7 Filmów o Architekturze i Sztuce

7 Filmów o Architekturze i Sztuce, które musisz znać!

Jesień wdarła się na kartki kalendarza, więc śpieszymy z pomocą, aby mądrze i kreatywnie wykorzystać długie wieczory. Poza rysowaniem chcemy polecić wam kilka godnych uwagi filmów o malarzach, architektach i designerach, interesujących dla wszystkich związanych ze sztuką i rysowaniem. Oto subiektywna lista najciekawszych dzieł kinematografii w temacie:

Twój Vincent/ Loving Vincent / 2017

Dzieło powstałe w wyniku koprodukcji polsko-brytyjskiej, opowiadające poruszającą historię jednego z najbardziej uznanych malarzy wszechczasów – Vincenta van Gogha. Wszystkie klatki filmu, a jest około 65 000, zostały ręcznie namalowane farbami olejnymi, w charakterystycznym dla van Gogha stylu. Historia pozwala lepiej zrozumieć jego sztukę oraz zapoznać się z wydarzeniami, które miały na nią wpływ. Film wart obejrzenia, nie tylko dla fabuły ale także dla unikatowych obrazów.

Abstract: Seria dokumentów na platformie Netflix/2017-2019

Jest to seria 8 dokumentów, skupiających się wokół zagadnień sztuki i designu takich jak grafika czy architektura. Każdy odcinek ma swojego głównego bohatera reprezentującego daną dziedzinę i opowiadającego o swojej pracy i doświadczeniu. Pokazane są procesy projektowe, praca zespołów oraz wyzwania z jakimi muszą się stawiać projektanci  artyści każdego dnia. Inspirujące dzieło, w którym każdy znajdzie inspiracje dla siebie. Drugi sezon już jutro! (25.09)

Wyjście przez sklep z pamiątkami/ Exit Through the Gift Shop/ 2010

Banksy. Prawdopodobnie już to gdzieś słyszeliście. Jest to pseudonim jednego z największych współczesnych artystów street artu, o którym nie wiadomo nic poza jego twórczością. Udało się mu jednak stworzyć film opowiadający jak powstają nietuzinkowe dzieła, zacierające granicę między wandalizmem, a moralnym przekazem. Dokument prawdziwy, ekstrawagancki. Dzieło samo w sobie. 

Cena pragnień/ The Price of Desire/ 2015

Świat architektury to nie tylko zlecenia, projekty i place budowy, ale również relacje między współpracownikami i częste intrygi. Historia opisuje jedną z najbardziej znanych architektki minionego wieku, Eileen Gray, i jej drogę do sukcesu i realizacji własnych idei, przeplatane zawiłościami z innymi architektami o wielkich nazwiskach. Koniecznie zwróćcie uwagę na detale, sceny filmu były nagrywane w oryginalnych lokalizacjach.

Dziewczyna z perłą/ Girl With a Pearl Earring / 2003

Fabularyzowana historia powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych obrazów malarstwa Niderlandzkiego jakim jest “Dziewczyna z perłą” autorstwa Jana Vermeera. Film opowiada nie tylko o tym jak ciąg różnych zdarzeń doprowadził do finalnego efektu, ale również pokazuje w jakich warunkach i w jakim społeczeństwie żyli malarze w XVII wieku. 

Marzyciel / Finding Neverland /2004

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda proces przed powstaniem wielkich dzieł literackich? A czy pomyśleliście kiedyś o tym, jak powstają najsłynniejsze bajki?,,Marzyciel’’ to pełna wzruszeń i pięknej gry aktorskiej historia o ludziach i ich inspiracjach, prowadzących do powstania historii, które znają wszyscy. Jaka to opowieść? Przekonajcie się sami!

How Much Does Your Building Weigh, Mr Foster?/ 2010

Norman Foster, to prawdopodobnie jedna z największych inspiracji i ikon dla każdego studenta architektury. Jest on założycielem jednego z największych biur architektonicznych na świecie, które jest autorem niezliczonych budynków. Dokument przybliża praktykę Fostera, struktury i metody jakimi działa oraz czym się inspiruje. Obowiązkowe na liście każdego, kto wybiera się na architekturę.

Obserwuj nas na Instagramie i sprawdzaj jak radzą sobie nasi uczniowie.