Jak zacząć rysować i się nie poddać?

Nawyk

Jedną z największych wątpliwości na początku przygody z rysunkiem, jest to jak zacząć. Jak podjąć ten pierwszy krok. Zmienia się nasz stosunek do rysowania gdy chcemy coś przez to osiągnąć. W naszej głowie pojawia się wyraźny cel, do którego dążymy. Niestety często cel staje się jedynym czynnikiem jaki wpływa na nasze działania i zapominamy o drodze do niego prowadzącej. To początek tej drogi jest kluczowy dla jej dalszego przebiegu.

 

Dobrym podejściem jest traktowanie rysowania jako nawyku w pełnym tego słowa znaczeniu, jako czegoś co pojawia się regularnie w naszym życiu. Zwyczajnie jest i daje nam przyjemność. Jeśli będziemy myśleć o rysunku jako o kolejnej dodatkowej aktywności po szkole, bardzo szybko nasz początkowy zapał zmieni się w rutynę i poczucie obowiązku.

Jak zacząć rysować?
Ważna jest prawdiłowa organizacja pracy.
Jak zacząć rysować
Ale przy całej powadze, nie zapomnieć, że to jest nasza zabawa i pasja.

Start

Najtrudniejszy pierwszy krok. Gdy jesteśmy nowi w danej dziedzinie łatwo się zrazić z czystego braku wiedzy i przerażenia, które wywołuje u nas myśl o oczekiwanych rezultatach. Jeśli próbujemy rysować coś dla siebie, warto zaopatrzyć się w kilka ołówków i średniej wielkości szkicownik (koniecznie, aby mieć wszystkie swoje prace w jednym miejscu i śledzić postęp). Tematyka na samym początku może dotyczyć rzeczy, które lubicie najbardziej, jednak musimy mierzyć siły na zamiary i na początku wybierać łatwe ujęcia.

Droga

Nauka rysunku to praca, która wymaga takiej samej uwagi jak matematyka czy biologia. Ważne jest żebyśmy na samym początku przygody z rysowaniem umiejscowili sobie rysunek jako ważnym element w naszym grafiku i traktowali go jak najbardziej poważnie. Poważnie to znaczy na równi z innymi aktywnościami (!szczególnie, jeśli w planach mamy egzaminy wstępne!).
Spychanie go na dziesiąty plan i odkładanie każdego dnia na jutro niestety nie działa. Częstą przyczyną niepowodzeń jest myślenie o rysowaniu jako o aktywności raz w tygodniu przez 3 godziny. Jest to bardzo złudne, ponieważ daje nam poczucie, że coś robimy. Dodatkowo jest ono wspomagane przez fakt, że jest to coś “ponad program”. 

Wyobraźmy sobie próbę napisania matury rozszerzonej z matematyki, poświęcając na przygotowanie do niej tylko 3 godziny w tygodniu. Czy to wystarczy?

Jak zacząć rysować
Warto w rysowaniu, znaleźć naszą "drogę".
Jak zacząć rysować
Wtedy ciężka praca, podobna do miliona wykonanych działań matematycznych, minie w mgnieniu oka.

Rysunek działa na bardzo podobnych zasadach. Tylko systematyczna praca przynosi rezultaty. Z każdą nawet małą kartką w szkicowniku robimy postęp. Z każdą kreską jesteśmy o krok dalej.

Gdy skupimy się na drodze a nie na celu nasze myśli są tu i teraz, pozwalają nam cieszyć się wykonywaną praca i każdym małym postępem, ponieważ wielki finał i oczekiwania nas nie przytłaczają. Dodatkowo satysfakcję mamy przez cały czas, a nie tylko na samym końcu. To nas motywuje z dnia na dzień i daje niesamowicie dużo energii.

Myślenie tylko o efekcie końcowym jest największą pułapką, w którą niezwykle łatwo popaść.

Meta

Nie istnieje. Nie ma takiego poziomu w rysowaniu, który uważa się za mistrzowski lub wystarczający aby dostać się na studia. Wiele osób, przestaje rysować i często traci zapał, gdy osiągnie poziom zaawansowany i nie boi się narysowania żadnej katedry, pojazdu czy futurystycznego miasta. Po pewnym czasie postępy przestają być tak widoczne i przeskoki między pracami nie są już tak spektakularne. Wtedy powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jest to czas na szlifowanie cięższych tematów, próbowanie nowych technik, nowym formatów. Gdy mamy wszystkie tematy opanowane, zaczyna się prawdziwa zabawa i czas na eksperymentowanie. Może akwarela? Albo markery? Opcji jest wiele, ważne żeby nigdy nie spoczywać na laurach i nie przestawać się rozwijać.

W poniższych linkach znajdziecie prace naszych prowadzących, którzy już po lub w trakcie studiów zaczęli swoją przygodę z Digital Paintingiem. Zaczynali tak jak wszyscy, pod podstaw perspektywy, aby później wykorzystać swoją wiedzę tworząc nietuzinkowe prace.

Eryk Szczygieł: 
https://www.instagram.com/typhonart/
Kasia Malinowska: 
https://www.instagram.com/werecatway/
Kuba Wilczek: 
https://www.instagram.com/kuba.wilczek.wilczek/

JEŻELI ZAINTERESOWAŁY CIĘ NASZE ARTYKUŁY, ZAPOZNAJ SIĘ Z INNYMI: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *