Poziom rysunkowy po takich zajęcia wzrasta 2-3 krotnie, efekty są niesamowite i jest to potwierdzone przez kilka kolejnych, wyszkolonych już ekip Pięćdzesiątaków. Rysunek w wakacje daje możliwość wejścia na inny poziom umiejętności.

O wielkim zapale tej grupy świadczy wypowiedź jednej z uczestniczek: “To jedne z moich najlepiej spędzonych wakacji! Przecież my to kochamy”

Rysunek działa na bardzo podobnych zasadach. Tylko systematyczna praca przynosi rezultaty. Z każdą nawet małą kartką w szkicowniku robimy postęp. Z każdą kreską jesteśmy o krok dalej.

Gdy skupimy się na drodze a nie na celu nasze myśli są tu i teraz, pozwalają nam cieszyć się wykonywaną praca i każdym małym postępem, ponieważ wielki finał i oczekiwania nas nie przytłaczają. Dodatkowo satysfakcję mamy przez cały czas, a nie tylko na samym końcu. To nas motywuje z dnia na dzień i daje niesamowicie dużo energii.

Myślenie tylko o efekcie końcowym jest największą pułapką, w którą niezwykle łatwo popaść.

Za chwile ostatni punkt naszej artykułu. Czytaj dalej, a na pewno dowiesz się jak zacząć rysować

Meta

Nie istnieje. Nie ma takiego poziomu w rysowaniu, który uważa się za mistrzowski lub wystarczający aby dostać się na studia. Wiele osób, przestaje rysować i często traci zapał, gdy osiągnie poziom zaawansowany i nie boi się narysowania żadnej katedry, pojazdu czy futurystycznego miasta. Po pewnym czasie postępy przestają być tak widoczne i przeskoki między pracami nie są już tak spektakularne. Wtedy powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jest to czas na szlifowanie cięższych tematów, próbowanie nowych technik, nowym formatów. Gdy mamy wszystkie tematy opanowane, zaczyna się prawdziwa zabawa i czas na eksperymentowanie. Może akwarela? Albo markery? Opcji jest wiele, ważne żeby nigdy nie spoczywać na laurach i nie przestawać się rozwijać.

W poniższych linkach znajdziecie prace naszych prowadzących, którzy już po lub w trakcie studiów zaczęli swoją przygodę z Digital Paintingiem. Zaczynali tak jak wszyscy pierw zadali sobie pytanie jak zacząć rysować a potem od podstaw perspektywy, aby później wykorzystać swoją wiedzę tworząc nietuzinkowe prace.

Eryk Szczygieł: 
https://www.instagram.com/typhonart/
Kasia Malinowska: 
https://www.instagram.com/werecatway/
Kuba Wilczek: 
https://www.instagram.com/kuba.wilczek.wilczek/

JEŻELI ZAINTERESOWAŁY CIĘ NASZE ARTYKUŁY, ZAPOZNAJ SIĘ Z INNYMI: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *