Ile trzeba uczyć się rysunku, aby dostać się na architekturę lub ASP? - Kolejnym krokiem, który pojawia się tuż po podjęciu decyzji o zdawaniu na studia architektoniczne lub artystyczne, jest podjęcie decyzji o wyborze kursu rysunku. Warto określić, kiedy i na co chce się aplikować, aby dobrze dobrać profil zajęć w pracowni.

Ile trzeba uczyć się rysunku, aby dostać się na architekturę lub ASP?

Kolejnym krokiem, który pojawia się tuż po podjęciu decyzji o zdawaniu na studia architektoniczne lub artystyczne, jest podjęcie decyzji o wyborze kursu rysunku. Warto określić kiedy i na co chce się aplikować, aby dobrze dobrać profil zajęć w pracowni.

ASP
Oferta jest szeroka i odpowiada osobom na różnym etapie edukacji czy drogi zawodowej. Istnieje wiele trybów kursów przygotowawczych, które mogą zawierać zajęcia raz lub 2 razy w tygodniu.

Intensywność kursu wpływa znakomicie na postęp i czas, w którym osiągamy zamierzony efekt. Kurs z zajęciami raz w tygodniu to absolutne minimum, podczas którego ręka jest w systematycznym ruchu oraz można zaobserwować widoczne postępy. Im intensywniejszy kurs, tym szybciej się one pojawią.

Czas przygotowania

Więcej niż 3 trymestry (np. 2/3 lata)

Podczas tak długiej pracy przygotowującej do egzaminów na studia jesteśmy w stanie przerobić całe spektrum tematów związanych z architekturą, konstrukcją, postacią czy geometrią. Rozłożenie nauki w czasie pozwala na swobodną i dokładną pracę bez pośpiechu oraz spokojne poszerzanie wiedzy w wymaganych tematach. 
kwadrat Marta
Ołówek i Archi
3 trymestry – czyli cały rok szkolny.

Jest to minimalny czas do nauki rysunku, który połączony z pracą własną może zaowocować dobrymi efektami. W zależności od kursanta, może on być dłuższy lub krótszy, jednak jest to średnia bazująca na naszych doświadczeniach w pracy z uczniami przygotowującymi się do egzaminów. 
Mniej niż 3 trymestry

Jeżeli zostało ci mało czasu do egzaminu, konieczne jest wzbogacenie zwykłego programu o kurs intensywny np. feriowy. Podczas dwóch tygodni intensywnej nauki można przerobić aż 2 trymestry! Pozwala to na nadrobienie zaległości oraz wyrównanie wiedzy potrzebnej do zdania egzaminów. Oferta kursów feriowych na rok 2020 znajduje się tutaj.
ręka

Osiągnięcia rysunkowe zależą również od innych czynników:

postać toan
1. Tematyka

Każdy z kursów ukierunkowanych na dane studia jest przystosowany do egzaminów na konkretne wydziały na konkretnych uczelniach. Dobrze nakreślone cele, pozwalają skupić się nad sprecyzowanymi zagadnieniami, które są rozszerzane i dokładnie analizowane. Natomiast jeśli nie wiesz jeszcze dokładnie, na jaki kierunek lub uczelnie chcesz rekrutować, postaraj się wybrać kurs, który omówi jak najwięcej tematów wykorzystywanych we wszystkich możliwych wyborach. Często konkretne wybory kierunków studiów pojawiają się podczas kursu, gdy poznaje się zagadnienia z nimi związane, historie innych kursantów oraz gdy tematyka danego kierunku staje się coraz bliższa. Asystenci podczas zajęć chętnie opowiadają o swoich doświadczeniach z uczelniami oraz wydziałami. 
2. Poszerzanie wiedzy

Wybrany kurs warto rozszerzać o dodatkowe tematy wybrane przez siebie lub wykonywane na zajęciach z wolnej pracowni. Zdarza się, że tematy na egzaminach są zupełnie nowe, więc im więcej mamy przerobionych zagadnień, tym łatwiej jest poradzić sobie z nieoczekiwanymi zadaniami. Szczególnie warto się skupić na tematach, które sprawiają nam trudności, ponieważ z reguły mimowolnie się ich unika.
books
planner
3. Samodyscyplina

Jednak osiągnięć rysunkowych nie da się zdobyć bez intensywnej pracy poza zajęciami. Zadania domowe, nad którymi spędza się dodatkowe kilka godzin to dodatkowe godziny pracy na ręką i powtarzanie i stosowanie wiedzy zdobytej w szkole rysunku. Rysowanie tylko podczas zajęć nie jest w stanie zapewnić nam spektakularnych efektów, przez co może spowolnić proces nauki rysunku. 

Dodatkowe kursy i zajęcia przygotowawcze w DOMINie:

ferie
Kurs Feriowy:

Jeśli chcesz zdawać na studia w 2020, koniecznie zobacz ofertę kursów feriowych w Dominie. Pozwolą ci one nadrobić zaległości i zapewnią solidne podstawy do dalszych przygotować do egzaminu. Jeśli uczestniczysz już w kursie, będą one doskonałym dodatkiem do przerobionych już tematów i pomogą osiągnąć jeszcze lepsze efekty w krótszym czasie.
Maraton przedegzaminacyjny:

Czyli 4 tygodnie intensywnych przygotowań, które trwają od końca matur z matematyki do egzaminu na Architekturę PG w czerwcu. Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu w kilkugodzinnych blokach. Omawiane są na nich próbne egzaminy, najtrudniejsze tematy oraz teoria i historia sztuki i architektury. Maraton jest obowiązkowy dla wszystkich zdających w danym roku, pozwala usystematyzować wcześniej zdobytą wiedzę oraz poprawić ewentualne niedociągnięcia. 
maraton rysunkowy
wakacje
Kurs Wakacyjny:

Kurs wakacyjny przeplatany zajęciami w plenerze, jest doskonałym sposobem na produktywne spędzenie wakacji. Jest on skierowany dla osób na różnych poziomach, zarówno początkujących i zaawansowanych. Podczas kursu wakacyjnego również można przerobić materiały z 2 trymestrów, a zajęcia we wrześniu zacząć od wyższego poziomu. 

Podsumowując

Nauka rysunku jest czymś więcej niż przerobieniem konkretnych tematów. Dobrze wyszkolony rysownik, jest w stanie poradzić sobie z każdym niespodziewanym zadaniem. Aby to osiągnąć, trzeba spędzić wiele godzin z ołówkiem w ręku, ćwiczyć oko i mózg oraz rozumieć co i w jaki sposób się rysuje. Ile godzin? Jest to kwestia zupełnie indywidualna i zależy od wybranego kursu oraz czasu, jaki pozostał do egzaminu. Nie odkładaj nauki rysowania na ostatnią chwilę, ponieważ jest to czasochłonny proces, który odpowiednio wcześnie rozpoczęty i dobrze poprowadzony pozwoli na swobodne dostanie się na wybrane studia.