TALENT - CZY ISTNIEJE?

Czy talent istnieje?

Czy to prawda, że bez talentu niektóre cele znajdują się poza naszym zasięgiem? A może to mit i co innego jest czynnikiem dzięki któremu osiągamy sukces?

Talent – Dyskusja na temat tego, czy talent istnieje trwa od wieków. Przez lata samo słowo “talent” nabrało mistycznego wydźwięku, nadając konkretnym osobom rangę posiadaczy nadzwyczajnych zdolności, nieosiągalną dla innych. Czy rzeczywiście tak jest?

Ocenianie, a Talent

Pierwsze zajęcia

Weźmy pod lupę pierwsze zajęcia z rysunku w nowej grupie. W jednym pomieszczeniu spotyka się osoby z różnych środowisk, szkół, w różnym wieku. Po wprowadzeniu zaczynamy rysować. Zaglądamy przez ramiona sąsiadów, żeby zobaczyć jak im idzie i porównać nasz poziom. Na naszej kartce kreski zbyt grube, piony wygięte w łuki, a w głowie: punkt zbiegu? Gdzie to jest? Nie rozumiem…Osoba obok nas skończyła zadanie wyjątkowo szybko, wszystkie piony proste. Uśmiecha się do nas.

Zaciskamy ołówek w ręce jeszcze bardziej. Wpadamy w pułapkę. Po zajęciach ciągle myślimy o tym, że komuś innemu udało się narysować coś lepiej niż nam. Myślimy o tym, że nie mamy TALENTU i chcemy się poddać. O czym tak naprawdę świadczy to, że inny kursant wykonał ćwiczenie lepiej niż my? TALENT? Nadprzyrodzonych zdolnościach ukrytych w DNA? Czy może jest to coś więcej niż jedno słowo?

Czy talent istnieje
Warto znaleźć "swoją rzecz" w rysowaniu.

Nie znając historii drugiego człowieka najłatwiej ocenić jego umiejętności przez pryzmat tego czy urodził się z określonymi predyspozycjami czy nie. Jest to utarte społecznie myślenie sprowadzające bycie dobrym w danej dziedzinie do posiadania tego czegoś w sobie, nad czym nie mamy kontroli, bo tacy już jesteśmy.

Godziny

Co więc sprawia, że jesteśmy w stanie osiągnąć pożądane rezultaty, jeśli nie talent? Odpowiedź jest prosta. Godziny. Godziny pracy, treningu, rysowania. Piętrzące się szkicowniki. Z każdą minutą, z każdą kreską doskonalimy swój warsztat, trenujemy mózg, oko i rękę. Każdy mały szkic, może się przerodzić w dużoformatową pracę lub zainspirować nas do wypróbowania nowej techniki.

Czy talent istnieje
Wtedy godziny mijają niepostrzeżenie.

Praca, a pasja

Kluczowe jest odpowiednie nastawienie umysłu do wykonywanych zadań. Możemy podchodzić do tego na dwa różne sposoby. Robiąc to co do nas należy, wykonując zadanie skrupulatnie zgodnie z instrukcjami. 

Możemy zrobić też dużo więcej. Dodać zaangażowanie i polubić to co robimy. Gdy w określoną pracę wkładamy swoje serce, automatycznie robimy więcej i lepiej. Spędzone godziny z ołówkiem w ręku to przyjemne, relaksujące godziny. Finalizujemy określoną aktywność, dokładając wiele więcej niż było wymagane.

Czy talent istnieje
Początki bywają cięzkie, ale tak samo jak w sporcie wymagana jest konsekwencja.

Talent?

Wróćmy do sytuacji z zajęć – Czy osoba siedząca obok, to osoba utalentowana? Czy może spędziła wiele godzin rysując w domu? Być może w przeszłości uczęszczała już na jakieś zajęcia? Może w dzieciństwie zarysowywała ściany kredkami świecowymi? 

Tego nie wiemy, dopóki kogoś nie poznamy. Nasz mózg jest skonstruowany tak, że ocenia innych w sposób bardzo prosty, tak lub nie, ma lub nie ma. Nie zastanawiamy się nad tłem. Prowadzi to do demotywacji i utraty wiary we własne umiejętności. 

Czujemy się gorsi na starcie, chociaż nie mamy ku temu żadnych powodów. Nie ważne tutaj jest to czy to nasze pierwsze zetknięcie z rysunkiem czy rysujemy od dawna. Wszystko wymaga treningu, poznania i zrozumienia wielu zasad, odpowiedniego ukierunkowania pracy, a nawet trybu życia.

Czy talent istnieje
Pierwsze efekty dają niesamowitą motywacje.

Rysowanie jest jak uprawianie sportu. Działa według tych samych schematów. Jeden szkic dziennie przez 40 dni? A może już codziennie od dzisiaj? Jedna praca tygodniowo? 

Trening, trening, trening i jeszcze raz odpowiednie myślenie, dające mam wiele motywacji w osiąganiu celu. 

Autorka: Anna Mańka
https://www.zemeatelier.com/

Prowadzimy również kursy w wakacje, w tym roku jedziemy wspólnie do Wenecji!

Więcej o kursach w Wakacje

Nauka rysowania w Wakacje w Dominie Gdańsk

Nie odpoczywamy! Jeśli brakuje ci motywacji na naukę rysowania w wakacje, możesz dołączyć do jednej z wakacyjnych grup rysunkowych. Czas wolny od obowiązków to doskonała okazja na eksperymentowanie. Jest w czym wybierać!

wakacje rysunek

Kursy

Nauka rysunku, grafika warsztatowa, grafika projektowa, digital painting, akwarela czy rysunek modowy. To wyjątkowe zajęcia, stymulujące kreatywność i zawsze przyciągające ciekawych ludzi. Odbywają się one w różnych terminach w lipcu oraz sierpniu, na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Nauczysz się tam nowych technik i teorii, a być może odkryjesz nową pasję. Są one otwarte na różne grupy wiekowe oraz z różnym poziomem zaawansowania. Przebieg zajęć pozwoli ci nadrobić zaległości z podstaw oraz doszlifować zdobytą już wiedzę.

Dokładny harmonogram zajęć tutaj – Wakacyjny Kurs Rysunku

Wakacje to niepowtarzalny moment na naukę rysowania w plenerze. Domin Gdańsk zabiera kursantów do pięknych miejsc w Trójmieście na wspólne rysowanie, poprzedzone zajęciami w pracowni.

Plenery

Wyjścia plenerowe odbywają się w ciągu dwóch tygodni  8-13 lipca i 5-10 sierpnia:

Data
Miejsce
8 lipca
Park Oliwski
9 lipca
Archikatedra Oliwska
10 lipca
Ratusz Głównego Miasta Gdańsk
11 lipca
Dwór Artusa
12 lipca
Skwer Kościuszki w Gdyni
13 lipca
Wydział Architektury PG
5 sierpnia
Europejskie Centrum Solidarności
6 sierpnia
Złota Brama
7 sierpnia
Wnętrze kościoła Św. Jana
8 sierpnia
Żuraw Gdański
9 sierpnia
Kościół Św. Brygidy i Św. Katarzyny
10 sierpnia
Bazylika Mariacka i Kaplica Królewska
rysunek wakacje
rysunek wakacje

Plenery wyjazdowe

Co roku wszystkie filie Domina zbierają swoje siły i organizują wyjazd dla rysowników. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziliśmy Lofoty w Norwegii, Wiedeń, południowe Niemcy, Francję i Szwajcarię a w tym roku wybieramy się do Florencji! 

 

Podczas takiego wyjazdu rysujemy, uczymy się historii architektury “na żywo”, odwiedzamy muzea, a wieczorami.. dalej rysujemy. Jest to świetna okazja na doskonalenie swojego warsztatu, ucząc się od innych osób w grupie ludzi, których łączą wspólne zainteresowania i cele. Nauka rysunku w wakacje? To na prawdę nic trudnego!

Pięćdziesiątaki

W wakacje Domin daje swoim uczniom unikalną możliwość spędzenia wakacji na całkowicie darmowym kursie letnim, zwanym Pięćdziesiątakami. Odbywa się on w Warszawie i trwa 50 dni w lipcu i sierpniu. Uczestniczą w nim osoby z wszystkich filii Domina w Polsce. Każdy, kto będzie obecny na zajęciach łącznie 50 dni od 24 czerwca do końca sierpnia nie płaci nic za swoje uczestnictwo. 

Poziom rysunkowy po takich zajęcia wzrasta 2-3 krotnie, efekty są niesamowite i jest to potwierdzone przez kilka kolejnych, wyszkolonych już ekip Pięćdzesiątaków. Nauka rysowania w wakacje daje możliwość wejścia na inny poziom umiejętności.

O wielkim zapale tej grupy świadczy wypowiedź jednej z uczestniczek: “To jedne z moich najlepiej spędzonych wakacji! Przecież my to kochamy”

rysunek wakacyjny