Kiedy pogoda za oknami nie zachęca do nauki, światło nie sprzyja rysowaniu, jest to idealny moment na obejrzenie filmów o sztuce i ze sztuką w tle. Osoby przygotowujące się do matury z historii sztuki odpoczną od ciągłego czytania o artystach i przeglądania albumów z reprodukcjami. Jest to również świetna okazja do zagłębienia się w tematy dotąd wcześniej nieporuszane. A wszystko w estetycznych kadrach filmowych.
1. Koneser (2013), reż. Giuseppe Tornatore
Film zdecydowanie zbyt rzadko przytaczany w kontekście filmów o sztuce. Fabuła rozkręca się powoli, tym samym budując napięcie. Tornatore bawi się z nami w grę, powoli ujawniając nam bohaterkę z szafy. Całość akcji odbywa się w pięknym budynku wypełnionym dziełami sztuki i antykami. Film wnosi powiew świeżości do branży filmów o sztuce. Jest to ukłon w kierunku kolekcjonerów i rzeczoznawców.
2. Wielkie oczy (2014), reż. Tim Burton
Osoby, które znają twórczość Tima Burtona głównie z mrocznych animacji, takich jak “Gnijąca Panna Młoda” czy “Miasteczko Halloween”, mogą być w niemałym szoku. Film opowiada o debiutującej malarce, która zmuszona jest uciec z przemocowego związku i zacząć życie od nowa. Film oddaje kulturę i mentalność społecznokulturową lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych tworząc przyjemną dla oka estetykę. Jednak Burton pokazuje realia tych dekad i zmagania kobiety z dzieckiem, która marzy o kochającej rodzinie i rozwoju jako malarka. Całość tego dramatu biograficznego trzyma w napięciu do samego końca!
3. Abstrakt: sztuka projektowania (2017), prod. Netflix
Serial dokumentalny Netflixa opowiadający o ludziach, którzy inspirują i tworzą sztukę z najróżniejszych jej obszarów. Możemy podejrzeć pracę typografa, architekta czy projektanta samochodów. Jest to świetny serial na poszerzenie horyzontów osób zainteresowanych już sztuką i być może odnalezienia dziedziny, w której będą czuć się jak ryba w wodzie. A dla osób, które ze sztuką nie obcują na co dzień, jest to świetny przykład tego, że tak nie jest i sztuka jest wszędzie wokół nas.
4. Najwięksi malarze świata (2016-2017)
Kolejna seria, którą można znaleźć na Netflixie. Jeśli zaraz zdajesz maturę, jest to świetna okazja, żeby obejrzeć kilka z odcinków. Jest to seria dokumentów opowiadająca w każdym odcinku o jednym z ważniejszych artystów. Oprócz biografii artystów i ich dziełach możemy się dowiedzieć co nieco o epoce, w której żyli i tworzyli, dzięki czemu dostajemy kompletny zarys ich twórczości.
5. Black Art: In the Absence of Light (2021), reż. Sam Pollard
Film, który śledzi życie i twórczość czarnoskórych artystów. Pokazuje ich wkład, idee, wartości, światopoglądy i historię. Produkcja sama w sobie jest bardzo potrzebna i ważna dla świata sztuki, a szczególnie sztuki Ameryki Północnej. Możemy zobaczyć wypowiedzi nie tylko artystów, ale kuratorów i naukowców. Wiedzieli oni, że czarnoskórzy artyści tworzyli od zawsze, ale dopiero od niedawna ich sztuka zaczęła pojawiać się w muzeach podpisywana inaczej nić sztuka etniczna. Film może być trudny i ciężki ze względu na wątki historyczne i polityczne. Jest jednak niezwykle ważny w kontekście dyskusji o sztuce amerykańskiej i mówiąc o nie wolno pomijać tak ważnej kategorii, jaką jest sztuka osób czarnoskórych.
6. Najbardziej niezwykłe domy świata (2017)
Serial dla miłośników architektury, designu i sprytnych rozwiązań w przestrzeni. Nagradzany architekt Piers Taylor wraz z aktorką i entuzjastką kubatury Caroline Quentin Przemierzają świat w poszukiwaniu nietypowych domów. W każdym odcinku możemy wysłuchać wywiadów z pomysłodawcami, mieszkańcami i architektami nietypowego domu. Często jest to pokazanie procesu burzy mózgów, bohaterowie odcinków nie boją się mówić o swoich porażkach, które ostatecznie doprowadziły ich do fantastycznych rozwiązań.
7. Świat oczami Cunk (2022), reż. Christian Watt
Dość nieoczywista pozycja. Jest to świetny pięcioodcinkowy serial dla fanów historii i dokumentów seriali naukowych. Wszystko zrobione w sposób komediowy i prześmiewczy. Jeśli widziałeś fragmenty ikonicznych wypowiedzi w internecie, to spodziewaj się, że całe odcinki są przepełnione tego typu żartami. Świetny serial na odprężenie. W przerwach od śmiechu można wyłapać prawdziwe fakty historyczne mówione przez ekspertów w bardzo prosty sposób. Świetna rozrywka dla całej rodziny.
Pamiętaj, że inwencja twórcza reżyserów czasami ich ponosi, dlatego nie wszystkie informacje w filmach są prawdziwe lub oparte na faktach. Jeśli nie masz co do nich pewności, warto sprawdzić w pewnym i zaufanym źródle wiedzy. Miłego seansu i pamiętaj o dobrych przekąskach.